سایت چشم پزشکی

دکترعليرضا نادری جراح و متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص پیوند قرنیه؛دارای مدرک بین المللی چشم پزشکی؛عضو انجمن جراحان آب مروارید و عیوب انکساری امریکا و اروپا

طرف قرارداد کلیه بیمه های تکمیلی و بانکها؛ هزینه عمل های جراحی برای خانواده معظم شهدا و جانبازان و بانکها صد در صد رایگان است

برای مطالعه هر مطلب بر روی <فهرست زیر> کلیک کنید

ساختمان چشم     عیوب انکسار     لیزر    لیزر اگزایمر    معیار های اعمال جراحی لیزری    لیزیک    لازک    پی آر کی    اپی لیزیک     لنزهای تماسی     پیرچشمی     قوز قرنیه     پیوند قرنیه     تبخال چشمی،   زونای چشمی،     آب مروارید    دیابت و چشم    مگس پران و جرقه های نورانی   پارگی شبکیه     تنبلی چشم     ارتوکراتولوژی     تخلیه چشم و پروتز     بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی     استرابیسم یا لوچی چشم     اشکریزش و عمل مجرای اشکی     داستان پیدایش و تکامل عینک     اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش و نور خورشد بر چشم     مکانیسم اصلاح بینائی با عینک و لنز تماسی     عینک های آفتابی     خستگی ناشی از کار با کامپیوتر     معافیت از سربازی     گواهینامه رانندگی     پرسش و پاسخ

مطالب بیشتر را در سایت چشم پزشکی اینجانب به آدرس زیر مطالعه فرمائید

http://dr-naderi.ir

پیشرقته ترین روش عمل جراحی آب مروارید؛ (عمل جراحی آب مروارید بدون نیاز به بیهوشی وتزریق بی حسی؛ قفط با قطره بی حسی طی ده دقیقه و بدون بستری یا پانسمان چشم ) ؛عمل های لیزری و جراحی آب سیاه؛ جراحی زیبائی پلک و اطراف چشم ها؛ عمل انحراف چشم؛ اصلاح دور بینی, نزدیک بینی و آستیگماتیسم ؛لیزیک , لازک, پی آر کی؛ لنز های فیکیک داخل چشمی؛ انواع جدید روش های پیوند قرنیه

 

 

تهران، میدان ونک، ابتدای بزرگراه حقانی (جهان کودک) ، نرسیده به گاندی، مابین بانک آینده و بانک کشاورزی، ساختمان فرهاد، پلاک 72 واحد 101 تلفن: 7300 692 0930 - 7200 692 0930 - 92 777 886 - 11 776 886 - 18 749 888
View Larger Map

سایت چشم پزشکی دکترعليرضا نادری


+ ليزيک

انواع روش های جراحی عیوب انکساری

Refractive Surgery

عیوب انکساری

عیوب انکساری چشم به سه شکل می باشند:میوپی یا نزدیک بینی؛  هیپروپی یا دوربینی؛و آستیگماتیسم

  د رمیوپی یا نزدیک بینی؛ تصاویر در جلوی پرده شبکیه تشکیل می شوند و در نتیجه اشیا تار دیده می شوند. این حالت زمانی اتفاق می افتد که چشم نسبتا طویل باشد ویا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا زیاد باشد.میوپی معمولا در طفولیت شروع می شود و تدریجا تا بزرگسالی یعنی سنین 18 تا 21 سال پیشرفت می کند

هیپروپی یا دوربینی؛ زمانی ایجاد می شود که  تصاویر در پشت پرده شبکیه تشکیل می شوند و در نتیجه اشیا تار دیده می شوند. دراین حالت ،یا چشم نسبتا کوتاه است ویا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا کم  است.بسته به شدت دوربینی و سن فرد؛ بعضی از افراد دوربین ممکن است با کمک تطابق عدسی ،هم دور و هم نزدیک را واضح ببینند. این وضع منجر به خستگی شدید چشم میشود و بهر حال با افزایش سن تدریجا قدرت تطابق کم می شود

در یک چشم طبیعی بدون استیگماتیسم,انحناء قرنیه در سطوح مختلف(افقی وعمودی)مثل یک توپ فوتبال مشابه هم می باشند.لذا در این حالت وقتی نور از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز می گردد.ولی وقتی آستیگماتیسم وجود داشته باشد,انحنا قرنیه در جهات مختلف(افقی و عمودی) مشابه هم  نیستند مثل یک تخم مرغ که در یک طرف انحناء بیشتر(شیب بیشتر ) و در طرف دیگر مسطح تر (شیب کمتر) دارد.لذا باعث می شود نوری که از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز نگردد.لذا باعث یک تصویر بهم ریخته و نامنظم می گردد.بسیاری از افراد نزدیک بین یا دور بین درجاتی از استیگماتیسم نیز را همراه دارند.

نحوه تشکیل تصویر در آستیگماتیسم

ليزر  LASER

کلمه ليزر (LASER) از حروف اول کلمات Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation گرفته شده است .در واقع ليزر منبع نوری است که نور بينهايت خالص (فقط با يک طول موج )توليد ميکند . نور سفید ترکیبی از از رنگها (قرمز-نارنجی-زرد-سبز-آبی-نيلی-بنفش) با طول موچ ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر است که با چشم قابل رویت است در حالیکه نور  مادون قرمز (طول موج بالای ۷۰۰ نانومتر) و فوق بنفش (طول موج ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر)را با چشم نميتوان ديد. بنابراین ليزر ؛ تشعشع توليد شده توسط تقويت کننده های نوری ميباشد که در طيف های مختلف از مادون قرمز تا فوق بنفش آن در پزشکی کاربرد دارد. پس نور ليزر مادون قرمز و فوق بنفش را با چشم نميتوان ديد. انواع لیزر استفاده های مختلفی در چشم پزشکی دارند مثلا در درمان آب سیاه، آب مروارید، پاک کردن کدورت کپسول عدسی پس از عمل آب مروارید، پارگی پرده شبکیه، درمان عواض چشمی دیابت و اصلاح عیوب انکسار.  در جراحیهای لیزری برای تصحیح عیوب انکساری از لیزر اگزایمر که نوعی لیزر فوق بنفش است، استفاده می کنیم. 

لیزر اگزایمر      Excimer laser        

لیزر اگزایمر وسیله ای است که از آن امروزه برای اصلاح جراحی عیوب انکسار  استفاده می شود.اعمال جراحی رایجی که از این لیزر استفاده می کنند شامل : لیزیک(LASIK)، لازک(LASEK)، پی آر کی  (photorefractive keratectomy (PRK  ، پی تی کی ( Photo Refractive Keratectomy(PTK  و ..... است.

از لیزر اگزایمر از سال ۱۹۸۷ برای عمل PRK استفاده می شد و در سال ۱۹۹۵ استفاده از این لیزر در  PRK مورد تأیید انجمن دارو و غذای آمریکا  FDA قرار گرفت.لیزر های اگزایمر خاصی برای لیزیک تأییدیهFDA گرفته اند. این لیزر، لیزر سرد (عدم تولید حرارت) بوده و اجازه برداشت دقیق بافت (به منظور شکل دهی مجدد سطح قرنیه)، بدون آسیب حرارتی به بافت های مجاور را می دهد. 
  لیزر اگزایمر؛ لیزری بسیار دقیق بوده که با استفاده از امواج نوری با انرژی زیاد و غیر قابل رویت، سطح قرنیه را تراش میدهد. پس می توان سطح قرنیه را کم شیب تر یا پر شیب تر کرد. چنین می توان تصور کرد که این لیزر سطح قرنیه را طوری تراش می دهد که انگار لنز تماسی دائمی روی قرنیه گذاشته باشیم.
دقت لیزر اگزایمر به حدی است که با هر پالس طی ۱۲ بلیونیوم ثانیه ۲۵/۰ میکرون از بافت را تراش می دهد که معادل یک دویستم ضخامت موی انسان و یا ۳۹ میلیونیوم اینچ است!!!!
      

معيارهاي اعمال جراحی لیزری 

معيارهاي عمل لیزیک و  ليزر (PRK)  و لازک عبارتند از: 

 • حداقل سن ۱۸ سال و حد اکثر تا زمانی که فرد آب مروارید نداشته باشد. 
 • عدم تغيير قابل توجه نمره عينك در يكسال گذشته یعنی حداکثر بیش از ۵/. دیوپتر تغییر نکرده باشد.
 • ضخامت کافی قرنیه
 • نزديک بيني ۱- تا ۱۰- ديوپتر
 •  آستيگماتيسم ۵/۰ تا ۶ دیوپتر
 • دور بینی حداکثر تا ۶+ دیوپتر
 • عدم وجود كواتوكونوس (قوزقرنيه)و یا نامنظمی در سطح قرنیه 
 • عدم وجود بيماريهاي عمومي  نظیر انواع روماتیسمِ، دیابت پیشرفته و نقص ایمنی
 • عدم حاملگی و شیردهی 
 • عدم وجود بيماريهاي  چشمي مثل گلوكوم (آب سياه) ، آب مروارید، خشکی متوسط تا شدید چشم و بیماری تبخال چشمی،
 • گشاد نشدن بیش از حد معمول مردمک چشم  در تاریکی
 •   داشتن توقعات واقعي از قابليت و توانايي‏هاي عمل جراحي ليزر (PRK) يا ليزيك در تصحيح ديد. 

 

 

 

ليزيک       LASIK

كلمه ليزيك به معني ليزر در ضخامت قرنيه مي باشد (Laser Assisted in situ Keratomileusis LASIK). در لیزیک دوره بهبودی کوتاه است و این عمل در افرادی که نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم دارند، موثر بوده و باعث کاهش وابستگی فرد به عینک و لنز تماسی می شود.

تاکنون ملیونها نفر در سراسر جهان تحت این عمل مهیج و جالب قرار گرفته اند. استفاده از ليزيك براي اصلاح نزديك بيني و آستيگماتيسم درسال۱۹۹۸ مورد تاييد FDA (سازمان نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا) قرار گرفته است .در آمریکا در سال ۱۹۹۹ میلادی قریب به یک ملیون نفر و در رسال ۲۰۰۰ میلادی حدود ۱۳۰۰۰۰۰نفر لیزیک شده اندو اکنون سالانه بيش از دو ميليون نفر  تحت روش هاي اصلاح عيوب انكساري با ليزر قرار مي گيرند.اکثر افرادی که از عینک و یا لنز تماسی استفاده می کنند، از این عمل سود می برند.

بهبودی بینایی در لیزیک چشمگیر و سریع است؛ بطوریکه اکثر افراد روز بعد از عمل، بدون نیاز به عینک یا لنز تماسی قادر به رانندگی هستند. بهر حال؛ تا رسیدن به بینائی نهایی و کامل ، حدود دو تا سه هفته و در بعضی موارد چند ماه زمان لازم است.


بررسی ها و کارهای قبل از عمل لیزیک

 • اگر از لنز تماسی نرم(soft contact lenses ) استفاده می کنید، حد اقل از یک هفته قبل  استفاده از لنزتان را متوقف کنید.
 • اگر از لنز تماسی سخت(rigid gas-permeable contact lenses ) استفاده می کنید، حد اقل از  ۳ تا ۴ هفته قبل  استفاده از لنزتان را متوقف کنید.
 • در صورتی که شک داشته باشیم که پس از برداشتن لنز تماسی هنوز تغییرات قرنیه ناشی از لنز به وضعیت طبیعی برنگشته است،  اندازه گیری عیب انکسار (تعیین نمره عینک) تا زمان ثابت شدن عیب انکسار با فواصل یک تا چند هفته یکبار تکرار می شود و سپس آزمایشات قبل از عمل انجام می شود. 
 • پس از مراجعه به مطب یا کلینیک چشم پزشکی، معاینه کامل چشم پزشکی شامل: معاینه با اسلیت لامپ، اندازه گیری فشار چشم ها، بررسی حرکات کره چشم و بررسی قسمت های خلفی چشم یعنی عصب و پرده شبکیه (پس از ریختن قطره گشاد کننده مردمک) و ارزیابی دقیق عیب انکسار (نمره عینک) و میزان بینائی انجام می شود.
 • عکس های رنگی خاصی به نام توپوگرافی و پاکی متری و یا ارب اسکن برای ارزیابی قرنیه از نظر اندازه گیری ضخامت قرنیه و عدم وجود قوز قرنیه و آستیماتیسم نامنظم  و بررسی جزئیات نقشه اپتیکی سطح قرنیه انجام می شود.
 • پس از کسب اطلاعات کافی و آگاهی از توانایی ها و محدودیت های عمل و با انتظارات واقعی تصمیم به عمل بگیرید.
 • روز قبل از عمل استحمام کنید و لبه پلک ها را با شامپو بچه رقیق شده بخوبی شستشو دهید.
 • روز عمل به هیچ وجه از عطر، ادکلن و سایر مواد معطر استفاده نکنید(دستگاه لیزر نسبت به بو حساس است)  و از آرایش لبه پلکها جدا اجتناب کنید.

تکنیک عمل لیزیک

 
قبل از شروع عمل قطره بي حسي در چشم  ريخته مي شود شما در طی عمل و بعد از عمل لیزیک درد نخواهید داشت.  پلك ها با محلول بتادين ضد عفوني مي شود. سپس شما در اطاق ليزر روي تخت به پشت دراز مي كشيد و مجددا قطره بي حسي در چشمتان ريخته مي شود. و توسط يك وسيله مخصوصی پلك ها از هم باز نگه داشته مي شود و میکروسکوپ اتاق عمل روبروی صورت شما قرار می گیرد.در داخل میکروسکوپ نور قرمز رنگ کوچکی وجود دارد که ابتدا ثابت است است و در حین انجام لیزر چشمک زن می شود. برای افزایش دقت اصلاح باید مرتبا  (بخصوص زمانی که صدای جرجر ناشی از لیزر را می شنوید) به این نور خیره شوید.

 ليزيك در سه مرحله به صورت زير انجام مي شود:

جراح رینگ مخصوصی را روی چشم شما می گذارد تا چشمتان را ثابت نگه دارد. چون رینگ با ساکشن و مکش چشم را داخل خود نگه می دارد، فشار چشم بالا می رود و چند لحظه احساس تاری و فشار می کنید. کاملا شل و آرام بخوابید و نگران نشده و به هیچ وجه زور نزنید. در ابتدا توسط وسيله اي بنام ميكروكراتوم (شبیه رنده نجاری ولی در ابعاد بسیار بسیار ظریفتر)؛ يك لايه (flap) از قسمت سطحي قرنيه به قطر تقريبي ۹ ميلي متر و ضخامت  در حدود ۱۶۰ ميكرون (هر میکرون برابر با یک هزارم میلیمتر است) برداشته می شود. سپس با  ليزراكسايمر؛ قسمت مركزي عمق قرنیه تراش داده می شود که میزان تراش؛ بسته به میزان و نوع شماره چشم از یک فرد به فرد دیگر تفاوت خواهد کرد. در انتها  لايه يا flap بجاي اولیه خود برگردانده مي شود واین لایه  بدون نیاز به بخیه در جای خود  فیکس می گردد.

 

              

     برداشتن لایه                            انجام لیزر                       برگرداندن لایه جای اول

نتایج و عوارض لیزیک

پس از عمل لیزیک، تقریبا در همه افراد بینائی بهتر می شود. بهرحال در لیزیک همیشه دید به ۲۰/۲۰ و یا حتی ۴۰/۲۰ نمی رسد. اکثر افراد بعد از عمل بدون عینک و لنز تماس، بینائی خوبی خواهند داشت، اما کسانی که عیوب انکسار ی بالا دارند(نزدیک بینی بیش از ۷ دیوپتر و آستیگماتیسم بیش از ۳ تا ۴دیوپتر) باید توقع زیادی نداشته باشند.  

نتایج مطالعات جراحی های عیوب انکسار که در نشست سالانه انجمن جراحان  آب مروارید و عیوب انکسار آمریکا در آوریل ۱۹۹۹گزارش شد؛ اطلاعات مهمی را در ارتباط با نتایج عمل لیزیک ارائه کرد. در این مطالعه ۱۷۳۶ چشم مبتلا به نزدیک بینی و یا نزدیک بینی- آستیگماتیسم تحت عمل لیزیک قرار گرفته بودند. یک ماه پس از عمل  ۸۷٪ از چشم ها بینائی ۴۰/۲۰ یا بهتر داشتند. بینائی سه ماه پس از عمل  در ۸۹٪  و در شش ماه پس از   عمل در ۹۳٪ موارد به ۴۰/۲۰ ارتقا یافت. این مطالعه نشان داد که  یک ماه چس از عمل   ۴۵٪از افراد عمل شده بینائی ۲۰/۲۰ و یا بهتر  و شش ماه پس از عمل ۵۰٪  افراد عمل شده بینائی ۲۰/۲۰ یا بهترداشتند.

نتایج مطالعه جراجی لیزیک در آمریکا 

شش ماه 

سه ماه 

یک ماه 

 زمان پس از عمل 

 ٪۹۳

 ٪۸۹

 ٪۸۷

۲۰/۴۰یا بهتر 

 ٪۵۰

 

 ٪۴۵

۲۰/۲۰یا بهتر 

 

نکته حائز اهمیت این است که در این مطالعه بیماران با درجات خیلی بالای نزدیک بینی ( تا ۱۴ دیوپتر) و آستیگماتیسم ( تا ۶ دیوپتر)  نیز عمل لیزیک شده بودند که نتایج عمل لیزیک در این گروه خیلی مطلوب نیست و امروزه این گروه از افراد تحت سایر روش های جراحی عیوب انکسار قرار می گیرند.پس امروزه نتایج جراجی لیزیک بسیار بهتر از آمار فوق الذکر است. از طرفی 53% افراد نزدیک بینی سه دیوپتر و یا کمتر دارند.     

لیزیک عملی اختیاری و داوطلبانه است که خطرات و فواید بالقوه خود را داراست.در مجموع، داوطلب مناسب برای انجام این عمل؛ فردی است با میزان متناسب نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگمابیسم که آگاهانه و با اطلاعات کافی و از همه مهم تر  با توقعات واقعی تصمیم به انجام این عمل بگیرد.

خطرات بالقوه پس از عمل شامل: خیرگی واذیت ناشی از نور(glare)، دیدن هاله یا پخش نور چراغ ها در شب(halos or starburst ) و عفونت قرنیه است.  خوشتختانه عوارض تهدید کننده بینائی نظیر عفونت فوق العاده نادر است

 
شرایط و دستورات پس از عمل لیزیک
  

 • بلافاصله پس از عمل لیزیک دید چشمتان تار است. نگران نباشید. این حالت طبیعی و قابل انتظار است. صبح روز بعد که از خواب بیدار شوید، بینائی شما شفافیت قابل توجهی خواهد داشت.بینائیتان طی دو تا سه هفته آینده شفافتر نیز خواهد شد.

 • بهتر است طی هفته اول موقع خواب از محافظ چشمی (شیلد)  یا عینک محافظ استفاده کنید.

 • قطره های چشمی را طبق دستور پزشک استفاده کنید.

 • کار های چشمی مثل رانندگی، تلویزیون، مطالعه و ..... تا جائیکه میزان بینائی شما کافی باشد و خسته نشوید، منعی ندارد. چند هفته اول، بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید.

 • مراقب باشید که طی ماه اول چشمتان را مالش ندهید زیرا این کار ممکن باعث جابجا شدن فلپ (لایه بریده شده قرنیه) شود؛ گرچه پس از چند روز از گذشت عمل احتمال جابجایی فلپ خیلی کم است ولی بهر حال باید احتیاط کنید.

 • حد اقل طی دو هفته اول پس از عمل، از آرایش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنید.

 • دو تا سه هفته پس از عمل استخر نروید و پس از آن نیز از عینک شنا استفاده کنید. حداقل تا سه ماه پس از عمل شیرجه نزنید. 

 • بیماران لیزیک معمولا پس از عمل هیچگونه ناراحتی ندارند. اگر چشمتان درد یا ناراحتی داشت و یا بینائیتان بجای بهتر شدن کاهش یافت، بلافاصله با پزشک معالجتان مراجعه کنید.

 • خشکی چشم بعد از عمل لیزیک حداقل بصورت گذرا شایع است. این حالت باعث سوزش، احساس خشکی و جسم خارجی در چشم، و یا حتی تاری بینائی می شود. بسیاری از جراحان توصیه می کنند که در چند هفته اول پس از عمل لیزیک از قطره های اشک مصنوعی ترجیحا بدون ماده نگهدارنده استفاده شود. دیگر جراحان ممکن است برای پیشگیری از عوارض خشکی چشم، قبل از عمل پیشنهاد بستن موقت مجرای خروجی اشک را با "وسیله مسدود کننده مجرای اشک" بدهند و بعدا هر موقع که لازم باشد، براحتی آن را برمی دارند.

آلترناتیوهای عمل لیزیک (لازک LASEK، اپي ليزيک Epi-LASIK، پي آر کي PRK)   

برای افتراق اين نامها از يکديگر و همچنين افتراق اين روشها از عمل ليزيک (LASIK)، بهتر است اين روشها را بطور کلی به دو دسته عمده تقسيم کنيم. دسته اول که تراش ليزری برای اصلاح شماره عينک در عمق قرنيه انجام می گردد که اين دسته  شامل عمل ليزيک (LASIK) می شود. دسته دوم که تراش ليزری برای اصلاح شماره عينک در سطح قرنيه انجام می گردد که اين دسته شامل اعمال ليزر (PRK)، لازک (LASEK)، و  شق جديدتر آن يعنی اپیليزيک (Epi-LASIK) می شود.

 در دسته اول يعنی ليزيک همانطور که در بالا آمده؛ ، نحوه عمل جراحی بدين شکل است که ابتدا يک لايه (Flap) به ضخامت حدود ۱۶۰ ميکرون (هزارم ميليمتر) ايجاد می گردد و سپس متناسب با شماره چشم، عمق قرنيه  با ليزر تراشيده شده  و در انتها لايه به جای اوليه خود برگردانده می شود. اما در دسته دوم تراش ليزری قرنيه از سطح صورت می گيرد و معمولا  ۳ تا  ۵ روز طول می کشد تا سطح چشم ترميم گردد. در همه اين روشها، ليزر مورد استفاده يعنی اکسايمر ليزر، يکسان می باشد. 

بايد دانست که هنوز عمل ليزيک (LASIK)، شايعترين نوع عمل برای اصلاح عيوب انکساری در تمام دنيا می باشد. اما در طی دهه گذشته با انجام ميليونها عمل ليزيک در سراسر دنيا و گزارشهايی از عوارض بسيار نادر، اما در عين حال بسيار جدی عمل ليزيک، سبب گشته  که دو مرتبه اعمال جراحی  ليزر در سطح قرنيه يعنی عمل (PRK)، عمل لازک (LASEK)، و اخيرا  اپی ليزيک (Epi-LASIK)  بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

اگر معاينات؛ توپوگرافی؛ ضخامت قرنيه؛ لایه اشکی چشم؛ و سایز مردمک همه در حد قابل قبول باشد؛ می توان هم عمل ليزيک و هم عملهای سطحی مانند ليزر (PRK) و يا لازک (LASEK) را انجام داد. از لحاظ دقت،  همه اینها کاملا يکسان عمل می کنند. ميزان ناراحتی و درد پس از عمل، در ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) بيشتر از عمل ليزيک خواهد بود و همچنين دوره نقاهت اندکی در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) طولانی تر است.  اما نکته مهم اين است که در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) نسبت به عمل ليزيک، قرنيه  چشم کمتر دستکاری می شود. اگرچه احتمال عارضه در هر دو روش بسيار بسيار اندک می باشد، اما اين احتمال باز هم در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) بسیار کمتر خواهد بود.

اگر جزو افرادی هستيد که بطور معمول در معرض ضربه و ترومای بيشتری هستند مانند پرسنل نظامی و انتظامی و همچنين ورزشکاران رشته های رزمی، انجام عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) تصميم منطقی تری می باشد، چرا که لايه ايجاد شده در عمل ليزيک هيچگاه نمی تواند استحکام قبلی خود را حتی بعد از سالهای سال باز يابد.

مثال زير شايد قضيه را روشنتر کند. در عمل ليزر (PRK)؛ لازک (LASEK)؛ و یا اپیليزيک (Epi-LASIK) برای يک چشم با نزديک بينی در حد دو و نیم شماره؛ ميزانی از ضخامت قرنيه که دستکاری می گردد نهايتا در حد ۴۰ ميکرون خواهد بود. اما برای اصلاح همين ميزان شماره اگر از عمل ليزيک (LASIK) استفاده گردد،  ضخامتی در حدود ۲۰۰ ميکرون دستکاری خواهد شد يعنی حدود ۵ برابر بيشتر.

  

تفاوت عمل  پی آر کی (PRK) با لازک (LASEK)

عمل لازك (LASEK) در واقع  شق ديگری از همان عمل ليزر (PRK) است و علی رغم شباهت اسمی  به عمل ليزيک (LASIK)  از آن متفاوت می باشد. 

در عمل ليزر(PRK)  ابتدا سلولهای پوششی سطح قرنيه با يک کاردک مخصوص برداشته مي شود و سپس سطح قرنيه با ليزر اکسايمر متناسب با شماره چشم  تراش داده شده و در انتها يک عدد لنز پانسمانی روی قرنيه گذاشته می شود. حدودا بين  3 تا 5 روز  طول می کشد تا سلولهای پوششی قرنيه بصورت کامل ترميم شوند. 

در عمل لازك  قسمت اصلی عمل کاملا شبيه به عمل ليزر(PRK)  مي با شد، تنها تفاوت در نحوه برداشتن سلولهای پوششی سطح قرنيه است که با کمک الکل رقيق شده، سعی می شود اين سلولها بصورت يک لايه پيوسته از قرنيه جدا و پس از تراش با ليزر مجددا  اين لايه  سلولی روی سطح قرنيه برگردانده شود. در اينجا نبايد ايجاد اين  لايه سلولی را با ايجاد لايه (Flap) در عمل ليزيك (LASIK) يکی گرفت. در عمل ليزيك لايه اي با ضخامت  حدود ۱۶۰ ميكرون برداشته می شود که بسيار ضخيمتر از لايه سلولی در عمل لازک (LASEK) می باشد. 

جالب است بدانيد که گاهي در حين عمل لازک اتفاق می افتد که اين لايه سلولی را از دست بدهيم  که در اين صورت حادثه مهمی پيش نيامده و فقط  عمل لازك تبديل به يک عمل ليزر (PRK)  شده است.  اما اگر همين حادثه در عمل ليزيک (LASIK)  اتفاق افتد، يعنی يک  لايه به ضخامت ۱۶۰ ميکرون از دست رفته است  که مطمئنا حادثه قابل جبرانی نخواهد بود.   

در حدود چهار پنج  سال قبل برای عمل لازک (LASEK) نسبت به  عمل ليزر (PRK) مزايای متعددی قائل می شدند. ولی اين روزها بسياری از جراحان اين دو عمل را از نظر نتايج  بسيار مشابه يکديگر می دانند و تفاوت چندانی بين آنها قائل نمی گردند. 

 

اپی ليزيک (Epi-LASIK)   

 عمل ليزر (PRK)، لازک (LASEK)، و اپیليزيک (Epi-LASIK) بسيار شبيه به هم هستند و در واقع يک نوع عمل محسوب می شوند. نتايج نهايی و دقت اين روشها در تصحيح عيوب انکساری کاملا يکسان می باشد و اختلاف تنها در نحوه انجام بخشی از عمل جراحی است.

تفاوت در اين سه روش در نحوه برداشتن سلولهای لايه سطحی قرنيه می باشد. در عمل ليزر (PRK) که قديمی ترين آنهاست و از سال ۱۹۹۰ ميلادی استفاده می شود، ابتدا سلولهای پوششی سطح قرنيه با يک کاردک مخصوص برداشته شده و سپس سطح قرنيه با ليزر اکسايمر متناسب با شماره چشم  تراش داده می شود. در عمل لازک (LASEK) و اپی ليزيک (Epi-LASIK)  قسمت اصلی عمل کاملا شبيه به عمل ليزر(PRK)  مي با شد، تنها تفاوت در نحوه برداشتن سلولهای پوششی سطح قرنيه است که  سعی می شود اين سلولها بصورت يک لايه پيوسته از قرنيه جدا و پس از تراش با ليزر مجددا  اين لايه  سلولی روی سطح قرنيه برگردانده شود. در عمل لازک (LASEK) اين لايه سلولی  با کمک الکل رقيق شده جدا می گردد، در حاليکه در اپی ليزيک (Epi-LASIK) اين لايه به کمک وسيله ای مکانيکال به اسم اپی کراتوم که در چند ماهه اخيرا مورد تائيد FDA آمريکا قرار گرفته است، ایجاد می گردد. دراينجا نبايد ايجاد اين  لايه سلولی را با ايجاد لايه (Flap) در عمل ليزيك (LASIK) يکی گرفت. در عمل ليزيك لايه اي با ضخامت  حدود ۱۶۰ ميكرون برداشته می شود که بسيار ضخيمتر از لايه سلولی در عمل لازک (LASEK) و يا اپی ليزيک (Epi-LASIK)  می باشد. 

چون در عمل اپی ليزيک (Epi-LASIK)  از الکل استفاده نمی گردد، اين ادعا مطرح است که نسبت به عمل لازک (LASEK)  ترميم زخم سريعتر صورت می گيرد و درد و ناراحتی بيمار پس از عمل کوتاه تر خواهد بود. بعضی از جراحان برای عمل لازک (LASEK) و عمل اپی ليزيک (Epi-LASIK) نسبت به  عمل ليزر (PRK) مزايای متعددی قائل می شوند. ولی بسياری از جراحان اين سه عمل را از نظر نتايج  بسيار مشابه يکديگر می دانند و تفاوت چندانی بين آنها قائل نمی گردند.   

 

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱۱
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک