سایت چشم پزشکی

دکترعليرضا نادری جراح و متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص پیوند قرنیه؛دارای مدرک بین المللی چشم پزشکی؛عضو انجمن جراحان آب مروارید و عیوب انکساری امریکا و اروپا

طرف قرارداد کلیه بیمه های تکمیلی و بانکها؛ هزینه عمل های جراحی برای خانواده معظم شهدا و جانبازان و بانکها صد در صد رایگان است

برای مطالعه هر مطلب بر روی <فهرست زیر> کلیک کنید

ساختمان چشم     عیوب انکسار     لیزر    لیزر اگزایمر    معیار های اعمال جراحی لیزری    لیزیک    لازک    پی آر کی    اپی لیزیک     لنزهای تماسی     پیرچشمی     قوز قرنیه     پیوند قرنیه     تبخال چشمی،   زونای چشمی،     آب مروارید    دیابت و چشم    مگس پران و جرقه های نورانی   پارگی شبکیه     تنبلی چشم     ارتوکراتولوژی     تخلیه چشم و پروتز     بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی     استرابیسم یا لوچی چشم     اشکریزش و عمل مجرای اشکی     داستان پیدایش و تکامل عینک     اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش و نور خورشد بر چشم     مکانیسم اصلاح بینائی با عینک و لنز تماسی     عینک های آفتابی     خستگی ناشی از کار با کامپیوتر     معافیت از سربازی     گواهینامه رانندگی     پرسش و پاسخ

مطالب بیشتر را در سایت چشم پزشکی اینجانب به آدرس زیر مطالعه فرمائید

http://dr-naderi.ir

پیشرقته ترین روش عمل جراحی آب مروارید؛ (عمل جراحی آب مروارید بدون نیاز به بیهوشی وتزریق بی حسی؛ قفط با قطره بی حسی طی ده دقیقه و بدون بستری یا پانسمان چشم ) ؛عمل های لیزری و جراحی آب سیاه؛ جراحی زیبائی پلک و اطراف چشم ها؛ عمل انحراف چشم؛ اصلاح دور بینی, نزدیک بینی و آستیگماتیسم ؛لیزیک , لازک, پی آر کی؛ لنز های فیکیک داخل چشمی؛ انواع جدید روش های پیوند قرنیه

 

 

تهران، میدان ونک، ابتدای بزرگراه حقانی (جهان کودک) ، نرسیده به گاندی، مابین بانک آینده و بانک کشاورزی، ساختمان فرهاد، پلاک 72 واحد 101 تلفن: 7300 692 0930 - 7200 692 0930 - 92 777 886 - 11 776 886 - 18 749 888
View Larger Map

سایت چشم پزشکی دکترعليرضا نادری


+ لنز تماسی

کنتکت لنز یا لنز تماسی Contact Lenses

میلیونها نفر در سرتاسر دنیا از لنز تماسی استفاده می کنند؛ به عنوان نمونه فقط در آمریکا بیش از ۲۴ ملیون نفر  از لنز تماسی استفاده می کنند. بستگی به طرز زندگی، تمایلتان و وضع سلامت چشمانتان،اگر بدرستی از لنزتان مراقبت و نگهداری کنید،  لنز تماسی می تواند جایگزین مناسبی برای عینکتان باشد.

لنز تماسی چیست؟

کنتکت لنزها دیسکهای انحنا دار پلاستیکی نازک و شفافی هستند که روی لایه اشکی سطح قرنیه چشم شناورمی شوند. زمانی که از لنز تماسی استفاده می کنید، احساس راحتی و شفافیت بینائی در گرو سلامت سطح قرنیه و لایه اشکی است. لنز های تماسی برای اصلاح همان عیوب انکساری که عینک اصلاح می کند، بکار می روند که عبارتند از:

  • ·        میوپی(نزدیک بینی)

  • ·        هایپروپی(دور بینی)

  • ·        آستیگماتیسم
  • ·        پیرچشمی

   

انواع لنز تماسی

مواد پلاستیکی مختلفی برای ساخت لنزهای تماسی استفاده می شود، اما اساسا دو نوع  لنز تماسی وجود دارد:  سخت و نرم.

کنتکت لنزهای سخت(هارد)  از ماده ای به نام PMMA ساخته می شوند و اولین بار در سالهای۱۹۶۰ ساخته شدند؛ اما امروزه به ندرت استفاده می شوند. امروزه از لنز های سخت نافذ گاز یاgaspermeable or  RGP  استفاده می شود.در ساخت لنز ها ی پلاستیک را با مواد دیگری نظیر سیلیکون و یا پلیمر های فلوئور ترکیب می کنند تا علاوه بر شکل گیری  مناسب ، قدرت عبور اکسیژن را نیز داشته باشد. این لنز ها نسبت به لنزهای سخت قدیمی؛ رطوبت پذیری بالاتری دارند، راحت ترروی چشم تنظیم( فیت ) می شوند وخیلی راحت تر هستند.

زمانیکه قرنیه آستیگماتیسم دارد ، لنزهای سخت نافذ اکسیژن gaspermeable or RGP بهترین انتخاب هستند؛زیرا لنزهای نرم قادر نیستند که آستیگماتیسم را اصلاح و بینائی شفافی به فرد بدهند . همچنین در مواردی که چشم آلرژی دارد ویا تمایل دارد که روی لنز تماسی نرم پروتئین رسوب کند، این لنز ارجح است.

لنز تماسی نرم به علت راحتی آن، برای اکثرموارد مناست است و شامل انواع زیر است:

لنز های نرم روزانه  Daily wear : این لنز ها ارزان ترین نوع هستند. این لنزها  شب،  هنگام خواب برداشته می شوند و صبح روز بعد مجددا در چشم گذاشته می شوند. این لنزها را نباید طولانی مدت استفاده کرد.

لنزهای طولانی مدت  Extended wear:این لنزها را می توان شب ها موقع خوابیدن نیز استفاده کرد اما باید حداقل هفته ای یک بار آنها را از چشم در آورد و کاملا تمیز و ضد عفونی کرد. بدلیل احتمال بیشتر عفونت قرنیه (با هر شب خوابیدن بیشتر با لنز)، این لنزها کمتر پیشنهاد می شوند.

لنزهای یکبار مصرف  Disposable wear: این لنزها گرانتر بوده ولی مناسب تر و راحت تر هستند.این لنز ها شب هنگام در آورده می شوند و صبح روز بعد دوباره در چشم گذاشته می شوند.  این لنز ها هفته ای و یا ماهی یکبار دور انداخته و با لنز نو جایگزین می شوند.این لنزها گاهی برای افرادی که آلرژی دارند و یا در کسانی که زود لنزشان رسوب می گیرد، پیشنهاد می شوند. لنز های رنگی و توریک نیز می توانند از نوع یک بار مصرف باشند.

لنز تماسی رنگی  Colored contacts: این لنز ها رنگ چشم شما را تغییر می دهند. 

لنز های توریک  Toric contacts: این لنز ها می توانند آستیگماتیسم را اصلاح کنند اگرچه گاهی اوقات بخوبی لنز سخت نافذ اکسیژن قادر نخواهند بود که آستیگماتیسم را اصلاح کنند. قیمت این لنزها معمولا گرانتر از سایر انواع لنزهای نرم است.

زمانی که فرد پا به سن می گذارد، چون عدسی طبیعی چشمش مثل گذشته قادر به تغییر شکل و تطابق نیست، فاصله نزدیک را نمی تواند بخوبی گذشته ببیند؛ لذا برای دید نزدیک نیاز به اصلاح دارد.این پدیده شایع "پیرچشمی" نامیده می شود. پیرچشمی به یکی از سه طریق زیراصلاح می شود:

 

          می توانید برای اصلاح دید دور از لنز تماسیتان استفاده کنید و برای دیدن اشیاء فاصله نزدیک، از عینک نزدیک (عینک پیرچشمی) استفاده کنید.                

           یک چشم را برای دید دور و چشم دیگر را برای دید نزدیک با لنز تماسی اصلاح کنید. این روش بنام "دید تک چشمی" نامیده می شود و در اکثر افراد مناسب است ولی در همه افراد دلچسب و قابل قبول نیست. برای اینکه بدانید که دید تک چشمی برای شما مناسب است یا خیر؟ بایدیک دوره آزمایشی این روش را امتحان کنید.

         می توانید از "لنز های دو کانونی" استفاده کنید که برای اصلاح دید دور و نزدیک طراحی شده اند. بهر حال این لنز ها گرانتر هستند و در همه افراد بینائی رضایت بخشی ایجاد نمی کنند.

        استفاده اختصاصی دیگر لنزهای تماسی نرم، لنزهای پانسمانی یا بانداژ است که به منظور پوشاندن سطح قرنیه استفاده می شوند و پس از جراحت سطح قرنیه و یا  پس از انجام عمل جراحی به کار می روند. از لنز تماسی  در شیر خواران نیز استفاده می شود . از لنز های نافذ گاز، در کسانیکه به علت صدمه یا بیماری قرنیه نامنظم دارند، استفاده می شود. از لنز های رنگی خاصی برای بهتر شدن ظاهر چشم معیوب، و یا برای کاهش اذیت ناشی از نوراستفاده می شود.

         هزینه دریافتی برای لنز شامل جه خدماتی است؟

         زمانیکه هزینه لنز تماسی را مقایسه می کنید باید ببینید که این هزینه شامل چه خدماتی است. در مطب چشم پزشکی این هزینه شامل معاینه کامل چشم پزشکی و فیت لنز می باشد. زمانی که لنز شما توسط چشم پزشک اندازه گیری ، فیت و تجویز می شود؛ با اصول علمی و با در نظر گزفتن تمام جوانب امر لنز شما تجویز می گردد تا در آینده دچار ضررهای جبران ناپذیر نشوید. اگر لنز شما پس از باز کردن معیوب یا نامناسب باشد، با لنز مناسب دیگری جایگزین می شود. استفاده خود سرانه و یا تجویز توسط افراد فاقد صلاحیت ممکن است منجر به آسیب های جدی و یا حتی نابینائی شود. لذا اکیدا توصیه می شود که لنز خود را  بدون تجویز پزشک، خودسرانه از داروخانه ها و فروشگاه های کالای طبی و بخصوص از فروشگاه هایی که لنز های آرایشی عرضه می کنند، تهیه نکنید زیرا این لنزها فاقد استانداردهای لازم بوده و به چشم شما آسیب می رسانند.

           

        استفاده از لنز تماسی چه خطراتی را به همراه دارد؟

         لنزهایی که بخوبی تمیز و ضد عفونی نشوند، خطر عفونت چشم را افزایش می دهند. لنز هایی که کهنه باشند و یا بطور مناسب فیت نشده باشند، ممکن است باعث خراش سطح چشم شده و باعث کشیده شدن رگهای خونی بداخل قرنیه شوند.از آنجائیکه لنز در طول زمان می تواند تاب برداشته و شکل قرنیه نیز تغییر کند، فیت لنز و بررسی قدرت مناسب آن باید به فواصل زمانی منظم توسط چشم پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد. برنامه ویزیت های آتی شما بر اساس وضعت چشمهایتان  توسط پزشک معالج تعیین می شود.

        

         استفاده از هر قطره چشمی ممکن است با هر نوع لنز تماسی مغایرت داشته باشد. بهتراست  که موقعی که لنز تماسی روی چشمتان است از هیج نوع قطره چشمی بجز قطره های مرطوب کننده که پزشکتان توصیه کرده، استفاده نکنید.         

          چگونه از لنز تماسی خود مراقبت کنیم؟

          هر وقت که لنز را از چشمتان بیرون می آورید باید قبل از استفاده مجدد آنرا تمیز و ضد عفونی کنید. پزشکتان بسته به نوع لنز،  هر نوغ آلرژی که ممکن است چشمتان داشته باشید، و بسته به اینکه چشم شما تمایل به رسوب پروتئین بر روی لنزتان دارد یا ندارد؛ بهترین سیستم تمیز کردن لنز را توصیه خواهد کرد.

         مراقبت از لنز شامل تمیز کردن جالنزی نیز می باشد زیرا جالنزی  می تواند به عنوان منبع بالقوه عفونت به حساب آید. جالنزی باید با آب شستشو داده شود و خشک شده و تا گذاشتن مجدد لنز در آن خشک بماند. 

        لنزهای روزانه نباید موقع خواب استفاده شوند.

         محلول های نمکی که در منزل تهیه می شوندتوأم با خطر جدی عفونت قرنیه هستند و نباید استفاده شوند.

        چه کسانی نباید از لنز تماسی استفاده کنند؟

          اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید، نباید از لنز تماسی استفاده کنید:

         عفونت های مکرر چشم

          آلرژی های شدید

          خشکی چشم مقاوم به درمان

         محیط کار خیلی غبارآلود

         ناتوانی در گذاشتنن لنز و مراقبت از آن

          آیا من می توانم از لنز تماسی استفاده کنم؟

چشم پزشکی را که در زمینه تجویز لنز تماسی متبحر است، انتخاب کنید و راجع به استفاده از لنز و توقعتان از لنز با او بحث و مشورت کنید. چشم پزشک می تواند مشکلات چشمی شمارا تشخیص داده و درمان کند تا بتوانیدبدون خطر از لنزتان استفاده کنید و اگر در طی استفاده از لنز برای شما مشکلی ایجاد شد، انرا برطرف می کند.

شما باید تمایل و رغبتتان را برای استفاده و نگهداری از لنز تماسی بسنجید و در صورت تمایل مناسب و تأ ئید پزشکتان اقدام به تهیه لنز کنید.

 

 

 

Orthokeratology:
Reshaping the Eye with Contact Lenses


 

 

در روش ارتوكراتولوژي ( شكل دهي مجدد قرنيه با لنز تماسي) در طي خواب , لنز خاصي روي چشم گذاشته ميشود كه به تدريج شكل قرنيه چشم را تغيير ميدهد و باعث ميشود كه فرد در طي روز بدون داشتن لنز بينائي شفافي داشته باشد . اثر آن موقتي است و  فقط حدود يك روز ادامه دارد؛ پس بايد هر شب استفاده شود 

شكل دهي قرنيه با استفاده از لنز ايده اي جديد نيست. بعضي از پرشكان سالهاست كه از اين روش استفاده ميكنند. در سال 2002 اين روش مورد تائيديه "انجمن غذا و داروي آمريكا"قرار گرفت و نوعي لنز بنام

"Corneal Reshaping Therapy (CRT)و نيز بعد از آن انواع ديگري تائيد شدند 

مكانيسم اثر آن چگونه است؟ 

در نزديك بيني اشعه اي كه وارد چشم ميشود , در جلوي شبكيه متمركز ميشود. براي اصلاح نزديك بيني از عينك و يا لنزتماسي معمولي مي توان استفاده كرد. راه ديگر اين است كه از روش هاي تغيير شكل دادن قرنيه استفاده شود 

روش هاي تغيير شكل دهي قرنيه

 نوع جراحي اين روش ليزيك است. روش غير جراحي آن استفاده از  لنز هاي ارتوكراتولوژي است كه باعث مسطح تر شدن قرنيه و در نتيجه با طور موقت بهبود بينائي مي شود 

دو كمپاني موفق به اخذ تائيديه"انجمن غذا و داروي آمريكا" شدند 

 "Paragon Vision Science (Corneal Reshaping Therapy CRT lens) -1 

Baush & Lomb (Vision Shaping Treatment   VST lens) -2  

چه كساني داوطلب مناسبي هستند؟ 

اين روش براي افراد نزديك بين در هر سني ماسب است. انجمن غذا و داروي آمريكا لنز اول  را براي نزديك بيني تا 6 ديوپتر و لنز  را براي نزديك بيني تا 5 ديوپتر مجاز شناخته است. آستيگماتيسم نيز تا 50/1 و يا 75/1  قابل اصلاح است. بسياري از پزشكان معتقدند كه اين روش در نزديك بيني هاي 4 ديوپتر يا كمتر موثر است. اين روش بخصوص در ورزشكاران و افرادي كه در مجيط هاي غبار آلود زندگي مي كنند مناسب است 

از آنجائي كه اين روش نتايجي مشابه ليزيك دارد, براي نوجوانان و جواناني كه از نظر سني داوطلب مناسب ليزيك نستند؛ميتواند بكار رود ولي ذكر اين نكته مهم است كه چون خطر عفونت قرنيه بالقوه وجود دارد, بايد حتما تحت نطر چشم پزشك اين كار انجام شود 

از ارتوكراتولوژي چه نتايجي را بايد انتظار داشت؟ 

  به هر حال هدف اصلي؛ رسيدن به بينائي 20/20 است ولي بينائي 40/20 نيز كه حد اقل بينائي مورد قبول براي رانندگي در امريكاست؛ نيز مقبول است.  در 93% تا 95% بينائي 32/20 يا بهتر و در 67% تا 73% بينائي 20/20 حاصل ميشود     

نحوه سفارش لنز چگونه است؟   

پس از مراجعه به پزشك مربوطه , توپوگرافي قرنيه (عكس رنگي از نقشه اپتيكي قرنيه) گرفته مي شود و پس از فيت كردن لنز مناسب سفارش داده مي شود . البته بايد به خاطر داشت كه فيت نهائي نياز به ويزيت هاي متعدد خواهد داشت 

چقدر زمان لازم است تا ارتوكراتولوژي تاثير خود را بگذارد؟ 

ارتوكراتولوژي باعث اصلاح 2 تا 3 ديوپتر نزديك بيني در طي دو هفته مي شود.  در اوايل , ممكن است نورها را پخش ببينيد ويا اطراف لامپ ها را هاله ببينيد كه تدريجا بهتر مي شود. زماني كه به شرايط مطلوب اصلاح رسيديد, بايد لنز را در طي شب و گاهي پاسي از روز بپوشيد. در صورت قطع مصرف اثر آن بر مي كردد 

آيا استفاده از اين لنز ها راحت است؟ 

بسياري از افراد با لنزهاي سخت نافذ اكسيژن احساس راحتي مي كنند. چون اين لنز ها در شب استفاده مي شوند؛ راحت تر هستند 

 آيا مي توان به جاي ليزيك از اين روش  بهره گرفت؟ 

اين روش براي كسياني مناسب است كه مي خواهند در تمام و يا قسمتي از روز ازلنز و يا عينك استفاده نكنند؛ ولي اگر مي خواهيد از شر عينك و لنز خلاص شويد , روش مناسبي نيست 

اگر شما خشكي چشم داريد,اين روش مي تواند جانشين مناسبي براي ليزيك باشد.  بر خلاف ليزيك اين روش قابل برگشت است؛ ولي در صورت تصميم به ليزيك بايد ماهها قبل از عمل استفاده ار لنز را متوقف كرد   

 

 

مطلب بعد در مورد ارتوکراتولوژی یعنی اصلا ح عیوب انکسار با لنزهای شبانه است

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ٥:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۱۱/۱٠
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک