سایت چشم پزشکی

دکترعليرضا نادری جراح و متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص پیوند قرنیه؛دارای مدرک بین المللی چشم پزشکی؛عضو انجمن جراحان آب مروارید و عیوب انکساری امریکا و اروپا

طرف قرارداد کلیه بیمه های تکمیلی و بانکها؛ هزینه عمل های جراحی برای خانواده معظم شهدا و جانبازان و بانکها صد در صد رایگان است

برای مطالعه هر مطلب بر روی <فهرست زیر> کلیک کنید

ساختمان چشم     عیوب انکسار     لیزر    لیزر اگزایمر    معیار های اعمال جراحی لیزری    لیزیک    لازک    پی آر کی    اپی لیزیک     لنزهای تماسی     پیرچشمی     قوز قرنیه     پیوند قرنیه     تبخال چشمی،   زونای چشمی،     آب مروارید    دیابت و چشم    مگس پران و جرقه های نورانی   پارگی شبکیه     تنبلی چشم     ارتوکراتولوژی     تخلیه چشم و پروتز     بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی     استرابیسم یا لوچی چشم     اشکریزش و عمل مجرای اشکی     داستان پیدایش و تکامل عینک     اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش و نور خورشد بر چشم     مکانیسم اصلاح بینائی با عینک و لنز تماسی     عینک های آفتابی     خستگی ناشی از کار با کامپیوتر     معافیت از سربازی     گواهینامه رانندگی     پرسش و پاسخ

مطالب بیشتر را در سایت چشم پزشکی اینجانب به آدرس زیر مطالعه فرمائید

http://dr-naderi.ir

پیشرقته ترین روش عمل جراحی آب مروارید؛ (عمل جراحی آب مروارید بدون نیاز به بیهوشی وتزریق بی حسی؛ قفط با قطره بی حسی طی ده دقیقه و بدون بستری یا پانسمان چشم ) ؛عمل های لیزری و جراحی آب سیاه؛ جراحی زیبائی پلک و اطراف چشم ها؛ عمل انحراف چشم؛ اصلاح دور بینی, نزدیک بینی و آستیگماتیسم ؛لیزیک , لازک, پی آر کی؛ لنز های فیکیک داخل چشمی؛ انواع جدید روش های پیوند قرنیه

 

 

تهران، میدان ونک، ابتدای بزرگراه حقانی (جهان کودک) ، نرسیده به گاندی، مابین بانک آینده و بانک کشاورزی، ساختمان فرهاد، پلاک 72 واحد 101 تلفن: 7300 692 0930 - 7200 692 0930 - 92 777 886 - 11 776 886 - 18 749 888
View Larger Map

سایت چشم پزشکی دکترعليرضا نادری


+ بلفاروپلاستی

Blepharoplasty                              بلفاروپلاستی                                                                   

 

چشم های شما،اولین عضوی از صورتتان هستند که توجه افراد را جلب می کنند و در جذابیت صورت شما نقش بسزائی دارند.پلک ها علاوه بر حفاظت از چشم ها در زیبائی آن مؤثر می باشند.متاسفانه با گذشت زمان، ممکن است بعلت شل شدن پوست پلک ها، ضعف عضلات و بیرون زدن محفظه های چربی پلک ها؛ پلک بالا و یا پائین شل و پف آلود شوند.مهمترین علت آن افزایش سن است؛ اما ممکن است ارثی نیز باشد.ممکن است ابروهای شما نیز پائین بیفتند

از نظر زیبائی شناسی؛ چنین وضعی ممکن است از جذابیت چشمان شما بکاهد و باعث شود که خسته و پیر بنظر برسید.اگر این حالت شدید باشد، می تواند منجر به اختلالات عملکردی نظیر؛ کاهش میدان بینائی یا اشکال در زدن عینک شود

جراحی زیبائی پلک در جهت بهبود ظاهر چشم ها، بلفاروپلاستی نامیده می شود. جراحی بلفاروپلاستی معمولا یک عمل سرپائی است و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. انجام این عمل روی پلک بالا، باعث بالا کشیده شدن پلک ها و کاهش چین های پیشانی می شود.پف پلک پائین  و پوست اضافی و شل نیز برداشته می شود. این کار را می توان با لیزر نیز انجام داد که نتیجه آن با روش های معمول تفاوت چندانی ندارد

    

انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)

استرابیسم یا لوچی چشم عبارتست از هم جهت نبودن محورهای بینائی دو چشم . یعنی این که مسیر نگاه فرد در دو چشم در یک جهت نیست ووقتی که  یک چشم در جهت خاصی نگاه می کند،  چشم دیگر به سمت دیگری نگاه می کند. این بیماری یکی از مشکلات شایع چشم پزشکی است ودر 4% موارد در گروه سنی اطفال و بزرگسالان  دیده  می شود. چشم ها (یکی یا هر دو) ممکن است به داخل، خارج، بالا یا پایین انحراف داشته باشند. دربعضی افراد ممکن است بیش از یک نوع انحراف وجود داشته باشد.

علل استرابیسم چیست؟

علت دقیق همه موارد استرابیسم مشخص نیست. بهر حال استرابیسم ناشی از عدم توانایی حرکات هماهنگ دو چشم است. استرابیسم در نیمی از کودکان از بدو تولد وجود دارد. در کودکان دچار اختلالات مغزی نظیر فلج مغزی  و هیدروسفالوس (تجمع مایع مغزی نخاعی داخل جمجمه)  بیشتر دیده می شود. در کودکان استرابیسم ممکن است به علت آب مروارید، بیماری های شبکیه نظیر رتینوپاتی نوزادان نارس و رتینوبلاستوم(تومور شبکیه)، بیماریهای ضعیف کننده عمومی و ضربه هنگام تولد یا در دوران کودکی  ایجاد شود. علاوه بر این در بسیاری از موارد استرابیسم به صورت ارثی و فامیلی دیده می شود. علل استرابیسم در بزرگسالان عبارتست از:

دیابت

 • بیماری تیروئید ( بیماری گریوز)

 • بیماری میاستنی گریویس

 • تومور مغزی

 • ضربه به سر

 • حوادث عروقی مغز در زمینه دیابت یا فشار خون

 • سکته مغزی

 • گاهی اوقات بدنبال جراحی چشم (مثلا عمل آب مروارید) یا عمل  اطراف چشم

 

علائم استرابیسم چیست؟

حرکات چشمی ناهماهنگ حتی لوچ شدن به طور طبیعی ممکن است گهگاهی در نوزادان دیده شود. بهرحال پس از سه چهار ماهگی، کودک باید قادر به تمرکز بر روی اشیاء باشد و چشم ها انحراف نداشته باشند. اگر می بینید که چشم کودکتان به داخل یا خارج منحرف می شود، یا قادر به تمرکز روی اشیاء نیست ویا به نظر میرسد که چشمانش انحراف دارد؛ به چشم پزشک مراجعه کنید. در 30 تا 50 درصد موارد، کودک بدنبال استرابیسم دچار آمبلیوپی (تنبلی چشم) می شود.  در کودکان استرابیسم بیشتر در سن زیر 6 سال شروع می شود.

علائم استرابیسم در بزرگسالان عبارتست از:

 • خستگی چشم

 • دوبینی (دیپلوپی)

 • روی هم افتادن یا محو بودن تصویر

 • احساس کشش اطراف چشم ها

 • احساس ناراحتی و مشکل هنگام مطالعه

 • عدم درک عمق

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به استرابیسم، برای اصلاح تمرکز مناسب سر یا صورت خود را کج می گیرند. همچنین این افراد قادر به نگاه مستقیم به صورت سایرین نیستند که باعث بروز مشکلات اجتماعی برایشان می شود. این مسئله بر روی موقعیت های شغلی و اجتماعی ایشان تأثیر منفی می گذارد.

استرابیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سریع و درمان به موقع می تواند از کاهش بینائی دائمی جلو گیری کند. استرابیسم  طی معاینه چشم پزشکی  تشخیص داده می شود. معاینه چشم پزشکی در همه کودکان در سنین حدود سه سالگی توصیه می شود. بهر حال اگر فرزندتان علائمی از استرابیسم یا اختلال چشمی دیگری  در هر سنی داشت، باید تحت معاینه کامل چشم پزشکی قرار گیرد.

 

راه های درمان استرابیسم چیست؟

راه های درمان متنوع بوده و در هر مورد راه درمانی مناسب توسط چشم پزشک پیشنهاد خواهد شد. راه های درمان عبارتند از:

قطره های چشمی

بستن چشم قویتر برای اصلاح آمبلیوپی  (تنبلی چشم)

ورزش عضلات چشم

تجویز عینک  با قدرت انکساری مناسب

تجویز عینک حاوی منشور

تزریق سم بوتولینیوم

عمل جراحی عضلات خارج کره چشمی

 

 

  

     

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢۸
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ خستگی چشم در هنگام کار با کامپیوتر

سندرم بینایی كامپیوتر    Computer Vision Syndrome

خیره شدن به صفحه مانیتور تعداد دفعات پلک زدن را کاهش می‌دهد و سبب سوزش چشم و در نتیجه منجر به خشکی چشم  می‌شود.
هر چه افراد بیشتر به صفحه مانیتور خیره شوند، کمتر پلک می‌زنند و هر چه کمتر پلک بزنند دچار سوزش و آسیب چشم می‌شوند و هر چه احساس خشکی در چشم زیاد شود سوزش و اشک را به دنبال خواهد داشت.
به گفته محققان پلک زدن سبب تر شدن چشم می‌شود و کارهایی که انسان را مجبور به کم‌کردن تعداد دفعات پلک زدن کند مانند کار با کامپیوتر و رانندگی و تماشای تلویزیون سبب خشکی چشم می‌شود. 

امروزه كامپیوتر در همه جا، از خانه گرفته تا محل كار مورد استفاده قرار می گیرد و متعاقبا اثراتی كه بر سیستم سلامت انسان می گذارد، روز به روز محسوس تر می گردد. مشكلات بینایی ناشی از كامپیوتر به طور كلی تحت سندرم بینایی كامپیوتر شناخته شده است. تعداد زیادی از كاربران كامپيوتر شكایاتی ناشی از كار من جمله؛ ناراحتی های چشمی، خستگی عضلانی، استرس و حتی اپی لپسی و جوش های صورت و ناراحتی های پوستی را بروز می دهند كه در ذیل به برخی از عوامل موثر در خستگی چشم و راه كارهای پیشگیری از آن می پردازیم.

 

تعریف استنوپی:

استنوپی یا خستگی چشم، امروزه یك نوع گرفتاری و مشكل رایج در میان كابران می باشد. بروز این مشكل ممكن است به علت عوامل مرتبط با وضعیت چشم و بینايی، فاكتورهای وضعیتی، شخصیتی و مرتبط با محیط كار شامل: دما، رطوبت و جریان هوای داخل اطاق و یا بیماری های سیستمی باشد.

 وضعیت چشم و بینايی:

از علل استنوپی، وضعیت خود چشم است. عیوب انكساری تصحیح نشده خصوصا آستیگماتیسم، پیر چشمی، دور بینی كه به طور كامل تصحیح نشده، اختلالات دید دو چشمی از عوامل ایجاد كننده استرس های بینايی ناشی از كار با كامپیوتر هستند.

 لذا كلیه كاربران باید یك معاینه مقایسه ای قبل یا بلافاصله بعد از شروع كار و نیز بعد از آن داشته باشند. این معاینه شامل آنالیز دقیق عملكرد در چشم ها در فواصل میانی و نزدیك كار باشد.

 نوع كار:

نوع كار با كامپیوتر در بروز استنوپی نقش دارد. افرادی كه تایپ می كنند نیاز بیشتری دارند و بیشتر مستعد استنوپی هستند. اغلب این افراد ترجیح می دهند صفحات نوشتاری را از سمت راست ببینند تا از سمت چپ. چون دید دو چشمی آنها در سمت راست بهتر است. مدت زمانی كه كاربران در طول روز با كامپیوتر كار می كنند نیز در بروز استنوپی موثر است. لذا باید صفحه نگهدارنده متون در زیر سطح چشم قرار گیرد.

 برای این منظور وقفه های كاری به صورت پی درپی برای كاهش استنوپی توصیه می شود، خصوصا برای افرادی كه بدون هیچ مكثی در طول زمان كاری، با كامپیوتر كار می كنند. كاربر باید به ازای هر دو ساعت كار با كامپیوتر 15 دقیقه استراحت و وقفه كاری داشته باشد و افرادی كه فشار كاری بالاتری دارند هر یك ساعت كار، 15 دقیقه استراحت نیاز دارند.

 عوامل فردی:

فاكتورهايی شبیه خستگی عمومی، بیماری، استفاده از دارو و مستعد بودن به میگرن و ترس از نور (فتوفوبی) و فاكتورهای سایكولوژیك مانند نگرانی، عصبی بودن و میزان رضایت شغلی با علایم خستگی چشم مرتبط می باشند. البته سن و جنسیت در بروز علایم استنوپی موثر است. كاربران مسن تر و زنان، بیشتر در معرض استنوپی هستند.

 عوامل محیطی مرتبط با خود كامپیوتر:

عوامل محیطی شامل مسائل مختلفی است كه از آن جمله می توان به كیفیت و نوع كامپیوتر به كار گرفته شده، رنگ حروف و زمینه تصویر و متناسب بودن ارتفاع كامپیوتر و صفحه كلید با اندام فرد اشاره نمود.

 نكته قابل توجه اینكه تاكنون هیچ گونه اثر مستقیمی ناشی از تشعشعات كامپیوتر (امواج یونیزه و غیر یونیزه مانند: امواج مرئی، ماوراء بنفش) بر روی سلامت عمومی و چشم پیدا نشده است.

 همچنین هیچ سندی مبنی بر اینكه تشعشعات كامپیوتر سبب آب مروارید شود، وجود ندارد. از آنجايی كه رنگ های مختلف بر روی سیستم فولوكی چشم ها اثر می گذارند ممكن است سبب ناراحتی چشم ها شوند. استفاده از یك رنگ در موارد تایپ، وارد كردن اطلاعات در كامپیوتر مناسب تر است و كانتراست مخفی كامپیوتر (حروف مشكی روی زمینه سفید) به طور كلی بهتر قابل رویت است. می توان برای حذف انعكاس نور از مانیتور، كاهش روشنایی و افزایش قدرت تفكیك سیستم بینايی، در مقابل صفحه مانیتور فیلتر گذارد.

 عوامل محیطی، مرتبط با محل كار:

فاكتورهای محیطی مانند روشنايی و خیرگی از عوامل بسیار مهم و موثر بر استنوپی كاربران محسوب می شود. پس باید پنجره ها با پرده پوشیده شوند و می توان از پرده های عمودی استفاده كرد. یكی از شكایات اصلی كاربران كامپیوتر، شكایت از خیرگی و رویت تصاویری است كه در نتیجه انعكاس نور در صفحه مانیتور دیده می شود. وجود لامپ درخشان در محیط دید ممكن است سبب ناراحتی و خیرگی شود. پنجره ها، وجود لامپ های فلورسنت در بالای سر و لامپ های میز كار نیز غالبا در این مشكل سهیم هستند. دو نوع خیرگی كلی وجود دارد؛ در نوع اول، توانايی دیدن جزئیات از بین می رود و نوع دوم سبب عدم راحتی در دیدن می شود.

چندين روش براي كاهش خيرگي معرفي شده است كه شامل موارد زير مي باشد:

 موقعیت مانیتور، بایستی به گونه ای تنظیم شود كه كاربر نتواند هیچ رفلكسی را از مانیتور و یا سطوح صیقلی براق ببیند.

 منابع نور محیطی طوری تعبییه گردند كه به صورت مناسبی نور را منتشر كنند.

 لامپ های فلورسنت طوری نصب گردند كه با محل قرار گرفتن كامپیوتر موازی باشد.

 مانیتور كامپیوتر بایستی به گونه ای باشد كه انعكاس نداشته و قابلیت حركت و تنظیم داشته باشد.

 صفحه كلید باید مات بوده و كلید های آن حداقل انعكاس را داشته باشند.

 متون ترجیحا باید به صورت رنگی نوشته شده باشد.

 دسكتاب رنگی به دسكتاب سیاه ترجیح داده می شود.

 خشكی هوای موجود در محیط، سبب حساسیت چشم می گردد. این مسئله خصوصا می تواند سبب ناراحتی برای كسانی كه از لنز استفاده می كنند گردد.

 استفاده از كامپیوتر سبب كاهش تعداد پلك زدن و افزایش تبخیر اشك و در نتیجه باعث خشكی چشم ها می گردد.

 در بعضی افراد استفاده از اشكهای مصنوعی می تواند سبب جلوگیری از بروز خشكی چشم شود.

 میزان وجود گرد و غبار و پرز در محیط از دیگر عوامل موثر می باشد و می توان با نظافت منظم مانیتور گرد و غباری را كه می تواند مانع دید شود زدود.

 آلودگی هوای محیط كار و ایجاد هیپوكسی سبب تسریع رسیدن به حالت خستگی در كاربر می شود. همچنین مشخص شده است كه نور زیاد همراه با سر و صدای زیاد بیشترین اثر را در بروز خستگی و كاهش فعالیت های ذهنی فرد اعمال می كند.

 عوامل وضعیتی: 

بسیاری از شكایات رایج كاربران مانند درد گردن و كمر درد، ممكن است به دلیل وضعیت نادرست فرد یا موقعیت و ارتفاع نامناسب كامپیوتر باشد. گردن و چشم ها باید در هنگام نگاه به مانیتور كمی به پائین خم شوند و در نتیجه بالای مانیتور باید كمی زیر خط افق چشم های كاربر بوده باشد.

 مانیتور و صفحه كلید باید در ارتفاع مناسب تنظیم شوند و از نگهدارنده اوراق متحرك استفاده شود تا كاربر راحت تر باشد، سطح مانیتور تقریبا عمود بر نگاه باشد، صفحه كلید باید در ارتفاعی قرار گیرد كه دستان و انگشتان به صورت برجسته روی آن باشد یعنی مچ دست بالای انگشتان قرار گیرد.

 بهتر است صندلی دسته دار باشد و ارتفاع دسته ها طوری باشد كه بازوها را حمایت كند. دسته های صندلی نباید زیاد بلند یا به سمت جلو كشیده شده باشند. صندلی حتما باید گودی كمر را پر كند. در حالت نشسته پشت دستگاه باید بین ران و كمر و بین ساق پا و ران زاويه قائمه وجود داشته باشد و برای رسیدن به این حالت باید یك سطح شیب دار 15- 10درجه زیر پا قرار گیرد.

 

نتیجه گیری:

گرچه هر فردی ممكن است علایم متفاوتی از خستگی چشم نشان دهد اما قرمزی، پر آب شدن و حساس شدن چشم ها، خستگی، درد یا سنگینی پلكها، سردرد و پشت درد، شایع ترین علایم خستگی چشم است و اغلب این علایم با استراحت، تغییر شرایط محیط كار و در بعضی موارد استفاده از عینك های مناسب از بین می روند.

 موارد زیر برای ایجاد شرایط مناسب شغلی جهت دوری از خستگی چشم پیشنهاد می شود:

 موقعیت كامپیوتر به طور جزئی از محل نگهدارنده متون فاصله داشته باشد به طوری كه محل قرار گیری متون تا جايی كه می تواند نزدیك به مانیتور باشد تا حركات سر و چشم و تغییرات مولكولی چشم به حداقل برسد.

 موقعیت بالای مانیتور در زیر سطح چشم و یا كمی پايین تر از آن قرار گیرد.

 خیرگی و انعكاس نور به حداقل ممكن برسد.

 مانیتور تمیز و عاری از گرد و غبار باشد.

 استراحت های متناوب و منظم برای دوری از خستگی چشم رعایت شود.

 با پلك زدن، چشم ها تمیز و ضد عفونی شده و مانع بروز خشكی چشم گردد.

 فاصله مانیتور، اندازه و رنگ و كانتراست كارا كترها طوری تنظیم شود تا كاربر دید راحت و واضح داشته باشد.

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢۸
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ گواهينامه رانندگی

تعويض و صدور المثني گواهينامه(پايه يكم- پايه دوم و موتورسيكلت)

توجه:

تعويض و صدور المثني گواهينامه از طريق دفاتر پليس + 10  نیز انجام مي پذيرد.

1-داشتن سلامت جسمي و رواني با تأييد پزشكان معتمد و طرف قرارداد نيروي انتظامي

2- اصل شناسنامه عكسدار و اصل کارت ملی یا کارت کد ملی و داشتن کد پستی

3- سه قطعه عكس 4*3 (رنگي يا سياه و سفيد- تمام رخ بدون روتوش و بدون عينك دودي- بدون کلاه و کراوات براي آقايان و با حجاب كامل و پيدا بودن گردي صورت براي خانمها) .

4- انجام تست عدم اعتياد(براي گواهينامه پايه يكم)

5-اصل گواهينامه قبلي و در صورت مفقودشدن تكميل فرم المثني در دفاتر.

6-فيش هاي بانكي:

الف- پايه يكم :مبلغ 40000 ريال بشماره حساب 09/741 وزارت كشور بابت هزينه صدور گواهينامه رانندگي،مبلغ 10000 ريال به شماره حساب 90011 وزارت دارايي و امور اقتصادي بابت هزينه تمبر،جريمه ديركرد تعويض گواهينامه به حساب 90012 وزارت دارايي و امور اقتصادي

ب- پايه دوم:مبلغ 30000 ريال بشماره حساب 09/741 وزارت كشور بابت هزينه صدور گواهينامه رانندگي،مبلغ 10000 ريال به شماره حساب 90011 وزارت دارايي و امور اقتصادي بابت هزينه تمبر،جريمه ديركرد تعويض گواهينامه به حساب 90012 وزارت دارايي و امور اقتصادي

ج- موتور سيكلت :مبلغ 15000 ريال بشماره حساب 09/741 وزارت كشور بابت هزينه صدور گواهينامه رانندگي،مبلغ 10000 ريال به شماره حساب 90011 وزارت دارايي و امور اقتصادي بابت هزينه تمبر،جريمه ديركرد تعويض گواهينامه به حساب 90012 وزارت دارايي و امور اقتصادي

تذكر:

1- الزاماً متقاضيان تعويض و المثني گواهينامه هاي رانندگي ويژه و همچنين اتباع خارجه جهت تعويض المثني به مركز صدور پروانه هاي رانندگي مراجعه نمايند.

2- جهت تعويض و يا صدور المثني گواهينامه هاي صادره از شهرستانها ،مبالغ مي بايستي به شماره حسابهاي همان شهرستان واريز و حواله گردد.

3- جريمه دير كرد تعويض گواهينامه از ابتدا تا سال 1355 به ازاء هر سال دير كرد 50 ريال و از سال 1356 تا پايان سال 74 به ازاي هر سال مبلغ 100 ريال و از 75 به بعد به ازاي هر سال 1000 ريال مي باشد.

 

بر گرفته از سایت پلیس
نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢۸
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ ساختمان چشم

                 

 

قسمت های مختلف چشم انسان عبارتند از: پلک ها، ملتحمه، قرنیه، ليمبوس، صلبیه، عنبیه، مردمک، عدسی،اتاقک قدامی، مشیمیه، فضای خلفی و زجاجیه، شبکیه، عصب چشم و عضلات چشم. 

پلک ها:

پلک ها؛ بافت های منحصر به فردی هستند که پوشش مخاطی متحرکی را تشکیل می دهند که تمام سطح کره چشم را می پوشاند . بنابراین پلکها خط مقدم دفاع سطح چشم در مقابل خشکی و آسیب ها می باشند . اگر پلکهادچاراختلالات آناتومیک یا عملکردی باشند ،  اولین قدم درمانی در جهت بهبود وضع سطح چشم، اصلاح فیزیولوژی نرمال پلک است.حدود 100 مژه در پلک بالا و 50 مژه در پلک پایین وجود دارد که دقیقا قدام به صفحه تارسی خارج شده و به سمت جلو خم می شوند. مژه های فوقانی به سمت بالا و مژه های تحتانی به سمت پایین قوس برمی دارند که باعث گیر انداختن و جلوگیری از ورود اجسام ریز به داخل سطح کره چشم می شوند. 

 ملتحمه:

ملتحمه يك لايه شفاف محافظ است كه سطح داخلي پلك ها و روي سفيدي كره چشم را مي پوشاند.در واقع ملتحمه يك اپيتليوم مخاطي است كه از محل اتصال پوستي مخاطي لبه پلك تا ليمبوس قرنيه ای - صلبیه ای ادامه يافته است . مساحت ناحيه  ملتحمه بيشتر از سطح كره چشم و پلكهاست و باعث ايجاد چندين چين مي شود. چين ها در فورنيكس ها برجسته تربوده وبراي حركت كره چشم لازم هستند . در سمت داخل، فورنيكس وجود ندارد و چين ملتحمه ايجاد چين نیمه هلالي را مي كند.

 قرنیه:

قرنيه(Cornea) راهي است كه از طريق آن اطلاعات بينايي از دنياي خارج وارد چشم  مي شود. بنابراين، يك بافت اپتيكي كاملا تخصص يافته است كه بايدشفافیت وتوانائی انكسار نور مرئي آن حفظ شده و در مقابل نيروهاي خارجي مثل خشكي،  تهاجم ميكروبي و آسیب وضربه ها مقاومت كند.قرنیه  بافتی است شفاف در جلوی چشم که در محل لیمبوس (حلقه دور قرنیه) به ملتحمه متصل می‌شود. قطر افقی آن 75/11 و قطر عمودی 6/1۰ میلیمتر است. ضخامت آن از مرکز به محیط افزایش می‌یابد (65/0- 52/0) میلیمتر. منابع تغذیه قرنیه ، عروق لیمبوس ، زلالیه و اشک است. قسمت سطحی قرنیه بیشتر اکسیژن خود را از اتمسفر می‌گیرد. ساختمان یکنواخت ، بی‌آب بودن و بی‌رگ بودن عوامل شفافیت قرنیه می‌باشد.اعمال جراحی ليزيک و يا ليزر برای تصحيح شماره عينک بر روی اين قسمت انجام می گيرد. با انجام اين گونه اعمال جراحی، انحنای قرنيه تغيير و شماره چشم اصلاح می گردد .

به گفته دیگر؛ قرنیه قسمت شفاف و شیشه مانند جلوی چشم می‌باشد که مقطعی از یک کره یا یک جسم بیضوی منظم است که از ورای آن قسمت رنگی چشم یعنی عنبیه دیده می‌شود. در واقع رنگ چشم وابسته به عنبیه است که از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد و قرنیه کاملا شفاف است. نور پس از عبور از قرنیه و عدسی چشم به شبکیه می‌رسد تا در آنجا تصویر تشکیل گردد و پس از فعل و انفعالاتی، اطلاعات این تصویر بصورت امواج الکتریکی-عصبی به مغز منتقل گردد و فعل بینایی کامل گردد. هر گونه اختلالی که در این مسیر بروز نماید سبب کاهش بینایی می‌شود. قرنیه اولین عنصر در این مسیر می‌باشد و وجود یک قرنیه شفاف و با شکل هندسی منظم، لازمه اصلی بینایی است

 ليمبوس

ليمبوس محل آناتوميكي تبديل اپيتليوم اسكلرا و ملتحمه به قرنيه بوده و معتقدند كه محل سلولهاي  بنیادی اپي تليال قرنيه است. در ليمبوس، اپي تليوم مطبق منشوري ملتحمه به اپي تليوم مطبق سنگفرشي قرنيه و آستر مخاطي رگدار اپيتليوم ملتحمه به يك شبكه پرعروق لیمبال ختم مي شود. براي تامين غذا و اكسيژن سلولهاي بنیادی لیمبوس كه میتوزفعال دارند، اين شبكه عروقي اهميت دارد. علاوه بر اين ليمبوس در تعیین حدود سلولهاي ملتحمه از سلولهاي قرنيه نقش دارد.

 صلبیه:

صلبيه قسمت سفيدی چشم است که درامتداد قرنيه ميباشد و تا پشت چشم و تاعصب بينايی ادامه می يابد. در واقع صلبيه بافت نسبتاً محكمي است كه دورتا دور كره چشم به جز قرنيه را مي پوشاند. 

 عنبیه:

عنبيه بخش رنگي پشت قرنيه است كه رنگ چشم افراد را تعيين مي كند.عنبيه  به رنگهاي مختلف مانند آبي، سبز، قهوه‏اي، عسلي وغيره مي‏باشد.

 مردمک:مردمك، سوراخي است در وسط عنبيه  که مقدار نور وارد شده به چشم را تنظيم مي كند. وقتي چشم در محيط پر نور قرار مي گيرد مردمك تنگ مي شود تا مقدار نور كمتري وارد چشم شود؛ و بر عکس زمانی که چشم در محيط كم نور قرار مي گيرد مردمك گشاد مي شود تا نور بيشتري وارد چشم شود.

 عدسی:

عدسی عضوی است محدب الطرفین ، قابل انعطاف، بدون رگ و شفاف با قطر 9 میلیمتر و ضخامت 4 میلیمتر که ما بین مایع زلالیه و زجاجیه چشم قرار دارد. و توسط زنولها به شیارهای بین جسم مژگانی اتصال دارد.عدسی در پشت مردمک واقع شده است و عمل تطابق و متمرکز کردن نور بر روی شبکیه را انجام می‌دهد.

در هنگام مطالعه، عدسی با تغییر انحنا خود این امکان را ایجاد می‌نماید که بتوانیم اجسام نزدیک را بخوبی ببینیم. این قابلیت از سن 45-40 سالگی به بعد، کاهش می‌یابد و بنابراین پیر چشمی عارض می‌گردد، بدین معنا که برای دید نزدیک و مطالعه نیاز به عینک جداگانه خواهد بود. هرگاه فردی به نزدیک نگاه می‌کند، انقباض عضله سیلیاری، کشش عدسی را کم می‌کند و لذا عدسی کروی‌تر شده و قدرت انکساری بیشتری پیدا می‌کند و تصویر جسم نزدیک را بر شبکیه می‌اندازد (عمل تطابق). در نگاه به دور عکس این حالت اتفاق می‌افتد. با پیر شدن و کاهش حالت ارتجاعی عدسی ، قدرت تطابق آن کاهش می‌یابد و فرد تار می‌بیند.اين همان حالتي است كه به آن پير چشمي گفته مي شود.
آب مرواريد که يکی از شايعترين بيماريهای چشم ميباشد که بعلت کدر شدن عدسی چشم اتفاق می افتد.

اتاقک قدامی:

اتاقک قدامي فضاي كوچكي است كه بين قرنيه و عنبيه قرار دارد. در اين فضا مايعي به نام زلاليه جريان دارد.در چشم  مرتباً مقداري از مايع زلاليه تولید و ازطریق مجاری زاویه چشم خارج مي شود . اگر به هر دليلي تعادل بين توليد و خروج اين مايع به هم بخورد مقدار مايع زلاليه در چشم افزايش پيدا مي كند و فشار داخل كره چشم از حد طبيعي بيشتر مي شود. بالا رفتن فشار چشم به پرده شبكيه و عصب بينايي آسيب مي زند و باعث بيماري آب سياه يا گلوكوما مي شود.

 مشیمیه:

مشيميه پرده نازك سياه رنگي است كه دور شبكيه را احاطه كرده است. اين پرده تعداد زيادي رگ هاي خوني دارد كه مواد غذايي را به بخش هايي از شبكيه مي رساند. به علاوه سلول هاي اين لايه حاوي تعداد زيادي رنگ دانه سياه ملانين است كه رنگ سياهي به اين بخش از چشم مي دهد. وجود رنگ سياه مانع از انعكاس نورهاي اضافي در داخل كره چشم مي شود و به تشكيل تصوير واضحتر كمك مي كند.

 فضای خلفی و زجاجیه:

فضای خلفی چشم كه محوطه پشت عدسی چشم است توسط زجاجيه که در واقع يک ماده ژله مانند شفاف است  پر مي‏شود. در بعضی شرایط مثل افزایش سن، ضربه به چشم، نزدیک بینی متوسط تا شدید، دیابت و ....  ساختمان ژله مانند زجاجيه تغيير مي كند و در بعضي جاها حالت آبكي پيدا مي كند.اين تغييرات بصورت اشكال متحركي شبيه مو و يا بال مگس ( مگس ‏پران) در ميدان بينايی دیده می شوند. خصوصا در موقع نگاه به يك زمينه سفيد و روشن اين اشکال بيشتر جلب توجه مي‏كند.

در صورتی که فردی به صورت حاد دچار مگس پران و یا احساس جرقه زدن (فلاشینگ) شود؛ باید از نظر احتمال سوراخ شدگی شبکيه معاینه شود. 

شبکیه:

قسمت حساس به نور چشم است كه در پشت چشم ، مابين  زجاجيه و مشیمیه قرار دارد و شامل مجموعه اي از سلولهاي حساس به نور و انواع مختلف نرونهاست. سلولهاي استوانه اي مسئول ديد سياه و سفيد هستند و سلولهاي مخروطي رنگها را تشخيص مي دهند. نرونهاي مياني شبكيه نيز سيگنالهاي بينايي رسيده را جمع آوري و اطلاعات را به عصب بينايي منتقل مي كنند.

شبكيه از ميليونها سلول اختصاصي فتورسپتور (گیرنده نور)بنام سلولهاي مخروطي و استوانه اي تشكيل شده است كه شعاعهاي نوري را به سيگنالهاي الكتريكي تبديل مي كنند و از طريق عصب بينايي به مغز منتقل مي كنند. سلولهاي استوانه اي توانايي ديد در نور كم و سلولهاي مخروطي توانايي ديد رنگها را به ما مي دهند .

ماكولا، كه در مركز شبكيه قرار دارد، محل تجمع بيشترين تعداد سلولهاي مخروطي است. فوآ، فرورفتگي كوچكي در مركز ماكولا، بيشترين سلول مخروطي را داراست. ماكولا مسئول ديد مركزي، ديد رنگها و تشخيص دقيق جزئيات است. سلولهاي استوانه اي درقسمت محیطی شبكيه (اطراف شبكيه) قرار دارند و امكان ديد در شب و ديدن حركت اشياء در اطراف را مي دهد . 
 لايه پیگمانته (رنگدانه دار) شبکیه مابين شبكيه و مشیمیه قرار دارد و حاوي ملانوسيتهايي است كه مسئول رنگ سياه آن هستند. اين پيگمانها باعث مي شوند تمام نورها داخل چشم جذب شود وچشم مانند اتاق تاريك عكاسي عمل كند. 

عصب چشم:

عصب بينايي، در پشت شبكيه قراردارد كه سيگنالها را از سلولهاي فتورسپتور به مغز منتقل مي كند . اين عصب پيام هاي بينايي را  از شبکیه به مغز ارسال مي كند.در بعضی ازبيماريها مانند مولتيپل اسکلروزيس يا همان MS ، مسمومیت با الکل متيليک (الکل چوب)، آب سیاه و.... عصب بينايي آسیب می بیند. 

عضلات چشم:

حركات كره چشم در هر چشم به وسيله 6 عضله خارج کره چشمی كه به اطراف كره چشم مي چسبد كنترل مي شود. اختلال حرکتی و يا عدم هماهنگي آن ها مي تواند به انحراف چشم يا لوچي منجر شود

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٢٦
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ آب مروارید

  آب مروارید  Cataract             

 

عدسی چشم     Crystalin Lens

عدسی عضوی است محدب الطرفین ، قابل انعطاف، بدون رگ و شفاف با قطر 9 میلیمتر و ضخامت 4میلیمتر که ما بین مایع زلالیه و زجاجیه چشم قرار دارد. و توسط زنولها به شیارهای بین جسم مژگانی اتصال دارد.عدسی در پشت مردمک واقع شده است و عمل تطابق و متمرکز کردن نور بر روی شبکیه را انجام می‌دهد.

 

در هنگام مطالعه، عدسی با تغییر انحنا خود این امکان را ایجاد می‌نماید که بتوانیم اجسام نزدیک را بخوبی ببینیم. این قابلیت از سن 40 تا 45سالگی به بعد، کاهش می‌یابد و بنابراین پیر چشمی عارض می‌گردد، بدین معنا که برای دید نزدیک و مطالعه نیاز به عینک جداگانه خواهد بود. هرگاه فردی به نزدیک نگاه می‌کند، انقباض عضله سیلیاری، کشش عدسی را کم می‌کند و لذا عدسی کروی‌تر شده و قدرت انکساری بیشتری پیدا می‌کند و تصویر جسم نزدیک را بر شبکیه می‌اندازد (عمل تطابق). در نگاه به دور عکس این حالت اتفاق می‌افتد. با پیر شدن و کاهش حالت ارتجاعی عدسی ، قدرت تطابق آن کاهش می‌یابد و فرد تار می‌بیند.این همان حالتی است که به آن پیر چشمی گفته می شود. 

 

 

  

آ ب مروارید یا کاتاراکت   Cataract 

 

 

آب مروارید یا کاتاراکت به کدورت عدسی طبیعی چشم که در پشت عنبیه و مردمک قرار دارد، گفته می شود. عدسی یا لنز چشم؛ مثل لنز دوربین عکاسی کار می کند و نور را بر روی پرده شبکیه چشم که در عقب چشم قرار دارد، متمرکز می کند. همچنین عسی چشم طوری نور را متمرکز می کند که هم اشیاء دور و هم اشیاء نزدیک روی شبکیه بیفتد؛ در نتیجه انسان هم دور و هم نزدیک را واضح می بیند. این پدیده را " تطا بق" می گو یند.

 

 عدسی عمدتا از آب و پروتئین ساخته شده است. پروتئین ها به طرز ظریفی قرار گرفته اند که باعث شفافیت عدسی می شود و در نتیجه نور از لابلای آنها عبور می کند. اما با پیشرفت سن؛ بعضی از این پروتئین ها تغییر ماهیت داده و بهم چسبیده و باعث کدر شدن بعضی از نواحی کوچک درعدسی می شوند. این پدیده "کاتاراکت یا آب مروارید" نامیده می شود و با گذشت زمان این نواحی بزرگتر شده و باعث کاهش بینائی می شود.

 

در مراحل اولیه که تنها بخش کوچکی از عدسی کدر شده است، شاید آب مروارید مشکلی ایجاد نکند، اما در بیشتر مواقع این روند ادامه می یابد و بخش بزرگی از عدسی کدر می شود و بینایی را مختل می سازد. سرعت پیشرفت آب مروارید در بین افراد مختلف متفاوت است ، آب مروارید ناشی از افزایش سن به تدریج در طی چند سال پیشرفت می نماید. آب مروارید در افراد جوان و افراد دیابتی ممکن است به سرعت در طی چند ماه پیشرفت نماید ولی سرعت پیشرفت آب مروارید در هر فرد را نمی توان دقیقا پیشگویی کرد.

 

 

انواع آب مروارید

 

 

 

 

1– کاتاراکت هسته ای یا نوکلئار: که کدورت عمدتا  درقسمت های مرکزی عدسی  قرار داشته و حاصل تغییرات طبیعی سن است.

2 – کاتاراکت قشری یا کورتیکال: که کدورت عمدتا در قسمت های محیطی عدسی است و تدریجا به قسمت های مرکزی کشیده می شود. بسیاری از دیابتی ها به این نوع کاتاراکت گرفتار می شوند.

3 – کاتاراکت زیر کپسولی یا ساب کپسولر: که در قسمت پشتی عدسی شروع می شود. افراد دیابتی،  دوربینی بالا، مبتلایان به رتینیت پیگمانتر، و مصرف کنندگان دارو های استیروئیدی ( کورتون) معمولا به این نوع مبتلا می شوند. 

 

 

 

علل زمینه ای آب مروارید

 

 • آب مروارید ناشی از افزایش سن
  آب مروارید ناشی از افزایش سن شایعترین نوع آب مروارید است درصد زیادی از افراد به آن مبتلا می شوند و با افزایش سن شیوع آن افزایش می یابد.

 •  آب مروارید ناشی از سایر بیماریها
  این نوع آب مروارید در افرادی که بیماریهای مشخص دیگری از جمله دیابت (بیماری قند) دارند دیده می شود. گاهی بروز آب مروارید در رابطه با مصرف طولانی مدت بعضی از داروها مثل پرونیزولون می باشد.

 •  آب مروارید ناشی از ضربه
  گاهی بلافاصله پس از صدمات چشمی و گاهی سالها بعد از آن دیده می شود.

 •  آب مروارید مادر زادی
  بعضی از بچه ها با آب مروارید به دنیا می آیند یا اینکه در کودکی به آن مبتلا می شوند که معمولا در هر دو چشم است.

   

  علائم و نشانه های آب مروارید

  کدورت عدسی در ابتدا کوچک بوده وتأثیری بر بینائی شما ندارد. شما ممکن است حس کنید که بینائیتان اندکی تار شده است و مثل این است که از پشت شیشه اشیاء را ببینید. ممکن است نور خورشید و لامپ ها درخشنده تر و پخش و اذیت کننده باشد.همچنین ممکن است هنگام رانندگی در شب، نور چراغ ماشین های روبروخیره کننده تر از قبل باشد.رنگها نیز به شفافیت قبلی را ندارند.

   علائم و نشانه های آب مروارید ارتباط مستقیمی با نوع آب مروارید دارد. زمانی که کاتاراکت هسته ای (نوکلئار) در مراحل ابتدایی است، مدتی بینائی نزدیک فرد بهتر می شود که اصطلاحا به آن" دید ثانویه" می گویند.متأسفانه این بهبود دید نزدیک دوام چندانی ندارد وبا بدتر شدن کاتاراکت از بین می رود. کاتاراکت زیر کپسولی ممکن است تا مراحل پیشرفته علامتی نداشته باشد و یا فرد از خیرگی ناشی از نور بخصوص در شب شاکی باشد.  

   به طور کلی شایعترین علائم آب مروارید عبارتند از:
  •  تار شدن یا محو شدن بینایی.
  • حساس شدن به  نور:
   درخشندگی زیاد نور اتومبیل ها در شب، خیرگی و پخش نور چراغها و نور آفتاب، دیدن هاله اطراف چراغها، کاهش دید در نور شدید آفتاب
  •  کم رنگ شدن یا محو شدن رنگها
  •  دو بینی یا چند بینی (که با افزایش شدت آب مروارید وضعیت بدتر می شود). 
  •  افزایش دید نزدیک، تغییر مداوم شماره عینک و یا لنز تماسی.
  • این علائم می تواند ناشی از سایر بیماری های چشمی نیز باشد، پس اگر دچار هر یک از این علائم شدید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

  کیفیت تصویر در چشم طبیعی (سمت چپ) و چشم مبتلا به آب مروارید (سمت راست)

  تشخیص آب مروارید یا کاتاراکت

   

  برای تشخیص آب مروارید باید معاینه کامل چشم پزشکی توسط چشم پزشک متخصص انجام شود. برای تشخیص صحیح، معایناتی که توسط چشم پزشک انجام می شود شامل موارد زیر می باشد:

   

  1- اندازه گیری قدرت بینایی

   

  2-معاینه ظاهر چشم ها

   

  3- بررسی حرکات چشم ها

   

  4- معاینه با دستگاه اسلیت لامپ

   

  5- بررسی واکنش مردمک ها در برابر نور 

   

  6- تونومتری : با این معاینه فشار چشم اندازه گیری می شود. افزایش فشار ممکن است علامت گلوکوم (آب سیاه) باشد.

   

  7- گشاد کردن مردمک که با مصرف قطره های چشمی صورت می گیرد و به چشم پزشک اجازه می دهد تا تمام قسمتهای عدسی و شبکیه را کاملا معاینه کند.

   

  8- سونوگرافی چشمی از نظر بررسی وضعیت پرده شبکیه چشم و تعیین قدرت لنز داخل چشمی

  درمان آب مروارید یا کاتاراکت

   

   در مراحل اولیه بعضی از انواع آب مروارید، وضعیت بینایی با استفاده از عینک ممکن است به طور موقت بهتر شود. دارو، قطره ، ورزش یا عینک مانع بروز یا بهبود آب مروارید نمی شوند و هنوز جراحی تنها راه درمان است که شامل خارج کردن عدسی کدر شده و جایگزینی آن با عدسی مصنوعی است.

   

  بسیاری از مردم تصور می کنند که کاهش بینائی جزء لاینفک پیری است؛ در حالی که عمل آب مروارید بسیار آسان، کم خطر و بی درد است.  عمل جراحی آب مروارید عملی بسیار موفق است و سالانه حدود 5/1 ملیون نفر در امریکا و چند صد هزار نفر در ایران تحت این عمل جراحی قرار می گیرند. 

   

  زمان عمل با توجه به نیاز و شرایط هر فرد متفاوت است. در افراد مسن که نیاز چندانی به دید کامل ندارند ممکن است دیرتر نیاز به انجام عمل جراحی باشد. به هر حال شما با کمک چشم پزشک در این زمینه تصمیم خواهید گرفت.

   

  آب مروارید زمانی نیاز به جراحی دارد که اختلال بینایی، انجام فعالیت های شغلی یا روزمره مانند رانندگی، مطالعه و تماشای تلویزیون را مختل کند و نیازی به رسیدن آب مروارید نیست.

   روش های مختلف عمل جراحی آب مروارید 

   

   

  عمل جراحی آب مروارید به طور کلی به دو شکل انجام می شود:  

  1- عمل آب مروارید به روش داخل کپسولی یا اینترا کپسولار  کاتاراکت اکسترکشن

  2-عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی یا اکسترا کپسولار  کاتاراکت اکسترکشن
  درعمل آب مروارید به  روش داخل کپسولی؛ عدسی به همراه کپسول احاطه کننده آن از چشم خارج می شود و در نتیجه جائی برای کارگذاری لنز داخل چشمی باقی نمی ماند. این روش در حال حاضر تقریبا کنار گذاشته شده و فقط در موارد خاصی؛ مثلا زمانی که لنز دچار نیمه در رفتگی است و امکان حفظ کپسول عدسی وجود ندارد، بکار می رود

  در عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی؛ پس از باز کردن قسمت قدامی کپسول عدسی، محتویات آن خارج شده و در نتیجه از محفظه کپسول عدسی میتوان به عنوان محل کارگذاری لنز داخل چشمی استفاده کرد.  این روش خود به دو شکل :  1- با برش بزرگ و 2- با برش کوچک ؛ انجام می شود

  در عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی با برش بزرگ؛ محل اتصال قرنیه به صلبیه ( لیمبوس) حدود 9 تا 11  میلی متر باز می شود و پس از باز کردن کپسول قدامی، هسته عدسی خارج می  شود و پس از شستن مواد باقیمانده عدسی، لنز داخل چشمی  کار گذاشته می شود و محل برش با 6 تا 9 عدد بخیه بسته می شود . حدود دو تا سه ماه بعد بخیه ها برداشته می شوند. پس حدود دو تا سه ماه طول می کشد تا بینائی به حد نسبتا طبیعی برسد.بنابراین عیب اصلی این روش را می توان در طولانی بودن دوره نقاهت آن دانست. از آنجایی که با این روش معمولا مقداری آستیگماتیسم ایجاد می شود؛ ممکن است بینایی صد در صد نشده و برای اصلاح آن نیاز به عینک دور باشد . هم اکنون در اکثر شهر های ایران این روش مرسوم است؛ لذا ما از آن به عنوان "روش مرسوم عمل آب مروارید "نام می بریم.

  در عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی با برش کوچک؛ از برش حدود 3 میلی متری برای خارج کردن محتویات عدسی استفاده می شود. به این معنی که هسته عدسی در داخل چشم خرد شده و سپس از طریق ساکشن از چشم خارج می شود.

   این روش خود به دو نوع است. 1- تکنیک فیکو امولسیفیکیشن:  که برای خرد کردن هسته عدسی از انرژی" ماوراء  صوت (اولتراسوند)"  کمک می گیرد. 2-تکنیک  فیکو لیزر: که برای خرد کردن هسته عدسی از انرژی  "لیزر"   کمک می گیرد.

  هم اکنون در تمام دنیا در بیش از 97درصد موارد از انرژی ماوراء صوت استفاده می شود ؛ زیرا این روش قدرت و کارایی بهتری دارد.  بخصوص زمانی که آب مروارید پیشرفته بوده و در نتیجه هسته عدسی سفت باشد روش" فیکو لیزر" قابل انجام نیست. در ایران نیز تقریبا در صد در صد موارد از  روش" فیکوامولسیفیکیشن اولتراسوند" ( اصطلاحا به آن "فیکو" می گویند)  استفاده می شود؛ ولی از آن جائی که در تصور عموم، لیزر دقت بالایی دارد، این روش بنام روش لیزری مطرح می شود. البته ذکر این نکته ضروری است که  گاها پس از گذشت مدتی از عمل آب مروارید ممکن است کپسول عدسی کدر شده و باعث تاری دید شود که ما بطور معمول از انرژی لیزر برای باز کردن کپسول ( و مسیر دید) استفاده می کنیم که به این کار " لیزر کپسولوتومی" می گوئیم     

   تقریبا بطور همزمان تحول مهم دیگری در طراحی و کیفیت لنزهای مصنوعی داخل چشمی بوقوع پیوست واستفاده از عدسی های مصنوعی تاشونده مرسوم شد.اخیرا لنز هائی طراحی شده اند (موسوم به لنز های با خاصیت تطابق) که با مکانیسم های مختلفی دید نزدیک را نیز تا اندازه قابل توجهی بهبود می بخشند و در نتیجه فرد علاوه بر بینائی خوب دور ، بدون نیاز به عینک مطالعه، نزدیک را هم خوب می بیند.

   بنابراین بارزترین حسن عمل جراحی آب مروارید با برش کوچک، کاهش میزان آستیگماتیسم ایجادشده در اثر عمل جراحی  و دوره نقاهت و بازگشت بینایی بسیار کوتاه است.
  اگر هر دو چشم به آب مروارید مبتلا باشد پزشک آنها را در یک زمان جراحی نمی کند. هر چشم باید به طور جداگانه تحت عمل جراحی قرار گیرد. در صورتیکه وضعیت اورژانس نباشد بهتر است حدود ? هفته بین دو عمل فاصله باشد. گاهی از اوقات در بیماران مبتلا به بیماری قند جهت معاینه شبکیه و درمان ضایعات ناشی از بیماری انجام عمل آب مروارید ضروری است.
  از نظر بی هوشی نیز  با پیشرفت تکنولوژی عمل، دیگر نیازی به بی هوشی عمومی وجود ندارد و با تزریق بی حسی و یا حتی ریختن قطره بی حسی عمل جراحی امکان پذیر است. 
  پیشرفته ترین روش عمل جراحی در دنیا عمل فیکو با استفاده از قطره بی حسی و بدون نیاز به تزریق آمپول بی حسی و یا بی هوشی عمومی است . در این روش مدت زمان عمل حدود ده دقیقه است و نیازی به پانسمان چشم نیست و بیمار بلافاصله پس از عمل مرخص می شود و از روز بعد به کار و زندگی عادی برمی گردد.همه بیماران عمل شده توسط اینجانب با این روش عمل می شوند.
   
   
   

  تکنیک انجام عمل جراحی آب مروارید توسط اینجانب

   

  اینجانب پس از سالها تجربه در عمل جراحی چشم و شرکت در مجامع مختلف بین المللی فوق تخصصی چشم پزشکی؛ بهترین، کم خطر ترین، راحت ترین و پیشرفته ترین روش عمل جراحی آت مروارید (عمل جراحی فیکو با قطره بی حسی) را به طور روتین برای همه بیمارانم انجام میدهم.

  1- به آرامی وبا اطمینان خاطر روی تخت عمل دراز بکشید؛ زیرا عمل فوق العاده راحت و بدون درد است.
  2- چند بار قطره بی حسی (قطره تتراکائین) در چشم چکانده می شود.
  3-با محلول ضد عفونی (بتادین) چشم شما شستشو می شود و لباس یک بار مصرف استریلی روی صورت شما داده می شود و جلوی بینی شما اکسیژن گذاشته مشود تا کاملا راحت باشید.
  4- از طریق برش حدود 3 میلیمتری، عدسی دچار آب مروارید با انرژی اولتراسوند با ظرافت خرد و تخلیه می شود.
  5- لنز تاشو مصنوعی از همان برش کوچک در چشم کار گذاشته می شود.
  6- چون برش خیلی کوچک است، نیاز به بخیه و پانسمان چشم نیست.
  7- بلافاصله مرخص شده و به منزل برمی گردید.
   
   
  عمل خیلی راحت تر از آنچه که تصور می کردید، بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

   

   لنزهای چند کانونی و لنزهای تطابقی
  Multifocal& Accommodative lenses
   
   
   
  "تطابق" عبارتست از توانایی چشم برای تغییر تمرکزاز روی اشیاء دور بر روی اشیاء نزدیک و تمرکزاز روی اشیاء نزدیک بر روی اشیاء دور و همچنین فواصل بین آنها.   اغلب افراد پس از رسیدن به سنین بیش از چهل سالگی احساس می کنند که برای مطالعه و دیدن اشیاء نزدیک به عینک نیاز دارند. این تغییرات در عدسی را" پیر چشمی" می نامیم. در پیر چشمی بدلیل کاهش انعطاف پذیری عدسی چشم,عضلاتی که مسئول تطابق هستند - (عضلات مژگانی) - نمی توانند بخوبی این عمل را انجام دهند.
   بطور معمول بجای لنز طبیعی چشم که بهنگام عمل آب مروارید از چشم خارج می شود, لنز های داخل چشمی تک کانونی کار گذاشته می شود که فرد فقط دید دور خوبی دارد و برای مطالعه نیاز به عینک دارد . اخیراً لنز های بنام "لنزهای چند کانونی" و "لنزهای تطابقی" طراحی شده اند که علاوه بر اصلاح دید دور, دید نزدیک و همچنین دید حدواسط را نیز اصلاح می کنند. علاوه بر این از این نوع لنز ها می توان برای اصلاح پیر چشمی توأم با اصلاح عیوب انکسار در غیاب وجود آب مروارید نیر با موفقیت استفاده کرد.
  این تکنولوژی تحولٌی جدید در درمان آب مروارید و پیر چشمی است و اینجانب تعداد قابل توجهی از این لنزها را در چشم بیمارانم کار گذاشته ام و خوشبجتانه بیماران از این لنزها بسیار راضی هستند. این لنزها انواع مختلفی دارند؛ اما در اینجا چند نوع از آنها  که موفق به دریافت تأئیدیه FDA  (انجمن دارو و غذای آمریکا) شده اند؛ ذکر خواهند شد:
    
          
   
  The ReZoom IOLلنزهای ریزووم        
  با کار گذاری لنز ریزووم در چشم, فرد بینایی خوبی در فواصل دور, نزدیک و حد فاصل آن را خواهد داشت. لنز ریزووم یک لنز چند کانونی نسل دوم است که پنج ناحیه اپتیکی برای اصلاح بینایی در فواصل مختلف را داراست. این لنز توسط شرکت AMO آمریکا طراحی و ساخته شده است. این لنز تأئیدیه FDA  (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در مارس 2005 دریافت کرد. بر اساس مطالعات بالینی انجام شده, 92% افرادی که لنز ریزووم دارند, برای مطالعه اصلاً به عینک نیاز ندارند و یا فقط گهگاهی نیاز به عینک دارند. بطور معمول شش تا دوازده هفته زمان لازم است تا بیماران به این سیستم جدید عادت کنند. اگر شما مایلید که برای مطالعه وابستگی کمی به عینکتان داشته باشید, لنز ریزووم درست آن چیزی است که منتظرش هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی لنز ریزووم و نحوه کار آن بر روی این آدرس  visioninfocus.com/423.aspکلیک کنید. 
  لنزهای چندکانونی تکنیس Tecnis Multifocal IOL 
   این لنز نیز توسط شرکت(Advanced Medical Optics )AMO آمریکا طراحی و ساخته شده است. این لنز diffractive بوده و در اندازه های مختلف مردمک, فرد بینایی خوبی در فواصل دور, نزدیک و حد فاصل آن را خواهد داشت.  این لنز تأئیدیه FDA  (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در اوائل 2009 میلادی دریافت کرد.
  The ReStor Acrysof IOLلنزهای ری استور  
  این لنز توسط شرکتAlcon  آمریکا طراحی و ساخته شده است.بر اساس یک مطالعه بالینی که کارخانه سازنده این لنز انجام داد, 80% بیماران در هیچ شرایطی نیاز به عینک ندارند. این لنز با بهره گیری از تکنولوژی جدیدی در طراخی لنز بنام"apodized diffractive technology " بیمار را قادر می کند تا در فواصل مختلف بینایی خوبی داشته و کیفیت زنگی فرد را بهبود می بخشد. این لنز تأئیدیه FDA  (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در مارس 2005 دریافت کرد. نوع آسفریک آن در اوائل سال 2007میلادی  تأئیدیه FDA  (انجمن دارو و غذای آمریکا) رادریافت کرد. لنز آسفریک در قسمت های محیطی شعاع انحنای کمتری داشته و حساسیت کنتراست بالاتر و بینایی بهتری در شب دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این لنز بر روی این آدرسwww.acrysofrestor.com کلیک کنید.  
   کریستا لنز  Crystalens
   
   
  این لنز در اواخر سال 2003 میلادی و زمانی که توسط شرکت eyeonics عرضه می شد, موفق به دریافت تأئیدیه FDA  (انجمن دارو و غذای آمریکا) شد. شرکت Bausch & Lomb در اوائل سال 2008 میلادی این لنز را تصاحب کرد و تحت عنوان" Crystalens HD " تأئیدیه FDA  (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در اواخر ژوئن 2008 دریافت کرد. این لنز برای بازگرداندن قدرت تطابق چشم طراحی شده و در مطالعات انجام شده توسط FDA  (انجمن دارو و غذای آمریکا) در 80% موارد پس از چهار ماه بیمارن بدون عینک بینایی 100% دارند؛ در حالیکه بینایی دور نیز خیلی خوب است.

  از آنجایی که این لنز در هر دو طرف خود دارای لولا است, براحتی می تواند توسط عضلات مژگانی حرکت کند و چشم بتواند بطور طبیعی تری بر روی اشیاء دور و نزدیک تمرکز کند. در حال حاضر کریستا لنز تنها لنز تطابقی است که موفق به دریافت تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) شده است. 

   

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱٩
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ داستان پیدایش عینک

عینک      Glasses

بنظر می رسد در زمان مصریها، یونانی ها و رومی های باستان هیچ گونه وسیله کمک بینایی وجود نداشته است این نظر از روی نامه یک فرد رومی که صد سال پیش از میلاد نوشته شده ودر آن تاکید دارد او بخاطر سن زیادش و اینکه دیگر نمی تواند مطالعه کند و برای اینکار باید به بردگانش متکی باشد استعفا می دهد تائید می گردد . مشهور است که تراژدی نویس رومی (Seneca )سنکا که در سال چهارم پیش از میلاد می زیسته است کتابها را با نگاه کردن از طریق یک کره شیشه ای پر آب که باعث بزرگنمایی می شده مطالعه می کرده است ( Nero ) نرو از یک زمرد که آنرا نزدیک چشمش نگه می داشته است برای تماشای جنگ گلادیاتورها استفاده می کرده است البته این دلیل کافی برای این نیست که بگوییم رومی ها از خواص لنزها اطلاعی داشته اند زیرا این احتمال وجود دارد که نرو از زمرد بخاطر رنگ سبز آن که باعث کاهش نور خورشید می شود استفاده می کرده است .

Plomy اصول کلی بزرگنمایی را شرح داده ولی لنزهایی که در آن موقع وجود داشته است برای بزرگنمایی مناسب نبوده است قدیمی ترین لنز شناخته شده در خرابه های Nineveh باستانی کشف شده که از کریستالهای سنگی جلا داده شده ساخته شده است و قطر آن یک و نیم اینچ می باشد.

اریستوفان در کتاب ابرها از یک شیشه نام می برد که برای ایجاد سوراخهایی در پوست خشک حیوانات بکار برده می شده است و همچنین استفاده از شیشه های سوزان را برای پاک کردن نوشته از روی قرص موم ذکر می کند طبق اظهار Pliny پزشکان آنرا برای سوزاندن زخم ها استفاده می کرده اند .

در حدود سال صدم بعد از میلاد سنگ مخصوص مطالعه یا آنچه که ما آنرا به عنوان شیشه بزرگنمایی کننده می شناسیم پدیدار شد این وسیله در واقع قطعه ای از یک کره شیشه ای بود که در مقابل متن مورد مطالعه قرار داده می شد تا حروف را بزرگ نماید این وسیله راهبان پیر را قادر به مطالعه می ساخت و احتمالا این نخستین وسیله کمک بینایی بوده است .

ونیزیها یاد گرفتند که شیشه را برای ساختن این وسیله تولید نمایند و بعدها نیز لنزهایی را که بجای قرار گرفتن بر روی متن مورد مطالعه در یک فریم در مقابل چشم جای می گرفت .

بعضی وقتها گفته می شود که چینیها عینک را دو هزار سال قبل ساخته اند ولی ظاهرا آنها تنها از این وسیله برای مراقبت از چشم ها یشان در برابر نیروهای شیطانی استفاده می کرده اند در سال 1268 Roger Bacon فیلسوف انگلیسی در کتاب Opus Majus نوشت :

اگر کسی حروف یا اشیاء ریز را از طریق یک کریستال یا شیشه یا ماده شفاف دیگر نگاه کند و آن شئی شبیه قطعه تحتانی یک کره باشد در حالیکه طرف محدب آن بطرف چشم باشد او خواهد توانست حروف را بهتر ببیند و حروف بزرگتر بنظر خواهند آمد.بنابراین چنین وسیله ای میتواند برای همه مفید باشد و آنهایی که چشمانشان ضعیف تر می باشد خواهند توانست حروف را بهتر ببینند حتی اگر حروف خیلی کوچک باشند .

درسال 1289 در یک کتاب با عنوان Trait decon unit dela famille di popozo نوشته شده که من بقدری در اثر کهولت ناتوان شده ام که بدون وسیله ای که به نام عینک معروف است نمیتوانم بخوانم یا بنویسم . این وسیله اخیرا به افراد مسن که دچار ضعف بینایی هستند اختراع شده است و او اظهار میدارد که بیست سالی بیش نیست که هنر عینک سازی که از مفیدترین هنرهای روی زمین است کشف شده است من خودم فردی را که آنرا برای نخستین بار ساخته دیده و با او صحبت کرده ام نام نخستین ابداع کننده عینک نا شناس باقی مانده است .

نخستین تابلوی هنری شناخته که در آن عینک بکاررفته توسط Tomaso da modena در سال 1352 ترسیم شده است او دو برادر را نشان میدهد که در حال مطالعه هستنند ویکی از آنها یک شیشه بزرگ کننده را نگه داشته و دیگری عینکی بر روی بینی خود دارد اگرچه Tomaso در این کار پیشقدم شد ولی سایر نقاشان عینک را بر روی بینی همه افراد قرار میدادند که احتمالا نشانه ای از دانش و خرد واحترام بود .
از قرن چهاردهم به بعد نقاشان چهره هایی از St. lucy را رسم کرده اند که اغلب عینک مخصوص خودش را با خود دارد .

یکی از مهمترین پیشرفتهایی که در ساخت عینک در قرن شانزدهم بوجود آمد معرفی عدسیهای مقعر برای اصلاح نزدیک بینی بود Pop leox که خودش نزدیک بین بود از عینکهای مقعر در هنگام شکار استفاده نمد و ادعا نمود که این عینک او را قادر ساخته تا از همراهانش بهتر ببیند .

نخستین عدسیهای عینک از جنس کوارتز بودند زیرا شیشه هنوز ابداع نشده بود عدسیها بر روی فریمهایی از جنس استخوان و فلز و حتی چرم سوار می شدند . استفاده از عینک ازایتالیا به کشورهای دیگر مانند فرانسه . آلمان و اسپانیا نیز گسترش یافت در انگلستان در سال 1629 یک شرکت عینک سازی تاسیس شد در آرم آن سه عدد عینک دیده می شود وشعار اینست : امکانی جدید برای افراد مسن .

از لحظه ای که عینک اختراع شد مشکلی وجود داشت که تقریبا برای 350 سال حل نشده باقی ماند :"چگونگی قرار گرفتن عینک بر روی صورت" با تمام پیشرفتهایی که در طی سالها صورت پذ یرفت فرم عینک یکی از بهترین نمونه های ضعف مهندسی طراحی بود.
مرکز ثقل و مرکز چرخش خیلی از هم دور بودند وبنابراین امکان نگهداری عدسیها در جایگاه دلخواه وجود نداشت فریمها تا حد زیادی به بینی اتکا داشتند که از نظر اندازه شکل و سفتی در بین افراد مختلف متغیر بود و همینطور به گوش که از نظر تقارن و شکل محافظ غضروفی آن ودر میزان مویی که بین فریم و گوش وجود دارد متغیر بود .
برای این عینک لازم بود که صفحه عدسیها عمود بر محور بینایی باشد اگرچه که این امر از نظر هندسی تنها برای یک جهت نگاه امکان پذیر است( ودر سایر جهات نگاه تغییراتی در قدرت اسفروسیلندر روی می دهد)

همچنین لازم است تا مرکز اپتیکی هر عدسی دقیقا در مرکز هر مردمک قرار داده شود و ظاهرا این امر غیر ممکن است زیرا چشم ها دائما حرکت می کنند و انواع حرکات مختلف را نشان می دهند .
عینک سازان اسپانیایی در قرن هفدهم نوارهای حریری را امتحان کردند که می شد آنها را به فریم متصل نمود و سپس آنرا بدور گوش حلقه زد میسیونر های ایتالیایی واسپانیایی مدلهای جدید عینک را به چین منتقل کردند چینی ها قطعاتی از سرامیک یا فلز را به جای نوارهایی که بدور گوش حلقه می شد بکار بردند این ابداع بلافاصله در همه جا منتشر شد .

در سال 1752 Jamer Ayscough در آخرین اختراع خودش عینکی با دسته های دارای لولای دوگانه را تبلیغ نمود این عینک بسرعت در همه جا انتشار یافت ودر نقاشی ها ،کتب و کاریکاتور های این دوره بوفور یافت می شود .عدسیها از شیشه رنگی و یا شیشه ساده ساخته می شدند.

Ayscough احساس نمود که شیشه سفید اثرات خوبی بر روی چشم ندارد وبه همین دلیل شیشه های آبی و سبز را توصیه نمود .مردان وزنان اروپایی بویژه فرانسویها در مورد استفاده از عینک خیلی خویشتن داری بخرج می دادند اشراف پاریس تنها عینک را در پنهان استفاده می کردند مردم انگلستان و فرانسه از عینک های که براحتی پنهان می شد استفاده می کردند اما در اسپانیا عینک در میان همه اقشار رایج بود زیرا مردم فکر می کردند که عینک باعث می شود آنها مهمتر وبا وقارتر بنظر آیند.

آمریکاییهای استعمار گری که مسن و یا دوربین بودند عینک را از اروپا وارد نمودند عینک اساسا مخصوص استعمارگران باسواد و صاحب نفوذی بود که نیاز به یک وسیله باارزش و گرانبها داشتند در اوایل سده هجدهم قیمت عینک در حدود 200 دلار بود .
بنیامین فرانکلین در سال 1780عینک های دو کانونی را ابداع نمود او بعدها نوشت : من دو عدد عینک قدیمی داشتم که یکی را برای مطالعه و دیگری را برای دیدن مناظر دور بکار می بردم وقتی که در یافتم که این تغییر عینک ها برایم مشکل آفرین است من شیشه های هر دو عینک را نصف کردم ونیمی از هر کدام را در یک فریم جای دادم بدین ترتیب من همیشه از یک عینک استفاده می کنم وتنها کافیست که چشمانم را بالا یا پایین ببرم تا بتوانم هم دور و هم نزدیک را ببینم . عدسیهای عینک دو دید در نیمه نخست قرن نوزدهم پیشرفت کمی پیدا نمودند واژه دو کانونی و سه کانونی توسط Isaac Hawkins که عینک های سه کانونی را در 1827 معرفی نمود ابداع شدبین سالهای1781 و 1789 عینکهای نقره ای با دسته های لغزنده در فرانسه ساخته شد ولی گسترش عمومی آن تا قرن نوزدهم طول کشید .
Monocle که در ابتدا eye ring نامیده می شد در سال 1800 در انگلستان معرفی شد . یک جوان اتریشی به نام Jf.Voigtlander که اپتیک را درلندن فرا گرفته بود ایده Monocle را با خود به آلمان برد او در سال 1814 شروع به ساخت Monocle در وین نمود و آنرا منتشر نمود نخستین استفاده کنندگان از مردان طبقات بالا جامعه بودند بعد از جنگ جهانی اول از اعتبار آن کاسته شد که البته بی ارتباط با ارتش آلمان نبود .
loregnete دو عدسی در یک فریم بود که استفاده کننده آنرا با یک دسته طرفی نگه می داشت یکی دیگر از ابداعات قرن هجدهم بود ( توسط یک انگلیسی به نام Adams ) فریم ودسته اغلب بطرز هنرمندانه ای تزئین می شد زیرا توسط خانمها مورد استفاده قرار می گرفت و بیشتر به عنوان یک وسیله تزئینی مورد استفاده قرار می گرفت تا یک وسیله کمک بینایی و تا پایان قرن نوزدهم همچنان رایج بود .

عینک های پنسی یا Pince-nez در دهه 1840 پدیدار گشتند ولی این در نیمه دوم قرن نوزدهم بود که تحول عمده ای در رواج این عینک ها در میان مردان و زنان بوجود آمد
در قرن نوزدهم مسئولیت انتخاب لنز صحیح برعهده مشتری بود حتی وقتی که از عینک ساز خواسته می شد که لنز صحیح را برای آنها انتخاب نماید او این کار بصورت تصادفی و اتفاقی انجام می داد .
در شروع قرن بیستم دکتر Norburne Jenkins در ژورنال اپتیک نوشت : استفاده از عینک در خاج از خانه یک ضرورت است عینک برای خانمها چندان جذاب نیست در واقع بیشتر مردم آنرا تحمل می کنند زیرا به آنها گفته می شود که استفاده تمام وقت از آن تنها راه جلوگیری از بروز مشکلات جدی برای چشم است .

علیرغم این نوع اظهار نظر ها انواع متعددی از عینک و لوازم اپتیکی در دسترس بودند و در محلهای عمومی مورد استفاده قرار می گرفتند عینک های دارای شیشه های گرد بزرگ و با فریم هایی از لاک لاک پشت در سال 1914 رایج گشتند .

اکنون زمانی فرا رسیده بود که انسان بجای اینکه از داشتن عینک خجالت زده باشد واقعا از داشتن آن احساس غرور کند عینک های بزرگ مدور و عینک های پنسی در قرن بیستم نیز مورد استفاده قرار گرفتند در دهه سی تاکید زیادی برروی مدل عینک می شد وانواع مختلفی از فریم های عینک در دسترس بودند .

در 1938 Rosenthal نوشت که عینک های پنسی هنوز توسط پیرزنان و پیرمردان مورد استفاده قرار می گیرد و توسط عده کمی در ایالات متحده بکار برده می شود در دهه سی استفاده از عینک های افتابی بسیار فراگیر شد.

نحوه اصلاح  بینائی با  عینک و لنز تماسی

عینک و لنز تماسی از طریق افزایش و یا کاهش قدرت تمرکز قرنیه و عدسی چشم، عیوب انکساری را اصلاح می کنند. قدرت لنزاصلاحی مورد نیاز برای انداختن تصویر بر روی شبکیه بر حسب "دیوپتر" بیان می شود. این اندازه گیری را اغلب نمره عینک می گوئیم.

اگر شما نزدیک بین باشید، قرنیه و عدسی چشمتان قدرت انکساری بیش از نرمال دارند و اشعه نور را جلوی پرده شبکیه چشم متمرکز می کنند. عینک و لنز تماسی این وضع را با کم کردن قدرت تمرکز طبیعی چشم جبران کرده و باعث عقب تر رفتن تصویر و افتادن آن بر روی پرده شبکیه چشم می شوند. اگر شما نزدیک بین باشید، نمره عینکتان منفی ( مثلا 4.75- دیوپتر) خواهد بود.

اصلاح نزدیک بینی

اگر شما دور بین باشید، عینک و لنز تماسی با اضافه کردن به قدرت انکساری چشمتان باعث جلوتر رفتن تصویر و افتادن آن بر روی پرده شبکیه چشم می شوند. این عمل نقطه کانونی چشم را به عقب یعنی بر روی پرده شبکیه چشم منتقل می کند. اگر شما دور بین باشید، نمره عینکتان مثبت ( مثلا 4.75+ دیوپتر) خواهد بود.

 اصلاح دور بینی

اگر چشمتان دچارآستیگماتیسم باشد، شکل شیشه عینک طوری طراحی می شود که انحنای غیر طبیعی و نامساوی قرنیه جبران شده و اشعه نور در یک نقطه واحد بر روی پرده شبکیه چشم متمرکز شود.

 

 

اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش بر چشم

آیا اشعه  ماوراء بنفش برای چشم ما مضر است؟ مبحث زیر به تأثیرنور خورشید و اشعه ماوراء بنفش بر چشم انسان می پردازد. اشعه ماوراء بنفش میتواند باعث بروز بیماری های چشمی زیر در انسان شود:

 • دژنرسانس ماکولا یا پوسیدگی لکه زرد شبکیه چشم – بر طبق بعضی از مطالعات، مواجهه طولانی و تکراری با اشعه ماوراء بنفش می تواندباعث ایجاد این بیماری چشمی شود. .در بیماری دژنرسانس ماکولا، به قسمت مرکزی پرده شبکیه چشم که ماکولا(لکه زرد) نامیده می شود،  آسیب می رسد. این بیماری علت  عمده و غیر قابل برگشت بینائی در افراد مسن است.

 • کاتارکت یا آب مروارید – تماس با اشعه ماوراء بنفش در طی سالیان متمادی ممکن است منجر به آب مروارید یعنی کدورت عدسی چشم شود.فقط در آمریکا حدود 13 میلیون نفر از افراد بالای 40 سال مبتلا به آب مروارید هستند

 • سوختگیها – مواجهه طولانی با اشعه ماوراء بنفش ، مثلا گذراندن یک روز را در ساحل  بدون محافظت از چشم می تواند منجر به سوختن موقت اما دردناک سطح چشم (قرنیه)، شبیه سوختن پوست  در تماس با نور خورشید شود. نور مصنوعی ساطع شده از قوس های الکتریکی یا حمام آفتاب گرفتن، و همچنین بخصوص نور منعکس شده خورشید از سطح برف، آب و شن های ساحل خطرناک است.خیره شدن مستقیم به نور خورشید، میتواند  باعث آسیب دائمی و سوختن پرده شبکیه چشم (که در قسمت پشت چشم قرار دارد) شود.

 • ناخنک – ناحنک عبارتست از رویش  بافت همبنی عروقی غیرطبیعی از گوشه چشم معمولا از سمت بینی بر روی سطح فرنیه. ناخنک می تواند بر روی قرنیه پیشروی کرده باعث بستن مسیر بینائی شود و گاهی اوقات نیاز یه عمل جراحی دارد.

 • سرطان – مواجهه متوالی و طولانی مدت با اشعه ماوراء بنفش(مثلا در کشاورزان و ماهیگیران) می تواند منجر به سرطانهای پوستی در پوست پلکها و نواحی اطراف چشم شود.

  

 

عينك هاي آفتابي:(Sun glasses)

حفاظت از چشم در برابر نور آفتاب تابستان

تماس طولانی با اشعه  ماوراء بنفش موجود در نور خورشید می تواند باعث آسیب جدی به چشم شود. زمانی که فصل تابستان فرا می رسد، توصیه های ساده و علمی زیر می تواند چشمان شما را در مقابل اشعه ماوراء بنفش نور خورشید حفظ کند.

بتدریج که به فصل گرما نزدیک میشوید و زمان بیشتری را بیرون از منزل سپری می کنید، در خطر بیشتر آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش نور خورشید نه تنها از نظر احتمال آسیب  پوستی  بلکه از نظر آسیب چشمی هستید.  اشعه  ماوراء بنفش می تواند به بافت های چشم آسیب رسانده و منجر به مشکلات جدی بینائی شود.

تأثیرات بالقوه مضر اشعه ماوراء بنفش را در قسمت دیگر سایت توضیح داده ام.

مواجهه با اشعه  ماوراء بنفش میتواند باعث "کراتیت" (التهاب قرنیه) ، ایجاد ناخنک، و سایر بیماری ها شود.   اشعه  ماوراء بنفش همچنین خطر بروز کاتاراکت (آب مروارید  ) را افزایش می دهد. باور بر این است که  اشعه  ماوراء بنفش به عنوان فاکتور خطرسازدر ایجاد "دژنرسانس ماکولا" (پوسیدگی لکه زرد شبکیه) است؛ گرچه این ایده در همه مطالعات اثبات نشده است.

شیوع  آسیب های چشمی ناشی از اشعه  ماوراء بنفش در ساکنین حوالی استوا  و در افرادی که زمان بیشتری را در معرض نور آفتاب سپری می کنند ( نظیر کشاورزان و ماهیگیران ) بیشتر است.

بطور مثال، از نظر احتمال ایجاد آب مروارید، در سال های ۱۹۸۰  بر روی افرادی که در  معرض نور آفتاب  قرار داشتند مطالعاتی انجام گرفت.  بر اساس این مطالعات افرادی که از کلاه یا عینک آفتابی استفاده نمی کردند، نسبت به کسانی که از کلاه یا عینک آفتابی استفاده می کردند، سه برابر بیشتر دچار آب مروارید شدند. پس نتیجه می گیریم که درافرادی که زمان بیشتری در معرض نور آفتاب قرار دا رند، احتمال بروز آب مروارید بیشتر است.

خوشبختانه، با تمهیدات پیشگیرانه ساده و موثر، می توان خطر آسیب های چشمی ناشی ازا اشعه  ماوراء بنفش نور خورشید را کاهش داد. شما می توانید از کلاه لبه دار وعلی ا لخصوص از عینک آقتابی استفاده کنید.

 

    

 معیارهای پیشنهادی در مورد نحوه انتخاب عینک آفتابی:

میزان جذب اشعه ماوراء بنفش: باید مد نظر داشته باشید که عینک آفتابی۱۰۰٪اشعه ماوراء بنفش را بلوک کند. به گفته دیگر، عینک آفتابی باید قادر باشد که امواج نوری با طول موج  تا ۴۰۰ نانومتر را جذب یا بلوکه کند. نه قیمت عینک و نه مارک آن تأثیری در این مسئله ندارند.

چه عدسيهاي پلاستيكي و چه عدسي هاي شيشه اي تا حدي اشعه ماورا بنفش را جذب مي­كنند، ولي جذب UV توسط اين عدسي­ها را ميتوان با اضافه نمودن موادي شيميايي به ماده اصلي لنز و يا پوشاندن لنز با ماده­اي مخصوص ارتقا داد.

 عينك های فتوكروميك بطور اتوماتيك در نور درخشان تيره شده و در نور كم روشن­تر مي­شود. در اكثر موارد تيره شدن عينك ظرف نيم دقيقه صورت مي­گيرد و حال آنكه روشن­تر شدن آن حدود ۵دقيقه طول مي­كشد. از نظر رنگ نيز بصورت يكنواخت و يا سايه روشن عرضه مي­شوند. گرچه عينكهاي فتوكروميك ممكن است از نظر جذب UV عينكهاي آفتابي خوبي باشند، ولي ممكن است براي انطباق آنها با شرايط مختلف نوري مدت زماني بطور ناخواسته صرف شود.

طرح و شکل عینک: مطمئنا مقداری نوراز اطراف هر عینک آفتابی به چشم می رسد. هرچه عینک آفتابی کوچکتر باشد، نور بیشتری از اطراف آن به چشم می رسد. بنابراین اگر شیشه عینک بزرگتر باشد و یا اطراف آن محافظ باشد، مانند کلاهی که لبه دار است، محافظت بهتری دارد.

عينكهاي با حفاظ جانبی ( Wrapround) طوري طراحي شده­اندكه مانع ورود نورهاي درخشان از كناره­هاي قاب و رسيدن آنها به چشم مي­شوند. مطالعات نشان داده­اند كه آنقدر شعاع UV از اطراف قاب عينكهاي معمولي وارد چشم مي­شوند كه مي­توانند اثر سودبخش عدسيهاي حفاظت كننده را كاهش دهد. از اين نظر این نوع عينكهاي آفتابي كه قاب بزرگي دارند و چشم را از تمامي زاويه­ها حفاظت مي­كنند مفيدند.

پلاریزاسیون: عدسی های پلاریزه در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت بیشتری انجام نمی دهند، بلکه این عدسی ها خیرگی و اذیت ناشی از نور را کاهش می دهند. اساسا، آنچه که اتفاق می افتد این است که در حالت معمول نور در جهات مختلف به چشم می رسد؛ در حالیکه عینک های پلاریزه یکی از این جهات را بلوکه می کنند ؛ بطوریکه نور منعکس شده از سطوح افقی نظیرسطح امواج دریا یا سطح برف بهنگام اسکی و یا سطح جاده بهنگام رانندگی خیرگی و اذیت کمتری خواهد داشت.

رنگ شیشه عینک: رنگ شیشه عینک سلیقه ای است. در واقع هیچ رنگی برسایرین مزیت ندارد. ممکن است شما به این نتیجه برسید که در شرایط خاصی مثلا اسکی روی آب با یک رنگ خاص راحت تر هستید. اما در ارتباط با محافظت از چشم  ، مادامی که شیشه عدسی عینک ۱۰۰٪  اشعه ماوراء بنفش را بلوک کند، رنگ فاکتور مهمی نیست.

مارک و برچسب عینک: آن چه که در نگاه به برچسب عینک باید مد نظر باشد ، درصد بلوک اشعه ماوراء بنفش توسط شیشه عدسی آن است. ممکن است برچسب بر مبنای جذب اشعه ماوراء بنفش  یا   باشد؛ اما ان چه که مهم است جذب کلی اشعه ماوراء بنفش است. نوع سومی از اشعه ماوراء بنفش نیزبنام اشعه ماوراء بنفش وجود دارد که در واقع در لایه های فوقانی اتمسفر جذب می شود.

از آنجاییکه کودکان بخصوص درماه های تابستان، زمان بیشتری را در بیرون از منزل می گذرانند، زدن عینک آفتابی و مقاوم بودن شیشه عینک در مقابل شکستن اهمیت بسزائی دارد.

مسلما کودکانی که بیرون از منزل هستند، بیش از بزرگسالان مستعد آسیب نور خورشید هستند. ما امروزه نسبت به زمانی که بچه بودیم بیشتر بر این موضوع واقف هستیم. به استثنای افراد مبتلا به بیماری هایی که آنها را به نور خورشید حساس می کند، آسیب ناشی از نور خورشید خاصیت تجمعی دارد.  بنابراین به عنوان اولین قدم، حفاظت از کودکانتان را در مقابل نور خورشید فراموش نکنید.

 

  
بهترين عينكهاي آفتابي آنهايي هستند كه 100% شعاع UV را جذب نموده، بهترين كيفيت اپتيكي را داشته و كمترين احتمال شكسته شدن را داشته باشند

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱۸
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ تخليه چشم وپروتز

تخليه چشم وپروتز متحرك:  Enucleation

متاسفانه در بعضي موارد به علت:ضربه, عفونت, ناهنجاريهاي مادرزادي, و يا بيماري هاي اكتسابي ؛ فرد يك چشم خود را از دست ميدهد. در اين موارد هدف چشم پزشك احياي ظاهر فرد با استفاده از پروتز متحرك است. در سال هاي اخير كاشت پروتزهاي متخلخل كروي باعث نتايج بهتر و عوارض كمتر در جراحي كاشت پروتز در كاسه چشم شده است

دو ماده رايج پروتز ها پروتزهاي متخلخل كروي شامل هيدروكسي آپاتيت و پلي اتيلن مي باشد. معمولا اين مواد در داخل نسوج خود بيمار يا بافت دهنده قرارگرفته و پس از تخليه چشم,داخل كاسه چشم كاشته مي شوند.سپس عضلات خارج كره چشمي روي آن دوخته مي شوند تا باعث حركت طبيعي پروتز شود.  بعد از فروكش كردن التهاب پروتز چشم مصنوعي روي آن سوار مي شود

هيدروكسي اپاتيت چيست؟

هيدروكسي آپاتيت تركيبي با فرمول Ca5(PO4)3(OH) با وزن مولكولي  31/502 داراي 89/38% كلسيم و 5/18% فسفر مي باشد .بافت ساختماني هيدروكسي آپاتيت شباهت زيادي به بافت ساختماني هيدروكسي آپاتيت استخوان  Ca10(PO4)5(OH) دارد .

    بررسي هاي قبل از عمل

بيماري كه براي پروتز چشمي ارجاع مشود, بايد تحت معاينه كامل چشم پرشكي قرار  گيرد.چشم سالم با بيوميكروسكوپ معاينه مي شود. جدت بينائي اندازه گيري مي شود.حركات چشم و قسمت خلفي چشم ارزيابي و بررسي مي شود. بررسي حركات چشم مبتلا اهميت دارد زيرا مشخص كننده ميزان حركات پروتز در آينده است. علاوه بر اين برسي ملتجمه ( پرده شفاف پوشاننده سطح چشم) مهم است.  بيماري كه داراي ميزان زيادي اسكار (نسج جوشگاهي) در ملتحمه باشد ممكن است نياز به پيوند بافت مخاطي داسته باشد تا بتواند پروتز كاشته شده را به خوبي بپوشاند

عمل جراحي

مثل ساير موارد جراحي بيمار بايد يكي دو ساعت قبل از عمل در بيمارستان حاضر شود. بعيد نيست كه لازم باشد تا بيمار شب بعد از عمل نيز در بيمارستان بماند.متحصص بيهوشي, قبل از عمل راجع به بيهوشي با بيمار صحبت ميكند و به سوالات شما پاسخ مي دهد. عمل 1تا 2 ساعت طول مي كشد و چشم شما با پانسمان حجيم پانسمان مي شود. چند روز بعد پانسمان برداشته مشود

مراقبت هاي بعد ار عمل

     چند روز اول بعد از عمل بيماربايد استراحت  كند.چون طي چند روز اول پس از عمل پانسمان برداشته نميشود, مراقبت اززخم نياز نيست.دور از انتظار نيست كه بيمار پس از عمل درد شديدي داشته باشد. به اين دليل ما پس از عمل ضد درد و ضد تهوع خوراكي تجويز مي كنيم.علاوه بر اين به مدت يك هفته آنتي بيوتيك خوراكي نير ميدهيم. پس از باز كردن پانسمان از بيمار مي خواهيم كه به مدت 3 تا 4 هقته روزي  2-3 بار پماد آنتي بيوتيك داخل چشم عمل شده بگذارد. براي جلوگيري از چسبيدن پلك ها به بافت هاي زيرين ,داخل پلك ها كانفورمر (پوسته پلاستيكي) مي گذاريم. پس از فروكش كردن التهاب يعني حدود 6 تا 8 هفته بعد بيمار نزد اكولاريست (سازنده چشم ظاهري) فرستاده مي شود تا پروتز نهائي (چشم شيشه اي) فيت شود

عوارض

عمل تخليه چشم خيلي بي خطر است و بندرت بيمار دچار عوارض وخيم مي شود.عوارض شايع تر شامل: خونريزي, عفونت, اسكار,  تورم طولاني, درد,باز شدن زخم و نياز به عمل جراحي بيشتر است

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱٤
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ ليزيک

انواع روش های جراحی عیوب انکساری

Refractive Surgery

عیوب انکساری

عیوب انکساری چشم به سه شکل می باشند:میوپی یا نزدیک بینی؛  هیپروپی یا دوربینی؛و آستیگماتیسم

  د رمیوپی یا نزدیک بینی؛ تصاویر در جلوی پرده شبکیه تشکیل می شوند و در نتیجه اشیا تار دیده می شوند. این حالت زمانی اتفاق می افتد که چشم نسبتا طویل باشد ویا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا زیاد باشد.میوپی معمولا در طفولیت شروع می شود و تدریجا تا بزرگسالی یعنی سنین 18 تا 21 سال پیشرفت می کند

هیپروپی یا دوربینی؛ زمانی ایجاد می شود که  تصاویر در پشت پرده شبکیه تشکیل می شوند و در نتیجه اشیا تار دیده می شوند. دراین حالت ،یا چشم نسبتا کوتاه است ویا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا کم  است.بسته به شدت دوربینی و سن فرد؛ بعضی از افراد دوربین ممکن است با کمک تطابق عدسی ،هم دور و هم نزدیک را واضح ببینند. این وضع منجر به خستگی شدید چشم میشود و بهر حال با افزایش سن تدریجا قدرت تطابق کم می شود

در یک چشم طبیعی بدون استیگماتیسم,انحناء قرنیه در سطوح مختلف(افقی وعمودی)مثل یک توپ فوتبال مشابه هم می باشند.لذا در این حالت وقتی نور از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز می گردد.ولی وقتی آستیگماتیسم وجود داشته باشد,انحنا قرنیه در جهات مختلف(افقی و عمودی) مشابه هم  نیستند مثل یک تخم مرغ که در یک طرف انحناء بیشتر(شیب بیشتر ) و در طرف دیگر مسطح تر (شیب کمتر) دارد.لذا باعث می شود نوری که از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز نگردد.لذا باعث یک تصویر بهم ریخته و نامنظم می گردد.بسیاری از افراد نزدیک بین یا دور بین درجاتی از استیگماتیسم نیز را همراه دارند.

نحوه تشکیل تصویر در آستیگماتیسم

ليزر  LASER

کلمه ليزر (LASER) از حروف اول کلمات Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation گرفته شده است .در واقع ليزر منبع نوری است که نور بينهايت خالص (فقط با يک طول موج )توليد ميکند . نور سفید ترکیبی از از رنگها (قرمز-نارنجی-زرد-سبز-آبی-نيلی-بنفش) با طول موچ ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر است که با چشم قابل رویت است در حالیکه نور  مادون قرمز (طول موج بالای ۷۰۰ نانومتر) و فوق بنفش (طول موج ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر)را با چشم نميتوان ديد. بنابراین ليزر ؛ تشعشع توليد شده توسط تقويت کننده های نوری ميباشد که در طيف های مختلف از مادون قرمز تا فوق بنفش آن در پزشکی کاربرد دارد. پس نور ليزر مادون قرمز و فوق بنفش را با چشم نميتوان ديد. انواع لیزر استفاده های مختلفی در چشم پزشکی دارند مثلا در درمان آب سیاه، آب مروارید، پاک کردن کدورت کپسول عدسی پس از عمل آب مروارید، پارگی پرده شبکیه، درمان عواض چشمی دیابت و اصلاح عیوب انکسار.  در جراحیهای لیزری برای تصحیح عیوب انکساری از لیزر اگزایمر که نوعی لیزر فوق بنفش است، استفاده می کنیم. 

لیزر اگزایمر      Excimer laser        

لیزر اگزایمر وسیله ای است که از آن امروزه برای اصلاح جراحی عیوب انکسار  استفاده می شود.اعمال جراحی رایجی که از این لیزر استفاده می کنند شامل : لیزیک(LASIK)، لازک(LASEK)، پی آر کی  (photorefractive keratectomy (PRK  ، پی تی کی ( Photo Refractive Keratectomy(PTK  و ..... است.

از لیزر اگزایمر از سال ۱۹۸۷ برای عمل PRK استفاده می شد و در سال ۱۹۹۵ استفاده از این لیزر در  PRK مورد تأیید انجمن دارو و غذای آمریکا  FDA قرار گرفت.لیزر های اگزایمر خاصی برای لیزیک تأییدیهFDA گرفته اند. این لیزر، لیزر سرد (عدم تولید حرارت) بوده و اجازه برداشت دقیق بافت (به منظور شکل دهی مجدد سطح قرنیه)، بدون آسیب حرارتی به بافت های مجاور را می دهد. 
  لیزر اگزایمر؛ لیزری بسیار دقیق بوده که با استفاده از امواج نوری با انرژی زیاد و غیر قابل رویت، سطح قرنیه را تراش میدهد. پس می توان سطح قرنیه را کم شیب تر یا پر شیب تر کرد. چنین می توان تصور کرد که این لیزر سطح قرنیه را طوری تراش می دهد که انگار لنز تماسی دائمی روی قرنیه گذاشته باشیم.
دقت لیزر اگزایمر به حدی است که با هر پالس طی ۱۲ بلیونیوم ثانیه ۲۵/۰ میکرون از بافت را تراش می دهد که معادل یک دویستم ضخامت موی انسان و یا ۳۹ میلیونیوم اینچ است!!!!
      

معيارهاي اعمال جراحی لیزری 

معيارهاي عمل لیزیک و  ليزر (PRK)  و لازک عبارتند از: 

 • حداقل سن ۱۸ سال و حد اکثر تا زمانی که فرد آب مروارید نداشته باشد. 
 • عدم تغيير قابل توجه نمره عينك در يكسال گذشته یعنی حداکثر بیش از ۵/. دیوپتر تغییر نکرده باشد.
 • ضخامت کافی قرنیه
 • نزديک بيني ۱- تا ۱۰- ديوپتر
 •  آستيگماتيسم ۵/۰ تا ۶ دیوپتر
 • دور بینی حداکثر تا ۶+ دیوپتر
 • عدم وجود كواتوكونوس (قوزقرنيه)و یا نامنظمی در سطح قرنیه 
 • عدم وجود بيماريهاي عمومي  نظیر انواع روماتیسمِ، دیابت پیشرفته و نقص ایمنی
 • عدم حاملگی و شیردهی 
 • عدم وجود بيماريهاي  چشمي مثل گلوكوم (آب سياه) ، آب مروارید، خشکی متوسط تا شدید چشم و بیماری تبخال چشمی،
 • گشاد نشدن بیش از حد معمول مردمک چشم  در تاریکی
 •   داشتن توقعات واقعي از قابليت و توانايي‏هاي عمل جراحي ليزر (PRK) يا ليزيك در تصحيح ديد. 

 

 

 

ليزيک       LASIK

كلمه ليزيك به معني ليزر در ضخامت قرنيه مي باشد (Laser Assisted in situ Keratomileusis LASIK). در لیزیک دوره بهبودی کوتاه است و این عمل در افرادی که نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم دارند، موثر بوده و باعث کاهش وابستگی فرد به عینک و لنز تماسی می شود.

تاکنون ملیونها نفر در سراسر جهان تحت این عمل مهیج و جالب قرار گرفته اند. استفاده از ليزيك براي اصلاح نزديك بيني و آستيگماتيسم درسال۱۹۹۸ مورد تاييد FDA (سازمان نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا) قرار گرفته است .در آمریکا در سال ۱۹۹۹ میلادی قریب به یک ملیون نفر و در رسال ۲۰۰۰ میلادی حدود ۱۳۰۰۰۰۰نفر لیزیک شده اندو اکنون سالانه بيش از دو ميليون نفر  تحت روش هاي اصلاح عيوب انكساري با ليزر قرار مي گيرند.اکثر افرادی که از عینک و یا لنز تماسی استفاده می کنند، از این عمل سود می برند.

بهبودی بینایی در لیزیک چشمگیر و سریع است؛ بطوریکه اکثر افراد روز بعد از عمل، بدون نیاز به عینک یا لنز تماسی قادر به رانندگی هستند. بهر حال؛ تا رسیدن به بینائی نهایی و کامل ، حدود دو تا سه هفته و در بعضی موارد چند ماه زمان لازم است.


بررسی ها و کارهای قبل از عمل لیزیک

 • اگر از لنز تماسی نرم(soft contact lenses ) استفاده می کنید، حد اقل از یک هفته قبل  استفاده از لنزتان را متوقف کنید.
 • اگر از لنز تماسی سخت(rigid gas-permeable contact lenses ) استفاده می کنید، حد اقل از  ۳ تا ۴ هفته قبل  استفاده از لنزتان را متوقف کنید.
 • در صورتی که شک داشته باشیم که پس از برداشتن لنز تماسی هنوز تغییرات قرنیه ناشی از لنز به وضعیت طبیعی برنگشته است،  اندازه گیری عیب انکسار (تعیین نمره عینک) تا زمان ثابت شدن عیب انکسار با فواصل یک تا چند هفته یکبار تکرار می شود و سپس آزمایشات قبل از عمل انجام می شود. 
 • پس از مراجعه به مطب یا کلینیک چشم پزشکی، معاینه کامل چشم پزشکی شامل: معاینه با اسلیت لامپ، اندازه گیری فشار چشم ها، بررسی حرکات کره چشم و بررسی قسمت های خلفی چشم یعنی عصب و پرده شبکیه (پس از ریختن قطره گشاد کننده مردمک) و ارزیابی دقیق عیب انکسار (نمره عینک) و میزان بینائی انجام می شود.
 • عکس های رنگی خاصی به نام توپوگرافی و پاکی متری و یا ارب اسکن برای ارزیابی قرنیه از نظر اندازه گیری ضخامت قرنیه و عدم وجود قوز قرنیه و آستیماتیسم نامنظم  و بررسی جزئیات نقشه اپتیکی سطح قرنیه انجام می شود.
 • پس از کسب اطلاعات کافی و آگاهی از توانایی ها و محدودیت های عمل و با انتظارات واقعی تصمیم به عمل بگیرید.
 • روز قبل از عمل استحمام کنید و لبه پلک ها را با شامپو بچه رقیق شده بخوبی شستشو دهید.
 • روز عمل به هیچ وجه از عطر، ادکلن و سایر مواد معطر استفاده نکنید(دستگاه لیزر نسبت به بو حساس است)  و از آرایش لبه پلکها جدا اجتناب کنید.

تکنیک عمل لیزیک

 
قبل از شروع عمل قطره بي حسي در چشم  ريخته مي شود شما در طی عمل و بعد از عمل لیزیک درد نخواهید داشت.  پلك ها با محلول بتادين ضد عفوني مي شود. سپس شما در اطاق ليزر روي تخت به پشت دراز مي كشيد و مجددا قطره بي حسي در چشمتان ريخته مي شود. و توسط يك وسيله مخصوصی پلك ها از هم باز نگه داشته مي شود و میکروسکوپ اتاق عمل روبروی صورت شما قرار می گیرد.در داخل میکروسکوپ نور قرمز رنگ کوچکی وجود دارد که ابتدا ثابت است است و در حین انجام لیزر چشمک زن می شود. برای افزایش دقت اصلاح باید مرتبا  (بخصوص زمانی که صدای جرجر ناشی از لیزر را می شنوید) به این نور خیره شوید.

 ليزيك در سه مرحله به صورت زير انجام مي شود:

جراح رینگ مخصوصی را روی چشم شما می گذارد تا چشمتان را ثابت نگه دارد. چون رینگ با ساکشن و مکش چشم را داخل خود نگه می دارد، فشار چشم بالا می رود و چند لحظه احساس تاری و فشار می کنید. کاملا شل و آرام بخوابید و نگران نشده و به هیچ وجه زور نزنید. در ابتدا توسط وسيله اي بنام ميكروكراتوم (شبیه رنده نجاری ولی در ابعاد بسیار بسیار ظریفتر)؛ يك لايه (flap) از قسمت سطحي قرنيه به قطر تقريبي ۹ ميلي متر و ضخامت  در حدود ۱۶۰ ميكرون (هر میکرون برابر با یک هزارم میلیمتر است) برداشته می شود. سپس با  ليزراكسايمر؛ قسمت مركزي عمق قرنیه تراش داده می شود که میزان تراش؛ بسته به میزان و نوع شماره چشم از یک فرد به فرد دیگر تفاوت خواهد کرد. در انتها  لايه يا flap بجاي اولیه خود برگردانده مي شود واین لایه  بدون نیاز به بخیه در جای خود  فیکس می گردد.

 

              

     برداشتن لایه                            انجام لیزر                       برگرداندن لایه جای اول

نتایج و عوارض لیزیک

پس از عمل لیزیک، تقریبا در همه افراد بینائی بهتر می شود. بهرحال در لیزیک همیشه دید به ۲۰/۲۰ و یا حتی ۴۰/۲۰ نمی رسد. اکثر افراد بعد از عمل بدون عینک و لنز تماس، بینائی خوبی خواهند داشت، اما کسانی که عیوب انکسار ی بالا دارند(نزدیک بینی بیش از ۷ دیوپتر و آستیگماتیسم بیش از ۳ تا ۴دیوپتر) باید توقع زیادی نداشته باشند.  

نتایج مطالعات جراحی های عیوب انکسار که در نشست سالانه انجمن جراحان  آب مروارید و عیوب انکسار آمریکا در آوریل ۱۹۹۹گزارش شد؛ اطلاعات مهمی را در ارتباط با نتایج عمل لیزیک ارائه کرد. در این مطالعه ۱۷۳۶ چشم مبتلا به نزدیک بینی و یا نزدیک بینی- آستیگماتیسم تحت عمل لیزیک قرار گرفته بودند. یک ماه پس از عمل  ۸۷٪ از چشم ها بینائی ۴۰/۲۰ یا بهتر داشتند. بینائی سه ماه پس از عمل  در ۸۹٪  و در شش ماه پس از   عمل در ۹۳٪ موارد به ۴۰/۲۰ ارتقا یافت. این مطالعه نشان داد که  یک ماه چس از عمل   ۴۵٪از افراد عمل شده بینائی ۲۰/۲۰ و یا بهتر  و شش ماه پس از عمل ۵۰٪  افراد عمل شده بینائی ۲۰/۲۰ یا بهترداشتند.

نتایج مطالعه جراجی لیزیک در آمریکا 

شش ماه 

سه ماه 

یک ماه 

 زمان پس از عمل 

 ٪۹۳

 ٪۸۹

 ٪۸۷

۲۰/۴۰یا بهتر 

 ٪۵۰

 

 ٪۴۵

۲۰/۲۰یا بهتر 

 

نکته حائز اهمیت این است که در این مطالعه بیماران با درجات خیلی بالای نزدیک بینی ( تا ۱۴ دیوپتر) و آستیگماتیسم ( تا ۶ دیوپتر)  نیز عمل لیزیک شده بودند که نتایج عمل لیزیک در این گروه خیلی مطلوب نیست و امروزه این گروه از افراد تحت سایر روش های جراحی عیوب انکسار قرار می گیرند.پس امروزه نتایج جراجی لیزیک بسیار بهتر از آمار فوق الذکر است. از طرفی 53% افراد نزدیک بینی سه دیوپتر و یا کمتر دارند.     

لیزیک عملی اختیاری و داوطلبانه است که خطرات و فواید بالقوه خود را داراست.در مجموع، داوطلب مناسب برای انجام این عمل؛ فردی است با میزان متناسب نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگمابیسم که آگاهانه و با اطلاعات کافی و از همه مهم تر  با توقعات واقعی تصمیم به انجام این عمل بگیرد.

خطرات بالقوه پس از عمل شامل: خیرگی واذیت ناشی از نور(glare)، دیدن هاله یا پخش نور چراغ ها در شب(halos or starburst ) و عفونت قرنیه است.  خوشتختانه عوارض تهدید کننده بینائی نظیر عفونت فوق العاده نادر است

 
شرایط و دستورات پس از عمل لیزیک
  

 • بلافاصله پس از عمل لیزیک دید چشمتان تار است. نگران نباشید. این حالت طبیعی و قابل انتظار است. صبح روز بعد که از خواب بیدار شوید، بینائی شما شفافیت قابل توجهی خواهد داشت.بینائیتان طی دو تا سه هفته آینده شفافتر نیز خواهد شد.

 • بهتر است طی هفته اول موقع خواب از محافظ چشمی (شیلد)  یا عینک محافظ استفاده کنید.

 • قطره های چشمی را طبق دستور پزشک استفاده کنید.

 • کار های چشمی مثل رانندگی، تلویزیون، مطالعه و ..... تا جائیکه میزان بینائی شما کافی باشد و خسته نشوید، منعی ندارد. چند هفته اول، بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید.

 • مراقب باشید که طی ماه اول چشمتان را مالش ندهید زیرا این کار ممکن باعث جابجا شدن فلپ (لایه بریده شده قرنیه) شود؛ گرچه پس از چند روز از گذشت عمل احتمال جابجایی فلپ خیلی کم است ولی بهر حال باید احتیاط کنید.

 • حد اقل طی دو هفته اول پس از عمل، از آرایش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنید.

 • دو تا سه هفته پس از عمل استخر نروید و پس از آن نیز از عینک شنا استفاده کنید. حداقل تا سه ماه پس از عمل شیرجه نزنید. 

 • بیماران لیزیک معمولا پس از عمل هیچگونه ناراحتی ندارند. اگر چشمتان درد یا ناراحتی داشت و یا بینائیتان بجای بهتر شدن کاهش یافت، بلافاصله با پزشک معالجتان مراجعه کنید.

 • خشکی چشم بعد از عمل لیزیک حداقل بصورت گذرا شایع است. این حالت باعث سوزش، احساس خشکی و جسم خارجی در چشم، و یا حتی تاری بینائی می شود. بسیاری از جراحان توصیه می کنند که در چند هفته اول پس از عمل لیزیک از قطره های اشک مصنوعی ترجیحا بدون ماده نگهدارنده استفاده شود. دیگر جراحان ممکن است برای پیشگیری از عوارض خشکی چشم، قبل از عمل پیشنهاد بستن موقت مجرای خروجی اشک را با "وسیله مسدود کننده مجرای اشک" بدهند و بعدا هر موقع که لازم باشد، براحتی آن را برمی دارند.

آلترناتیوهای عمل لیزیک (لازک LASEK، اپي ليزيک Epi-LASIK، پي آر کي PRK)   

برای افتراق اين نامها از يکديگر و همچنين افتراق اين روشها از عمل ليزيک (LASIK)، بهتر است اين روشها را بطور کلی به دو دسته عمده تقسيم کنيم. دسته اول که تراش ليزری برای اصلاح شماره عينک در عمق قرنيه انجام می گردد که اين دسته  شامل عمل ليزيک (LASIK) می شود. دسته دوم که تراش ليزری برای اصلاح شماره عينک در سطح قرنيه انجام می گردد که اين دسته شامل اعمال ليزر (PRK)، لازک (LASEK)، و  شق جديدتر آن يعنی اپیليزيک (Epi-LASIK) می شود.

 در دسته اول يعنی ليزيک همانطور که در بالا آمده؛ ، نحوه عمل جراحی بدين شکل است که ابتدا يک لايه (Flap) به ضخامت حدود ۱۶۰ ميکرون (هزارم ميليمتر) ايجاد می گردد و سپس متناسب با شماره چشم، عمق قرنيه  با ليزر تراشيده شده  و در انتها لايه به جای اوليه خود برگردانده می شود. اما در دسته دوم تراش ليزری قرنيه از سطح صورت می گيرد و معمولا  ۳ تا  ۵ روز طول می کشد تا سطح چشم ترميم گردد. در همه اين روشها، ليزر مورد استفاده يعنی اکسايمر ليزر، يکسان می باشد. 

بايد دانست که هنوز عمل ليزيک (LASIK)، شايعترين نوع عمل برای اصلاح عيوب انکساری در تمام دنيا می باشد. اما در طی دهه گذشته با انجام ميليونها عمل ليزيک در سراسر دنيا و گزارشهايی از عوارض بسيار نادر، اما در عين حال بسيار جدی عمل ليزيک، سبب گشته  که دو مرتبه اعمال جراحی  ليزر در سطح قرنيه يعنی عمل (PRK)، عمل لازک (LASEK)، و اخيرا  اپی ليزيک (Epi-LASIK)  بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

اگر معاينات؛ توپوگرافی؛ ضخامت قرنيه؛ لایه اشکی چشم؛ و سایز مردمک همه در حد قابل قبول باشد؛ می توان هم عمل ليزيک و هم عملهای سطحی مانند ليزر (PRK) و يا لازک (LASEK) را انجام داد. از لحاظ دقت،  همه اینها کاملا يکسان عمل می کنند. ميزان ناراحتی و درد پس از عمل، در ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) بيشتر از عمل ليزيک خواهد بود و همچنين دوره نقاهت اندکی در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) طولانی تر است.  اما نکته مهم اين است که در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) نسبت به عمل ليزيک، قرنيه  چشم کمتر دستکاری می شود. اگرچه احتمال عارضه در هر دو روش بسيار بسيار اندک می باشد، اما اين احتمال باز هم در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) بسیار کمتر خواهد بود.

اگر جزو افرادی هستيد که بطور معمول در معرض ضربه و ترومای بيشتری هستند مانند پرسنل نظامی و انتظامی و همچنين ورزشکاران رشته های رزمی، انجام عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) تصميم منطقی تری می باشد، چرا که لايه ايجاد شده در عمل ليزيک هيچگاه نمی تواند استحکام قبلی خود را حتی بعد از سالهای سال باز يابد.

مثال زير شايد قضيه را روشنتر کند. در عمل ليزر (PRK)؛ لازک (LASEK)؛ و یا اپیليزيک (Epi-LASIK) برای يک چشم با نزديک بينی در حد دو و نیم شماره؛ ميزانی از ضخامت قرنيه که دستکاری می گردد نهايتا در حد ۴۰ ميکرون خواهد بود. اما برای اصلاح همين ميزان شماره اگر از عمل ليزيک (LASIK) استفاده گردد،  ضخامتی در حدود ۲۰۰ ميکرون دستکاری خواهد شد يعنی حدود ۵ برابر بيشتر.

  

تفاوت عمل  پی آر کی (PRK) با لازک (LASEK)

عمل لازك (LASEK) در واقع  شق ديگری از همان عمل ليزر (PRK) است و علی رغم شباهت اسمی  به عمل ليزيک (LASIK)  از آن متفاوت می باشد. 

در عمل ليزر(PRK)  ابتدا سلولهای پوششی سطح قرنيه با يک کاردک مخصوص برداشته مي شود و سپس سطح قرنيه با ليزر اکسايمر متناسب با شماره چشم  تراش داده شده و در انتها يک عدد لنز پانسمانی روی قرنيه گذاشته می شود. حدودا بين  3 تا 5 روز  طول می کشد تا سلولهای پوششی قرنيه بصورت کامل ترميم شوند. 

در عمل لازك  قسمت اصلی عمل کاملا شبيه به عمل ليزر(PRK)  مي با شد، تنها تفاوت در نحوه برداشتن سلولهای پوششی سطح قرنيه است که با کمک الکل رقيق شده، سعی می شود اين سلولها بصورت يک لايه پيوسته از قرنيه جدا و پس از تراش با ليزر مجددا  اين لايه  سلولی روی سطح قرنيه برگردانده شود. در اينجا نبايد ايجاد اين  لايه سلولی را با ايجاد لايه (Flap) در عمل ليزيك (LASIK) يکی گرفت. در عمل ليزيك لايه اي با ضخامت  حدود ۱۶۰ ميكرون برداشته می شود که بسيار ضخيمتر از لايه سلولی در عمل لازک (LASEK) می باشد. 

جالب است بدانيد که گاهي در حين عمل لازک اتفاق می افتد که اين لايه سلولی را از دست بدهيم  که در اين صورت حادثه مهمی پيش نيامده و فقط  عمل لازك تبديل به يک عمل ليزر (PRK)  شده است.  اما اگر همين حادثه در عمل ليزيک (LASIK)  اتفاق افتد، يعنی يک  لايه به ضخامت ۱۶۰ ميکرون از دست رفته است  که مطمئنا حادثه قابل جبرانی نخواهد بود.   

در حدود چهار پنج  سال قبل برای عمل لازک (LASEK) نسبت به  عمل ليزر (PRK) مزايای متعددی قائل می شدند. ولی اين روزها بسياری از جراحان اين دو عمل را از نظر نتايج  بسيار مشابه يکديگر می دانند و تفاوت چندانی بين آنها قائل نمی گردند. 

 

اپی ليزيک (Epi-LASIK)   

 عمل ليزر (PRK)، لازک (LASEK)، و اپیليزيک (Epi-LASIK) بسيار شبيه به هم هستند و در واقع يک نوع عمل محسوب می شوند. نتايج نهايی و دقت اين روشها در تصحيح عيوب انکساری کاملا يکسان می باشد و اختلاف تنها در نحوه انجام بخشی از عمل جراحی است.

تفاوت در اين سه روش در نحوه برداشتن سلولهای لايه سطحی قرنيه می باشد. در عمل ليزر (PRK) که قديمی ترين آنهاست و از سال ۱۹۹۰ ميلادی استفاده می شود، ابتدا سلولهای پوششی سطح قرنيه با يک کاردک مخصوص برداشته شده و سپس سطح قرنيه با ليزر اکسايمر متناسب با شماره چشم  تراش داده می شود. در عمل لازک (LASEK) و اپی ليزيک (Epi-LASIK)  قسمت اصلی عمل کاملا شبيه به عمل ليزر(PRK)  مي با شد، تنها تفاوت در نحوه برداشتن سلولهای پوششی سطح قرنيه است که  سعی می شود اين سلولها بصورت يک لايه پيوسته از قرنيه جدا و پس از تراش با ليزر مجددا  اين لايه  سلولی روی سطح قرنيه برگردانده شود. در عمل لازک (LASEK) اين لايه سلولی  با کمک الکل رقيق شده جدا می گردد، در حاليکه در اپی ليزيک (Epi-LASIK) اين لايه به کمک وسيله ای مکانيکال به اسم اپی کراتوم که در چند ماهه اخيرا مورد تائيد FDA آمريکا قرار گرفته است، ایجاد می گردد. دراينجا نبايد ايجاد اين  لايه سلولی را با ايجاد لايه (Flap) در عمل ليزيك (LASIK) يکی گرفت. در عمل ليزيك لايه اي با ضخامت  حدود ۱۶۰ ميكرون برداشته می شود که بسيار ضخيمتر از لايه سلولی در عمل لازک (LASEK) و يا اپی ليزيک (Epi-LASIK)  می باشد. 

چون در عمل اپی ليزيک (Epi-LASIK)  از الکل استفاده نمی گردد، اين ادعا مطرح است که نسبت به عمل لازک (LASEK)  ترميم زخم سريعتر صورت می گيرد و درد و ناراحتی بيمار پس از عمل کوتاه تر خواهد بود. بعضی از جراحان برای عمل لازک (LASEK) و عمل اپی ليزيک (Epi-LASIK) نسبت به  عمل ليزر (PRK) مزايای متعددی قائل می شوند. ولی بسياری از جراحان اين سه عمل را از نظر نتايج  بسيار مشابه يکديگر می دانند و تفاوت چندانی بين آنها قائل نمی گردند.   

 

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱۱
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ قوز قرنیه KERATOCONUS

 


 سوالات خود را فقط از اینلینکارسال فرمایید


 

قوز قرنیه یا کراتوکونوس   Keratoconus 

 

قوز قرنیه یک پدیده غیر التهابی است که معمولا قرنیه هر دو چشم را گرفتار می کند.در این بیماری قرنیه نازک شده و حالت مخروطی پیدا می کند. نازک شدن و تغییر حالت قرنیه از کروی به مخروطی منجر به ایجاد نزدیک بینی – آستیگماتیسم  نامنظم و در نتیجه کاهش دید می شود قوز قرنیه بیماری پیشرونده ای است که معمولا در دوران بلوغ ظهور پیدا می کند و تا دهه سوم و چهارم پیشرفت کرده بعدا متوقف می شود. این بیماری ابتدا در یک چشم شروع می شود ولی معمولا بعد از مدتی چشم دیگر هم گرفتار می شود هر چند شدت آن در یک چشم با چشم دیگر متفاوت است.
قوز قرنیه بیماری نسبتا شایعی است که در تمام نژادها و در هر دو جنس دیده می شود.

براساس مطالعات انجام گرفته، قوز قرنیه در ایران شایع‌تر از سایر کشورهای جهان است. همچنین شیوع این بیماری در مناطق مختلف کشور یکسان نیست. به نظر می‌رسد که شرایط اقلیمی و همچنین تفاوت‌های نژادی و ژنتیک در بروز این تفاوت موثر باشد. سابقه خانوادگی در 6 تا 10 درصد مبتلایان وجود دارد.

علت قوز قرنیه
با وجود تحقیقات زیاد، علت قوز قرنیه هنوز شناخته نشده است هر چند این بیماری ارثی نیست اما مالیدن محکم چشم گر چه علت قوز قرنیه نمی باشد ولی در روند ایجاد آن بی تاثیر نیست، به همین دلیل به بیماران مبتلا به قوز قرنیه توصیه می شود که از مالیدن چشم های خود بپرهیزند.
 علایم قوز قرنیه
علایم بالینی قوز قرنیه بسته به مرحله بیماری متفاوت است. همانطوریکه ذکر شد این بیماری به علت نزدیک بینی و آستیگماتیسم که ایجاد می کند باعث کاهش دید می شود در نتیجه فرد مبتلا به علت کاهش دید به چشم پزشک مراجعه می کند و در مراحل اولیه دید با عینک بهتر می شود اما به علت آستیگماتیسم نامنظم دید کامل (10/10) نمی شود. در این موارد انجام توپوگرافی تشخیص را قطعی می کند.
 درمان
 
درمان قوز قرنیه در هر بیمار و در هر چشم بسته به شدت بیماری و شرایط بیمار متفاوت خواهد بود و پس از بررسی های کامل برای هر چشم ممکن است یکی از روشهای درمانی زیر یا ترکیبی از روشها در نظر گرفته شود. به طور کلی درمان قوز قرنیه به هفت روش تقسیم می شود.
         
1- استفاده از عینک:در مراحل اولیه بیماری، تجویز عینک توسط چشم پزشک تا حد زیادی باعث اصلاح دید می شود البته باید توجه داشت بیماری ماهیت پیشرونده دارد در نتیجه نمره عینک تجویز شده تغییر خواهد کرد.


 2-تجویز لنز تماسی سخت: با پیشرفت بیماری و افزایش نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم مرحله ای فرا می رسد که دیگر با عینک نمی توان دید را اصلاح کرد و برای اصلاح دید باید از
لنزهای تماسی سخت (Hard Contact Lens) استفاده کرد.
 
3- استفاده از اشعه ماوراء بنفش یا کراس لینکینگ (Collagen Cross-Linking یا  CCL یا CXL) :یک مشکل اساسی در تشخیص قوز قرنیه آن است که در مراحل ابتدایی، بیماری حالت نهفته دارد و مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند، اما در طول زمان پیشرفت کرده و باعث بروز اختلال جدی در بینایی می‌گردد. در مراحل اولیه بیماری، ممکن است تنها مشکل بیمار تغییر مداوم شماره عینک، دوبینی، هاله‌ بینی و یا حساسیت به نور باشد، اما با پیشرفت بیماری و تشدید نامنظمی قرنیه، به تدریج دید فرد متبلا بدتر و بدتر خواهد شد.
یکی از درمان های جدید که در چند سال اخیر مطرح شده پیوند متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه (Collagen Cross-Linking یا CXL) با استفاده از اشعه ماورابنفش و داروی ریبوفلاوین است. این روش عمدتا برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه است؛ گر چه در بیش از 70% موارد بینایی باعینک و بدون عینک نیز بهتر می شود.
در این روش پس از برداشتن لایه سلول های سطحی (اپیتلیوم)  قرنیه، به مدت سی دقیقه (هر 2.50 دقیقه یک بار) قطره ریبوفلاوین1/. درصد در چشم ریخته میشود و سپس طی مدت سی دقیقه بعدی در حالیکه هر 5 دقیقه یک بار قطره مذکور در چشم چکانده می شود، اشعه اولتراویوله (ماوراء بنفش) به قرنیه تابانده می شود . این کار باعث افزایش پیوندهای متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه  (مطابق شکل زیر) و در نتیجه افزایش استحکام قرنیه میشود.در این روش زمان عمل برای هر چشم خدود یک ساعت طول می کشد. در پایان عمل سطح چشم شستشو داده شده و لنز پانسمانی روی چشم گذاشته می شود تا نیاز به بستن چشم نباشد. این لنز دو تا سه روز بعد برداشته خواهد شد. بینایی طی چند هفته اول پس از عمل ممکن است کمی تارتر از قبل از عمل باشد؛ اما طی چند ماه تدریجا نسبت به قبل از عمل بهتر می شود. بر اساس مطالعات و تجربیات اخیر، اثر پیشرفت و بهبود بینایی در این روش تا چهار سال بعد از عمل نیز مشاهده شده است.
در بررسی های سه تا پنج ساله دیده شده که پیشرفت بیماری  تقریبا در 100% موارد متوقف شده ودر نیمی از موارد قرنیه اندکی مسطح تر شده ویا بیماری کمی (حدود 2.87 دیوپتر) بهبود یافته است. و بینائی اصلاح شده  1.4 خط بهتر شده است.  این روش باعث می شود پیوند قرنیه نیاز نباشد و یا به تاخیر بیفتد. در مجموع در این روش که در حال حاضر جدیدترین روش درمان قوز قرنیه است،  بر خلاف سایر روش های درمانی؛  در اکثر موارد نه تنها  از پیشرفت بیماری جلوگیری می شود؛بلکه بینایی فرد با و بدون عینک بهبود یافته و میزان آستیگماتیسم، کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.
بهترین داوطلبان این روش عبارتند از: بیمارانی که به تازگی برای آنها تشخیص کراتوکونوس داده شده ، افراد جوان و میانسالی که بیماری آنها پیشرونده است و همچنین کسانیکه لنز تماسی روی چشمشان خوب فیت نمی شود.
تاکنون صدها نفر از بیماران در مرکز فوق تخصصی کراتوکونوس اینجانب با این روش درمان( یا ترکیبی از روشها) تحت این اعمال موفقیت آمیز جالب و جدید قرار گرفته اند.  
  


 
4- رینگ های داخل قرنیه ای: یکی دیگر از درمانهای جراحی , که برای قوز قرنیه وجود دارد، استفاده از حلقه های داخل قرنیه می باشد که این نوع از درمان در بعضی از قوزهای خفیف تا متوسط که کنتاکت لنز را نمی توانند تحمل کنند، کاربرد دارد. این حلقه ها با کاهش میزان آستیگماتیسم نامنظم به بهبود بینایی کمک می کنند. اما باید دانست که میزان موفقیت در حلقه های داخل قرنیه بسیار متغیر و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و در صورت عدم موفقیت درمانی، نهایتا بیمار نیاز به پیوند قرنیه خواهد داشت. نتایج عمل در بیماران کراتوکونوس (قوز قرنیه) متفاوت است. در این بیماران قرار دادن رینگ به طور متوسط باعث بهبود دو خط دید در نیمی از  بیماران می گردد اگر چه ممکن است بعضی بیماران بهبودی چشمگیرتری داشته باشند. در واقع در بیماران قوز قرنیه این عمل باعث می شود بیماری که قبل از عمل با عینک دید خوبی نداشته است پس از قرار دادن رینگ به دلیل کاهش نامنظمی های قرنیه با عینک جدید دید بهتری نسبت به قبل از عمل داشته  باشد. این روش در هر بیمار قابل انجام نیست .
 
 • MYORING حلقه ای کامل از جنس پلی متیل متاکریلات است که در درون استروما ی قرنیه ازطریق یک برش تونلی کوچک قرار می گیرد. میورینگ در حال حاضر در محدوده قطر 5 تا 8 میلی متری و در ضخامتهای 200 تا 400 میکرون و با فواصل 20 میکرون موجود است که هر چه ضخامت بیشتر و یا قطر رینگ کمتر باشد، اثر اصلاحی بیشتری خواهد داشت. پهنای بدنه حلقوی 5/. میلیمتر است. سطح قدامی محدب و سطح خلفی مقعر و با شعاع انحنای 8 میلی متر است. این شکل و ابعاد خاص به آن احازه خم شدن را می دهد تا بتوان انرا از طریق شکاف کوچکی در قرنیه کار گذاشت. عمل کارگذاری انرا می توان با کمک دستگاه مخصوص کارگذاری میورینگ CISIS یا به کمک برش با لیزر فمتوسکند انجام داد. به نظر می رسد که میورینگ پتانسیل بیشتری برای اصلاح نزدیک بینی و استیگماتیسم نسبت به قطعات داخل قرنیه ای INTACS داشته باشد.همچنین برای اصلاح نزدیک بینی های شماره بالا نیز مفید است. اینجانب تاکنون تعداد زیادی از بیماران قوز قرنیه ای را با این روش و با کمک لیزر فمتوسکند درمان کرده ام و بیماران از نتایج بسیارراضی بوده اند.
     

5- کرافلکس Keraflex: جدید ترین روش درمانی قوز قرنیه و نزدیک بینی کرافلکسkeraflex است که مکانیزمی شبیه تاثیر رینگ دارد که در اروپا در دست تحقیق است. در این روش نیازی به برش یا برداشت بافت از قرنیه نیست و با استفاده از یک پالس میکرو ویو با انرژی کم که کمتر از یک ثانیه طول می کشد، قرنیه تغییر شکل داده می شود. با استفاده از شیلد دی-الکتریک ساطع کننده میکر-ویو که در تماس با سطح قرنیه قرار میگیرد، انرژی به قرنیه تابانده می شود. از طریق جفتگری خازنی (capacitive coupling) درجه حرارت منطقه انتخاب شده ای از بستر (استرومای) قرنیه تا 65 درجه سلسیوس بالا رفته و باعث چروک لایه های کلاژن به شکل دونات در ناحیه 150 میکرونی سطح بستر قرنیه می شود.با استفاده ار روش خاصی لایه های سطحی تر قرنیه خنک شده و از اثر حرارتی میکرو-ویو مصون می مانند. تغییر شکل ایجاد شده با کرافلکس باعت مسطح شدن سطح قرنیه (بدون کاهش بیومکانیک قرنیه) و در نتیجه بهبود قوز قرنیه و اصلاح نزدیک بینی می شود. برای افزایش ثبات قرنیه با کرافلکس در این منطقه نیز کراس لینکینگ انجام می شود.نتایج اولیه تشویق کننده بوده و امید می رود که بتوان درصد قابل توجهی از بیماران را که ممکن است نیاز به پیوند قرنیه پیدا کنند، با این روش درمان شوند. در این روش همچنین علاوه بر بهتر شدن بینایی، تحمل لنز تماسی راحت تر شده و با عینک بینایی بهتر می شود.

6- لنزهای دائمی داخل چشمی: در بیمارانی که یا نزدیک بینی شدید دارند و آستیگماتیسم نامنظم قرنیه شدید نیست ، می توان بدون خارج کردن لنز طبیعی چشم، با کار گذاشتن لنز داخل چشمی دائمی مخصوصی در داخل چشم عیب انکسار را اصلاح کرد. با این عمل چون عدسی طبیعی چشم دست نخورده باقی می ماند، قدرت تطابق چشم حفظ شده و افرادی که به سن پیرچشمی نرسیده باشند، علاوه بر دید خوب دور، دید نزدیک خوبی نیز خواهند داشت. در این عمل از طریق ایجاد برش بسیار کوچکی در محیط قرنیه، لنز ظریفی در جلوی لنز طبیعی چشم کار گذاشته می شود تا نزدیک بینی و گاها آستیگماتیسم را اصلاح کند.

این لنزها انواع مختلف دارند. عده ای از آن ها در اتاق قدامی چشم (پشت قرنیه و جلوی عنبیه قسمت رنگی چشم) قرار می گیرند و عده ای از آن ها در اتاق خلفی چشم (بر روی عدسی بیمار و در پشت عنبیه).

7- پیوند قرنیه: در  صورت پیشرفت بیشتر بیماری مرحله ای فرا می رسد که دیگر استفاده از لنزهای تماسی و قطعات رینگ داخل قرنیه  هم باعث افزایش دید نمی شود و در اثر کدورت قرنیه , استفاده از لنزهای تماسی ممکن نیست و عدم تحمل نسبت به لنز تماسی پیدا می شود. در این مرحله باید از پیوند قرنیه کمک گرفته شود.

 

 

 

 سوالات خود را فقط از اینلینکارسال فرمایید


 

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۸
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ آيين نامه جديد معاينه و معافيت پزشكي خدمت سربازي

شرایط معافیت از سربازی :

مشمولان مبتلا به بيماريهاي چشم و يا عوارض بينايي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا مي باشند از معافيت هاي مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود:

توضيح:

 • هيپرمتروپي = هيپرمتري = دوربيني
 • ميوپي = نزديك بيني
 • سيكلوپلژي كامل = معاينه چشم با قطره

بند 1ـ هيپرمتروپي با سايكلوپلژي كامل براي مشمولان عادي و ديپلم: (هيپرومتروپي با سيكلوپلژي كامل كه در صورت همراه بودن با آستيگماتيسم، با علامت منفي منظور شود ولي محاسبه نگردد).

 • الف) هيپرمتروپي از 5/2 تا 4 ديوپتر داخل هر يك از چشمها خدمات غير رزمي.
 • ب) مجموع ديوپتر هيپرمتروپي دو چشم از پنج تا هشت ديوپتر داخل خدمات غير رزمي.
 • ج) هيپرمتروپي بيش از چهار ديوپتري يك چشم تا پنج ديوپتر داخل خدمات غير رزمي.
 • د) هيپرمتروپي بيش از پنج ديوپتري يك چشم معاف دائم.
 • هـ) مجموع ديوپتر هيپرمتروپي هر دو چشم بيش از هشت ديوپتري معاف دائم.

بند 2ـ هيپرمتروپي با سايكلويلژي كامل در مشمولان بالاتر از ديپلم: (هيپرمتروپي با سيكلوپلژي كامل كه در صورت همراه بودن با آستيگماتيسم با علامت منفي منظور شود ولي محاسبه نگردد).

 • الف) هيپرمتروپي از 3 تا 5 ديوپتر داخل هر يك از چشمها خدمات غير رزمي.
 • ب) مجموع هيپرمتروپي دو چشم از شش تا 10 ديوپتر داخل خدمات غير رزمي.
 • ج) هيپرمتروپي بيش از ديوپتري يك چشم تا شش ديوپتر داخل خدمات غير رزمي.
 • د) هيپرمتروپي بيش از شش ديوپتري يك چشم معاف دائم.
 • هـ) مجموع ديوپتر هيپرمتروپي هر دو چشم بيش از 10 ديوپتر معاف دائم.

بند 3ـ ميوپي با سايكلوپلژي در مشمولان عادي و ديپلم: (ميوپي با سيكلوپلژي كامل كه در صورت همراه بودن با آستيگماتيسم با علامت مثبت منظور شود ولي محاسبه نگردد).

 • الف) ميوپي از 5/2 تا 4 ديوپتري داخل هر يك از چشمها خدمات غير رزمي.
 • ب) مجموع ديوپترميوپي از 5 تا 8 ديوپتر داخل هر دو چشم خدمات غير رزمي.
 • ج) ميوپي بيش از پنج ديوپتري يك چشم تا شش ديوپتر داخل خدمات غير رزمي.
 • د) ميوپي بيش از شش ديوپتري يك چشم معاف دائم.
 • هـ) مجموع ديوپترميوپي بيش از هشت ديوپتري هر دو چشم معاف دائم.

بند 4ـ ميوپي با سايكلوپلژي در مشمولان بالاتر از ديپلم: (ميوپي با سيكلوپلژي كامل كه در صورت همراه بودن با آستيگماتيسم با علامت مثبت منظور شود ولي محاسبه نگردد؟).

 • الف) ميوپي از 3 تا 5 ديوپتر داخل هر يك از چشمها خدمات غير رزمي.
 • ب) مجموع ديوپترميوپي بين 6 تا 10 ديوپتر داخل هر دو چشم خدمات غير رزمي.
 • ج) ميوپي بيش از 6 ديوپتري يك چشم تا 7 ديوپتر داخل خدمات غير رزمي.
 • د) ميوپي بيش از 7 ديوپتري يك چشم معاف دائم.
 • هـ) مجموع ديپوپترميوپي بيش از 10 ديوپتري هر دو چشم معاف دائم.

بند 5ـ آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط  با سایلکوپلژی کامل در مشمولان عادي و ديپلم: (در آستيگماتيسم ساده، يا مركب يا مخلوط ميزان آستيگماتيسم بايستي بيش تر از اسفر باشد).

 • الف) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط از 2/5 تا 4 ديوپتري داخل هر يك از چشمها خدمات غير رزمي.
 • ب) مجموع ديوپتر آستيگمات ساده، مركب يا مخلوط از 5 تا 8 ديوپتر داخل خدمات غير رزمي.
 • ج) آستيگماتيسم ساده، يا مركب بيش از 5 ديوپتري تا 6 ديوپتري يك چشم خدمات غير رزمي.
 • د) آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط بیش از شش دیوپتری یک چشم معاف دائم.
 • ه) چنانچه آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط هر دو چشم در مجموع بيش از هشت ديوپتر باشد معاف دائم.

بند 6ـ آستیگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط با سايكلوپلژي كامل در مشمولان بالاتر از ديپلم: (در آستيگماتيسم ساده يا مركب ميزان آستيگماتيسم بايستي بيشتر از اسفر باشد).

 • الف) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط از 3 تا 5 ديوپتري داخل هر يك از دو چشم خدمات غير رزمي.
 • ب) مجموع ديوپتر آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط هر دو چشم از 6 تا 10 ديوپتر داخل خدمات غير رزمي.
 • ج) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط بيش از 6 ديوپتري تا 7 ديوپتر داخل يك چشم خدمات غير رزمي.
 • د) آستيگماتيسم ساده، مركب يا مخلوط بيش از هفت ديوپتري يك چشم معاف دائم.
 • هـ) مجموع ديوپتر آستيگماتیک ساده، مركب يا مخلوط هر دو چشم بيش از 10 ديوپتر معاف دائم.

بند 7ـ فقدان يك چشم يا آنكه يك چشم عملاً و يا در اثر بيماريهاي غير قابل علاج فاقد بينايي (عدم درك نور) باشد معاف دائم.

بند 8ـ اورام ملتحمه فصلي شديد توام با عوارض قرنيه:

 • الف) در مشمولان عادي معاف دائم.
 • ب) در مشمولان ديپلم و بالاتر خدمات غير رزمي.

بند 9ـ عوارض تراخمي ملتحمه و پلك از قبيل سيمبلفارون گزروزيس، آنتروپيون و اكتروپيون:

 • الف) در يك چشم خدمات غير رزمي.
 • ب) در دو چشم معاف دائم.

بند 10ـ ناخنك پيشرفته كه تا مركز قرنيه پيشرفت نموده باشد و با چشم غير مسلح ديده شود معاف دائم.

بند 11- لك مركزي قرنيه:

 • الف) در صورتيكه وسيع باشد و مركز قرنيه را اشغال نموده باشد (لك وسيع در مواقعي كه بيش از 3 ميليمتر مربع سطح قرنيه را پوشانيده باشد) معاف دائم.
 • ب) در موارد خفيف تر خدمات غير رزمي.

بند 12ـ كراتيت هاي آنترستيسيل و ديستروفيهاي قرنيه يك يا دو چشم معاف دائم.

بند 13ـ كلوبوم مادرزادي مردمك:

 • الف) همراه با گرفتاري شبكيه (رتين) معاف دائم.
 • ب) بدون گرفتاري شبكيه (رتين) خدمات غير رزمي.

بند 14ـ ايريدوسيكليتهاي شديد و مزمن يك يا دو چشم كه توليد چسبندگيهاي وسيع نموده باشد معاف دائم.

بند 15ـ اكلوزيون و سيكلوزيون كامل مردمك معاف دائم.

بند 16ـ ايريدكتومي يا اريدودياليز وسيع حاصل از حوادث يا اعمال جراحي.

 • الف) در صورتيكه با كاهش ديد و عوارض قرنيه و عدسي توام باشد معاف دائم.
 • ب) در صورتيكه با كاهش ديد و عوارض توام نباشد خدمات غير رزمي.

بند 17ـ كاتاراكت مادرزادي، ضربه اي متابوليك و كاتاراكت عمل شده معاف دائم.

 • تبصره: كدورتهاي عدسي كه ايجاد اختلال ديد در ریتنوسكوپي نمي نمايد خدمات غير رزمي.

بند 18ـ كدورت وسيع زجاجيه به هر علت معاف دائم.

بند 19ـ كوريوتينيت مركزي و يا منتشر مزمن يك يا دو چشم معاف دائم.

بند 20ـ رتينيت پيگمانترور تينيتهاي غير پيگمانتر به شرط اثبات توسط ERG (كه در آن افت ولتاژ حداقل نصف ميزان طبيعي باشد) معاف دائم.

بند 21ـ لوكساسيون كامل يا ناقص عدسي يا لنتيكيونوس و يا فقدان عدسي يك چشم معاف دائم.

بند 22ـ انفصال شبكيه عمل شده و يا عمل نشده به هر علت معاف دائم.

بند 23ـ آمبولي شريان شاخه اي يا مركزي و يا ترومبوز وريد شاخه اي يا مركزي و يا هر نوع واسكوليت مزمن يك يا دو چشم معاف دائم.

بند 24ـ بيماريهاي ناحيه ماكولات و عصب باصره از قبيل آتروفي، هيپوپلازي، سوختگي، سوراخ ماكولا و يا خونريزيهاي ناحيه ماكولا و آتروفي عصب باصره معاف دائم.

بند 25ـ ميكروفتالمي هاي و بوفتالمي يك يا دو چشم معاف دائم.

بند 26ـ اگزوفتالمي تومورال يا پولساتيويك يا دو چشم معاف دائم.

بند 27ـ فلج كامل يك يا چند عضله چشم در صورتيكه استقرار يافته و دائمي باشد معاف دائم.

بند 28ـ لاكوفتالمي هاي مربوط به فلج عضلات پلكي معاف دائم.

بند 29ـ افتادگي دائمي پلك (درهر يك از چشمها) در صورتيكه بيش از نصف مردمك چشم را پوشانيده باشد معاف دائم.

بند 30ـ استرابيسم آمبليوپيك يك چشم و استرابيسم متناوب معاف دائم.

بند 31ـ نيستاگموس دائمي و مشهود معاف دائم.

بند 32ـ داگريوسيستيت مزمن چركي معاف دائم.

بند 33ـ کلوكوم مزمن و مطلق و گلوكوم حاد زاويه بسته با عارضه و گلوكوم هاي عمل شده يك چشم معاف دائم.

بند 34ـ اجسام خارجي داخل كره چشم معاف دائم.

بند 35ـ پيوند قرنيه معاف دائم.

بند 36ـ كراتوكونوس با گزارش توپوگرافي بيمارستانهاي نظامي و دانشگاهي معاف دائم.

بند 37ـ تومورهاي خوش خيم به هر صورت خدمات غير رزمي (در صورت ايجاد عارضه طبق بند مربوطه رفتار شود).

بند 38ـ تومور كاذب اوربيت در صورتيكه عود كننده و مقاوم به درمان باشد معاف دائم.

بند 39ـ آمبليوپي يك چشم يا دو چشم خدمات غير رزمي.

منبع: بخش معاونت وظيفه عمومي سايت پليس ايران

روز جهانی بینایی یک رویداد سالیانه است که در دومین پنج شنبه اکتبر هر سال با هدف توجه به مشکل نابینایی در سطح جهان برگزار می شود بزرگداشت این روز در واقع اقدام جهانی مشترکی است از طرف آژانس بین المللی پیشگیری از نابینایی ،سازمان بهداشت جهانی و بعضی سازمانهای غیر دولتی بین المللی که هدف آن از بین بردن نابینایی قابل پیشگیری تا سال 2020 می باشد
اجرای این طرح مستلزم مشارکت فعال آژانسهای سازمان ملل متحد ، دولتها ، سازمانهای مسئول مراقبت از چشم و بینایی ، دست اندرکاران بهداشت و سلامتی ،موسسات بشر دوستانه و کلیه افرادیست که مایلند در این اقدام مشترک برای حذف علل نابینایی تا سال 2020 همکاری نمایند . روز جهانی بینایی تلاش می کند تا توجه عمومی را به این نکته جلب نماید که 80% موارد نابینایی قابل پیشگیری یا قابل درمان می باشند و دولتها و موسسات و سایر منابع سرمایه گذار را باید تشویق نمود تا در پیشگیری جهانی از نابینایی سرمایه گذاری نمایند( هزینه اقتصادی سالانه پیشگیری از نابینایی در جهان حدود 28 بیلیون دلار تخمین زده می شود)

لازم به ذکر است که از 45 میلیون نابینای مطلق و 135 میلیون نیمه نابینای فعلی در جهان بیش از نود درصد آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و در هر پنج ثانیه یک نفر به تعداد نابینایان افزوده می گردد و
در هر دقیقه یک کودک نابینا می گردد و در صورت عدم انجام اقدامات پیشگیرانه تا سال 2020 یکصد میلیون نفر دیگر به دلایل نه چندان مهم دچار نابینایی یا کم بینایی خواهند شد که عمده ترین این علل کاتاراکت (آب مروارید) می باشد
طراحان این برنامه امیدوارند تا از طرق زیر بتوانند به هدف پیشگیری از نابینایی دست یابند :
افزایش آگاهی عمومی از نابینایی به عنوان یک مشکل عمده جوامع انسانی
کنترل چهار علت عمده نابینایی : کاتاراکت ،تراخم ،انکوسرکیازیس و نابینایی کودکان
در دسترس قرار دادن خدمات توانبخشی افراد کم بینا از جمله عینک و سایر وسایل مورد نیاز آنها با قیمت مناسب
ارائه آموزش های لازم به عرضه کنندگان خدمات مراقبتی چشم برای خدمت رسانی به جوامع فقیر و دور افتاده
ایجاد زیر ساختهای مورد نیاز برای ارائه خدمات مراقبتی چشمی با کیفیت بالا در همه کشورها
پیشگیری و درمان اختلالات بینایی ، انجام جراحی کاتاراکت و توزیع ویتامین آ از جمله اقداماتی است که اجرای آنها آغاز شده است
تلاش برای جلب منابع بیشتر در جهت حمایت از این طرح ادامه دارد.

نویسنده : دکتر علیرضا نادری جراح و فوق تخصص چشم ; ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک