سایت چشم پزشکی

دکترعليرضا نادری جراح و متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص پیوند قرنیه؛دارای مدرک بین المللی چشم پزشکی؛عضو انجمن جراحان آب مروارید و عیوب انکساری امریکا و اروپا

طرف قرارداد کلیه بیمه های تکمیلی و بانکها؛ هزینه عمل های جراحی برای خانواده معظم شهدا و جانبازان و بانکها صد در صد رایگان است

برای مطالعه هر مطلب بر روی <فهرست زیر> کلیک کنید

ساختمان چشم     عیوب انکسار     لیزر    لیزر اگزایمر    معیار های اعمال جراحی لیزری    لیزیک    لازک    پی آر کی    اپی لیزیک     لنزهای تماسی     پیرچشمی     قوز قرنیه     پیوند قرنیه     تبخال چشمی،   زونای چشمی،     آب مروارید    دیابت و چشم    مگس پران و جرقه های نورانی   پارگی شبکیه     تنبلی چشم     ارتوکراتولوژی     تخلیه چشم و پروتز     بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی     استرابیسم یا لوچی چشم     اشکریزش و عمل مجرای اشکی     داستان پیدایش و تکامل عینک     اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش و نور خورشد بر چشم     مکانیسم اصلاح بینائی با عینک و لنز تماسی     عینک های آفتابی     خستگی ناشی از کار با کامپیوتر     معافیت از سربازی     گواهینامه رانندگی     پرسش و پاسخ

مطالب بیشتر را در سایت چشم پزشکی اینجانب به آدرس زیر مطالعه فرمائید

http://dr-naderi.ir

پیشرقته ترین روش عمل جراحی آب مروارید؛ (عمل جراحی آب مروارید بدون نیاز به بیهوشی وتزریق بی حسی؛ قفط با قطره بی حسی طی ده دقیقه و بدون بستری یا پانسمان چشم ) ؛عمل های لیزری و جراحی آب سیاه؛ جراحی زیبائی پلک و اطراف چشم ها؛ عمل انحراف چشم؛ اصلاح دور بینی, نزدیک بینی و آستیگماتیسم ؛لیزیک , لازک, پی آر کی؛ لنز های فیکیک داخل چشمی؛ انواع جدید روش های پیوند قرنیه

 

 

تهران، میدان ونک، ابتدای بزرگراه حقانی (جهان کودک) ، نرسیده به گاندی، مابین بانک آینده و بانک کشاورزی، ساختمان فرهاد، پلاک 72 واحد 101 تلفن: 7300 692 0930 - 7200 692 0930 - 92 777 886 - 11 776 886 - 18 749 888
View Larger Map

سایت چشم پزشکی دکترعليرضا نادری


+ پارگی يا جداشدن شبکيه

 

مگس پران و جرقه های نورانیFloaters & Flashes

مگس پران چیست؟

گاهی اوقات ممکن است کدورت هایی به اشکال مختلف مثل پرز،خطوط کوچک،  تکه ابر،نقاط یا دوایرکوچک و .....به صورت شناور  در میدان بینائیتان ببینید. اینها را اصطلاحا مگس پران یا فلوتر می نامیم.  این کدورت ها اغلب زمانی که به یک زمینه صاف مثل دیوار سفید یا آسمان آبی نگاه می کنید، دیده می شوند.

در واقع اینها توده های خیلی کوچک ژل یا سلول  در داخل "زجاجیه" هستند. زجاجیه مایع ژل مانند شفافی است که فضای درونی چشم را پر کرده است.

گرچه به نظر می رسد که این اشکال در جلوی چشمتان در حال حرکتند، در واقع این ها در درون زجاجیه شناورند.زمانکه شما نگاه می کنید، سایه این اجسام شناور روی پرده شبکیه چشمتان حس می شود. پرده شبکبه لایه ای عصبی است که در قسمت عقبی چشم قرار گرفته و نور را درک کرده ،اجازه می دهد اشیاء را ببینید.

علل مگس پران چیست؟

زمانی که به میانسالی می رسیم،  ژل رجاجیه متراکم  و کم حجم می شود و در نتیجه  توده یا رشته هایی در آن ایجاد می شود.ژل رجاجیه از قسمت پشتی چشم فاصله گرفته و و باعث جداشدگی خلفی زجاجیه می شود. این پدیده علت شایع مگس پران است

جداشدگی خلفی زجاجیه در افراد زیر شایع تر است:

 • افراد نزدیک بین
 • افرادیکه سابقه عمل کاتاراکت (آب مروارید)دارند
 • افرادی که تحت لیزر یاگ قرار گرفته اند. ( در بعضی موارد مدتی پس از عمل آب مروارید و گذاشتن لنز داخل چشمی کپسول عدسی که لنز در آن کار گذاشته شده، دچار کدورت می شود و باعث افت بینائی میشود.  در این مورد کدورت کپسول پشت لنز با لیزر یاگ پاک و مسیر دید باز می شود)
 • افرادی که سابقه التهاب داخل چشمی دارند

ظهور مگس پران ، بخصوص اگر به صورت ناگهانی باشد؛ می تواند به عنوان زنگ خطر باشد. در صورت بروز ناگهانی مگس پران، بخصوص  اگر بالای 45 سال هستید، یک  راست سراغ چشم پزشک بروید

آیا مگس پران مشکل جدی و خطرناکی است؟

اگر زجاجیه به علت کاهش حجم از دیواره چشم فاصله بگیرد، می تواند منجر به سوراخ و پارگی پرده شبکیه شود.این وضعیت گاهی باعث خونریزی داخل چشمی مختصری می شود که خود ممکن است به شکل مگس پران جدید بروز کند.

از آنجایی که پارگی و سوراخ شبکیه می تواند منجر به جداشدن آن شود، همیشه به عنوان خطری جدی محسوب می شود. پس باید در شرایط زیر دراولین فرصت چشم پزشکتان را ببینید:

 • بروز ناگهانی حتی یک مگس پران
 • بروز ناگهانی جرقه های نورانی.

 اگر علائم دیگری نظیر از بین رفتن دید قسمت هایی از میدان بینائی مشاهده شد، باید بلافاصله توسط چشم پزشک معاینه شوید

با مگس پران چه کنیم؟

چون باید از وضعیت پرده شبکیه چشمتان در ارتباط با احتمال پارگی آن مطلع شوید،لازم است در صورت بروز ناگهانی مگس پران با چشم پزشک تماس بگیرید.

مگس پران ها ممکن است در مسیر دید قرار گرفته و بخصوص موقع مطالعه مزاحم شما شوند . با حرکت چشمتان به بالا و پایین می توانید آنها را از مسیر بینائیتان جابجا کنید.

گرچه بعضی از مگس پران ها ممکن است در مسیر دید شما باقی بمانند، بسیاری از آنها به مرور ناپدید شده و مزاحمتشان کم می شود. حتی اگر سالها تعدادی مگس پران دارید،  به محض ظهور مگس پران جدید باید توسط چشم پزشک معاینه شوید.

علل ایجاد جرقه های نورانی (فلاشینگ) چیست؟

زمانی که زجاجیه روی شبکیه مالیده میشود یا نسبت به هم کشیده می شوند، شما نوری شبیه  فلاش زدن یا رعد و برق احساس می کنید.ممکن است زمانی که چشمتان ضربه می خورد نیز چنین حسی را تجربه کنید.

فلاش های نوری ممکن است هفته ها یا ماه ها ظاهر شده و ناپدید شوند. هر چه مسن تر -شویم، بیشتر احتمال دارد که این فلاش ها را تجربه کنیم. اگر به طور ناگهانی احساس جرقه و فلاش نوری کردید، لازم است از نظر احتمال پارگی پرده شبکیه بلافاصله توسط چشم پزشک معاینه شوید.

میگرن

بعضی افراد فلاشهای نوری به شکل خطوط زیگزاگ یا موج گرما در هر دو چشم  احساس می کنند که حدود 10 - 20 دقیقه طول می کشد.این نوع فلاشها معمولا ناشی از اسپاسم عروق مغز است و "میگرن" نامیده می شود.

اگر بدنبال فلاش های نوری سردرد شروع شود، بنام "سردرد میگرنی" خوانده می شود.بهر حال فلاش های شبیه خطوط زیگزاگ و امواج گرما می تواند بدون سردرد دیده شود.در این موارد فلاش های نوری بنام میگرن چشمی یا میگرن بدود سردرد نامیده می شوند.

نحوه معاینه چشم ها چگونه است؟

حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت پس از ریختن قطره های گشاد کننده مردمک و باز شدن مردمک، چشمتان توسط چشم پزشک معاینه می شود.این معاینه دردناک نیست و چشم پزشک بدقت پرده شبکیه و زجاجیه چشمتان را ارزیابی و بررسی می کند. چون مردمک چشم شما باز شده، برای رانندگی راحت نخواهید بود؛ لذا بهتر است فرد دیگری شما را به منزل باز گرداند.

با پا به سن گذاشتن مگس پران و جرقه های نورانی شایعتر می شوند.اگر چه همه مگس پرانها و جرقه های نورانی خطرناک نیستند، اما همیشه لازم است که برای اطمینان از سلامت پرده شبکیه توسط چشم پزشک معاینه شوید.

 

 

جدا شدگی و پاره شدن پرده شبکیه چشم Detached and Torn Retina

پرده شبکیه چیست؟

پرده شبکیه لایه ای عصبی است که در قسمت پشتی چشمتان قرار گرفته  و نور را گرفته و تصاویر را به طرف مغز هدایت می کند.

چشم شبیه دوربین عکاسی است. لنزی (عدسی چشم) که در قسمت جلویی چشم قرار دارد، نور را بر روی پرده شبکیه متمرکز می کند. شما می توانید شبکیه را مانند فیلم دوربین عکاسی فرض کنید که سطح خلفی دوربین را فرش کرده است.

مفهوم جدا شدگی پرده شبکیه چیست؟

جدا شدگی پرده شبکیه زمانی رخ می دهد که شبکیه از محل طبیعی خود کنده شود. زمانی که پرده شبکیه جدا شود، عملکرد آن مختل  شده  و در نتیجه بینائی فرد تار می شود یعنی مثل اینکه فیلم داخل دوربین از محل خود رها شود. جدا شدگی پرده شبکیه مشکل بسیار  مهمی تلقی می شود زیرا در صورت عدم درمان ، تقریبا در همه موارمنجر به کوری خواهد شد.

علل پارگی پرده شبکیه چیست؟

ژلی بنام "زجاجیه" فضای داخل کره چشم را پر کرده است.زمانیکه ما پا به سن می گذاریم، زجاجیه ممکن است از محل های اتصال خود به پرده شبکیه در قسمت های خلفی چشم فاصله بگیرد.

    معمولا زجاجیه بدون اینکه مشکلی ایجاد کند از شبکیه جدا می شود. اما در بعضی اوقات، زجاجیه طوری از پرده شبکیه جدا می شود که باعث پارگی و سوراخ شبکیه در یک چند جای آن می شود. مایع داخل چشم ممکن است از طریق این سوراخ ها به پشت شبکیه راه پیدا کند و درست شبیه کنده شدن کاغذ دیواری از دیوار، باعث جدا شدن شبکیه از دیواره چشم شود.

شرایط زیر باعث افزایش شانس پارگی پرده شبکیه میشود:

 • نزدیک بینی

 • عمل جراحی قبلی کاتاراکت(آب مروارید)

 • گلوکوم(آب سیاه)

 • آسیب شدید

 • پارگی قبلی پرده شبکیه در چشم مقابل

 • سابقه فامیلی پارگی پرده شبکیه

 • مناطق نازک موجود در پرده شبکیه چشمتان که توسط چشم پزشک تشخیص داده می شود

علائم هشدار دهنده جداشدگی پرده شبکیه چیست؟

این علائم پیش آهنگ ممکن است نشان دهنده جداشدگی پرده شبکیه  باشند:

فلاش های نورانی(شبیه فلاش دوربین)

مگس پرانی که جدیدا ایجاد شده باشد

دیدن سایه در اطراف میدان بینائی

پرده ای خاکستری رنگ که در میدان بینائیتان حرکت میکند

این علائم همیشه به معنای جداشدگی پرده شبکیه نیست؛ گر چه در صورت بروزاین علائم باید در اولین فرصت مناسب توسط چشم پزشکتان ویزیت و معاینه کامل چشم پزشکی شوید.

چشم پزشکتان پس از گشاد کردن (باز کردن با قطره های چشمی) مردمک چشم، قادر به تشخیص جدا شدگی پرده چشم خواهد بود. در بعضی از موارد جدا شدگی پرده شبکیه طی معاینه روتین کشف می شود.

فقط پس از معاینه کامل چشم پزشکی، چشم پزشک می تواند بگوید که سوراخ و پارگی شبکیه  و یا مراحل اولیه جداشدگی پرده شبکیه وجود دارد یا خیر؟  

درمان مناسب چیست؟

سوراخ و پارگی های شبکیه Retinal Tears

اغلب های شبکیه با جراحی لیزر و یا کرایوتراپی(یخ زدن) درمان می شود و این کار باعث چسبیدن پرده شبکیه به دیواره خلفی چشم می شود.

این درمان ناراحتی چندانی ندارد و ممکن است حتی در مطب چشم پزشک نیز انجام شود. درمان معمولا از جداشدن پرده شبکیه جلوگیری می کند.

جداشدگی شبکیه Retinal Detachments

تقریبا تمام بیماران مبتلا به جدا شدگی شبکیه برای بازگرداندن پرده شبکیه به محل طبیعی خود، نیاز به عمل جراحی دارند.

روش های عمل جراحی

روش های مختلفی برای فیکس کردن جداشدگی شبکیه وجود دارد. تصمیم گیری در مورد نوع عمل جراحی و نوع بی هوشی (بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی) بستگی به خصوصیات جداشدگی دارد.

در هر کدام از روش های زیر، چشم پزشک محل پارگی را مشخص کرده و با استفاده از لیزر و یا کرایوتراپی سوراخ را می بندد.

باکل اسکلرا ( کمربند دور صلبیه)  Scleral Buckle

در این روش درمانی با قرار دادن باند انعطاف پذیری دور تا دور صلبیه ( اسکلرال باکل یا کمربند صلبیه ای)، صلبیه و شبکیه به هم نزدیک می شوند.

جراح در هنگام عمل در اغلب موارد مایع زیر شبکیه را تخلیه می کند تا پرده شبکیه بتواند به محل اولیه خود در مجاورت دیواره پشتی چشم برگردد. این عمل جراحی در اتاق عمل انجام می شود.

چسباندن شبکیه با کمک گاز یا رتینوپکسی پنوماتیک Pneumatic Retinopexy

در طی این عمل، حباب گاز بداخل فضای زجاجیه چشم تزریق می شود. حباب گاز  با فشاری که ایجاد می کند باعث می شود تا شبکیه در محل پارگی به سمت دیواره خلفی چشم فرستاده شود ودر نتیجه سوراخ مسدود شود.

پش از عمل پزشک معالج از شما می خواهد که سرتان را در برای چند روزی در وضعیت خاصی قرار دهید. حباب گاز تدریجا جذب می شود. این عمل را گاهی اوقات می توان در مطب انجام داد.

ویترکتومی (برداشتن زجاجیه)  Vitrectomy

ژل زجاجیه، که پرده شبکیه را تحت کشش قرار داده از چشم تخلیه شده و به جای آن معمولا حباب گاز تزریق می شود.

بتریج خود چشم بداخل فضای درونی مایع ترشح می کند و جایگزین حباب گاز می شود.در بعضی از موارد همراه ویترکتومی، باکل اسکلرا نیز انجام می شود.

شرایط و دستورات پس از عمل

شما باید منتظر کمی احساس ناراحتی پس از عمل باشید. پزشک معالج داروهای ضروری را تجویز خواهد کرد و زمان برگشت به فعالیت عادی را به شما خواهد گفت.

برای مدتی لازم است چشمتان پانسمان باشد

مدتی پس از عمل، فلاش های نورانی و مگس پران ممکن است ادامه داشته باشد

اگر حباب گاز در چشمتان باشد، پزشک معالج به شما توصیه خواهد کرد تا مدتی سرتان را در وضعیت خاصی قرار دهید.

تا زمانی که گاز داخل چشمتان جذب نشده است مجاز به پرواز با هواپیما یا صعود به ارتفاعات نیستید.

صعود سریع به ارتفاعات می تواند منجر به افزایش خطرناک فشارداخل چشم شود.

پس از گذشت چند ماه از عمل ممکن است نیاز به تعویض عینک داشته باشید.   

خطرات عمل جراحی چیست؟

هر عملی خطرات خاص خود را دارد ولی بهر حال، عدم درمان جداشدگی شبکیه معمولا منجر به کاهش بینائی شدید یا کوری می شود.

بعضی از خطرات جراحی شامل موارد زیر است:

 • عفونت

 • خونریزی

 • افزایش فشار داخل کره چشم

 • کاتاراکت یا آب مروارید

عمل جراحی جداشدگی پرده شبکیه در اغلب موارد موفقیت آمیز است، اگرچه گهگاهی نیاز به عمل دوم نیز دارد.

اگر پرده شبکیه مجددا سر جای اولش چسبانده نشود، بینائی تدریجا کم شده و نهایتا فرد کور می شود.

آیا بینائیتان بهبود می یابد؟

ممکن است تا بهبود بینائی چندین ماه زمان لازم باشد و در بعضی موارد هرگز به طور کامل به حالت قبل برنگردد.

متأسفانه در بعضی از بیماران هیچگونه بهبودی در بینائیشان حاصل نمی شود.

هر چه جدا شدگی شدیدتر باشد، بینائی کمتر بهبود می یابد. به این دلیل، باید بلافاصله پس از ظهور اولین علامت جدا شدگی شبکیه توسط چشم پزشک معاینه و معالجه شوید.

  

 

 

 

 

 

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۱۱/۱۳
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک